more_horiz

Afera KNF. Czy państwo działa dobrze?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2018 12:36
Czy będzie sejmowa komisja śledczą ds. zbadania afery wokół KNF? Jak zapobiegać systemowym problemom? Na te pytania próbowali odpowiedzieć na antenie Polskiego Radia 24 działacze młodzieżowych struktur politycznych. Gośćmi byli: Nathan Organ (Forum Młodych PiS), Nikodem Kacprzak (Młodzi Demokraci PO), Maciej Skrzynecki (Młodzi Nowocześni), Jakub Drożdż (Młoda Prawica Porozumienie).
Audio
KNF
KNFFoto: Mateusz_Szymanski/Shutterstock.com

- Obok śledztwa prokuratorskiego, podobnie jak to miało przy aferze Rywina powinna się pojawić komisja śledcza z przewodniczącym pochodzącym z innej od PiS partii. Pozwoliłoby to opozycji dochodzić swoich praw, a rząd pokazałby w ten sposób, że zależy mu na rzetelnym i odpowiedzialnym wyjaśnieniu tej sprawy - uważa Nikodem Kacprzak. Członek młodzieżówki PO zwrócił też uwagę na fakt przeniesienia śledztwa w tej sprawie do katowickiej prokuratury, która - według niego - "jest lojalna wobec ministra sprawiedliwości".

Nathan Organ stwierdził, że "rozmowa między Markiem Chrzanowskim, a Leszkiem Czarneckim była naganna i nie powinna mieć miejsca". - Dlatego cieszę się, że prezes KNF bardzo szybko podał się do dymisji - dodał. Gość programu zauważył również, że "komisja śledcza powinna być tworzona, gdy odpowiednio nie reagują organy państwa, tak jak to miało miejsce w przypadku afery Amber Gold". - Prokuratura wtedy dostała sygnały od KNF, po to, aby miesiąc później umorzyć jakiekolwiek postępowanie w tej sprawie. W tym przypadku dwa dni zajęło wszczęcie działań organom państwa. Premierowi bardzo zależy, żeby wyjaśnić tę kwestię. Dajmy czas prokuraturze na wyjaśnienie tej sprawy - apelował działacz Forum Młodych PiS.

- Marek Chrzanowski niekoniecznie zrozumiał, że źle postąpił, bo w momencie jego rezygnacji ze stanowiska poszedł do mediów komunikaty mówiące, że cała afera jest spiskiem jakiegoś układu, a nie jego winą - zaznaczył gość programu z młodzieżówki Nowoczesnej. Maciej Skrzynecki stwierdził, że oprócz propozycji korupcyjnej znacznie ważniejszym wątkiem jest tzw. "plan Sokala". - Przewodniczący Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i członek Komisji Nadzoru Finansowego chciał tego, żeby Getin Bank znalazł się na krawędzi upadku i mógł zostać przejęty za "złotówkę". Dążenie do upadku prywatnej firmy, po to aby mogła ona zostać przejęta przez państwo jest niedopuszczalne - dodał.

Jakub Drożdż przypomniał, że "każdy urzędnik państwowy powinien traktować swoją pracę, jak służbę". - W przypadku KNF to zawiodło. Trzeba wymyślić sposób na to, jak weryfikować takie osoby i uniemożliwić im dostawanie się do tak ważnych instytucji publicznych. Dobrze, że w tym przypadku tak szybko zareagował premier i prokuratura podjęła zdecydowane kroki - mówił członek "Młodej Prawicy".

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiał Jan Białostocki.

PR24/PAP/jp

____________________ 

Data emisji: 18.11.2018

Godzina emisji: 10:06

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

CBA kontroluje majątek byłego szefa KNF Marka Chrzanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2018 12:43
Centralne Biuro Antykorupcyjne podjęło działania, których celem jest sprawdzenie oświadczeń majątkowych b. szefa Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego - informuje PAP. Po tych działaniach agenci zdecydują, czy przeprowadzić właściwą kontrolę dokumentów finansowych Chrzanowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cezary Mech: sytuacja wokół KNF uderzyła również w państwowe banki

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2018 16:51
Banki Leszka Czarneckiego ustanowiły bardzo istotny problem dla całego systemu. Miały bardzo duży udział złych długów - mówił na antenie Polskiego Radia 24 dr Cezary Mech, były wiceminister finansów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Echa afery KNF. Czy potrzebna jest komisja śledcza?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2018 11:07
Dlaczego Leszek Czarnecki nagrywał rozmowę z b. szefem KNF Markiem Chrzanowskim? Na co wskazują opublikowane taśmy i czy potrzebna jest sejmowa komisja śledcza do zbadania tej sprawy? Na te pytania próbowali odpowiedzieć goście audycji 7x24 na antenie Polskiego Radia 24: Paweł Rabiej (Nowoczesna), Agnieszka Ścigaj (Kukiz'15), Marcin Święcicki (Platforma Obywatelska), Jerzy Wenderlich (Sojusz Lewicy Demokratycznej), Joanna Lichocka (Prawo i Sprawiedliwość), Adam Andruszkiewicz (Wolni i Solidarni).
rozwiń zwiń