X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"To niezwykle brutalna retoryka". Prof. Mieczysław Ryba o słowach Katariny Barley

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2021 11:21
Gośćmi Polskiego Radia 24 był prof. Mieczysław Ryba (KUL), prof. Jacek Reginia-Zacharski (UŁ) oraz prof. Bartłomiej Biskup (UW). W rozmowie poruszono m.in. temat słów wiceszefowej Komisji Europejskiej oraz rezolucji UE.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Alexandra Lande

Prof. Mieczysław Ryba zapytany o to, komu obecnie będzie śniła się wiceszefowa Komisji Europejskiej Katarina Barley, po słowach "trzeba Węgry i Polskę zagłodzić finansowo" odparł: "wydajemy mi się, że to nie ona jest głównym architektem polityki europejskiej wobec Polski, aczkolwiek powiedziała szczerze, co mówi się na salonach lub w pewnych kręgach".

WaszczykowskiPR24AK.jpg
"To wojna o obalenie polskiego rządu". Waszczykowski o działaniach KE

Dodał również, że "jest to retoryka niezwykle brutalna, jeśli bierzemy pod uwagę stosunki w Unii". - Przecież jesteśmy w organizacji międzynarodowej, przynajmniej formalnie tak się mówi. W Unii Europejskiej elementem wymaganym jest szacunek dyplomatyczny. Gdybyśmy zastosowali analogiczną retorykę, w stosunku do krajów stowarzyszonych, to uznane byłoby to za nietakt. A to nie była tylko retoryka, bo teraz mamy odczyniania z konkretnymi działaniami - mówił prof. Mieczysław Ryba. 

Czytaj także:

Z kolei prof. Jacek Reginia-Zacharski zapytany o to, czy obecna rezolucja Unii zaszkodzi Polsce, odparł: "mówimy o opiniach rezolucji Parlamentu Europejskiego, w związku z tym to nie jest poziom tworzenia twardych, stałych rozwiązań prawnych. Nie mniej jednak wskazuje na kierunek, w którym będą zmierzać". 

- Gdybyśmy zestawili piony decyzyjne, prawo twórcze w Unii Europejskiej oraz stanowiska parlamentu, to będziemy mogli postawić hipotezę: wpływ Parlamentu Europejskiego na debaty wewnątrz Unii Europejskiej jest zauważalny. Więc w jakimś stopniu Parlament Europejski narzuca debatę, bo pewne tematy czy kierunki się powtarzają. Można to zauważyć na przykład w stanowiskach komisarzy - kontynuuje profesor. 

- Więc daleki byłbym od stwierdzenia, że to kolejna rezolucja, z której nic nie wynika, bo tak nie jest. To zapowiedź tego, co dzieje się również w innych instytucjach Unii Europejskiej. A jak to może być dotkliwe? Zobaczymy, jakie będą ostateczne dedycje o charakterze politycznym. Ciemne chmury się zbierają. Najważniejszym wątkiem jest to, jak to będzie się przekładało na nastroje w Polsce - tłumaczy prof. Jacek Reginia-Zacharski.

Z kolei prof. Bartłomiej Biskup w swojej wypowiedzi odniósł się do sformułowań: "nielegalny Trybunał Konstytucyjny", czy "nielegalna Krajowa Rada Sądownictwa". - Parlament Europejski obecnie podejmuje rezolucje w oderwaniu od faktów i jest ona tylko i wyłącznie deklaracją polityczną, to znaczy grup politycznych w Parlamencie Europejskim, które mają takie, a nie inne stanowisko polityczne - tłumaczy wykładowca UW. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
49:56 PR24_AAC 2021_09_18-09-05-54.mp3 Gośćmi programu Debata 24 w Polskim Radiu 24 był prof. Mieczysław Ryba (KUL), prof. Jacek Reginia-Zacharski (UŁ) oraz prof. Bartłomiej Biskup (UW)

* * *

Audycja: "Debata PR24"

Prowadzi: Jerzy Jachowicz

Goście: prof. Mieczysław Ryba (KUL), prof. Jacek Reginia-Zacharski (UŁ), prof. Bartłomiej Biskup (UW)

Data emisji: 19.09.2021

Godzina emisji: 09.06

nj

Czytaj także

Jacek Liziniewicz: Europa robi wszystko, by w Polsce doszło do zmiany rządów

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 19:52
- Politykom europejskim rząd PiS się nie opłaca. Można się tylko domyślać, że chodzi o to, iż w poprzednich ośmiu latach niemieckie firmy miały eldorado - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej" i "Gazety Polskiej Codziennie". - Myślę, że Europa chce wymusić zmianę rządu, dlatego mnoży się problemy, trudności, a Polskę traktuje się wyjątkowo - wskazał publicysta. 
rozwiń zwiń