X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Historia Żołnierzy Wyklętych. Manasterski: próbuje się zatrzeć granice między katem a ofiarą

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 10:23
- Ta historia przeszkadza wizji PRL, gdzie wszyscy kolaborowali z systemem i nie można było inaczej. Próbuje się zacierać różnice między katem i ofiarą. Przy Żołnierzach Wyklętych widać, że kat nie był ofiarą - powiedział o wykorzystywaniu do celów politycznych historii Żołnierzy Wyklętych Miłosz Manasterski, publicysta. Gośćmi "Debaty w PR24" byli także prof. Jacek Reginia-Zacharski i dr Artur Wróblewski.
Żołnierze Wyklęci znaleźli należne sobie miejsce w pamięci Polaków
Żołnierze Wyklęci znaleźli należne sobie miejsce w pamięci PolakówFoto: Wikipedia

1 marca, już po raz dziesiąty obchodzony będzie Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Historia walki bohaterów antykomunistycznego podziemia, mimo wielu lat od odzyskania przez Polskę suwerenności, jest kwestionowana i wykorzystywana do walki politycznej. Nad tym tematem pochylili się goście "Debaty w PR24".

Generał NIL 1200.jpg
"Czcimy jego pamięć". Zbigniew Ziobro w rocznicę śmierci gen. Augusta Fieldorfa "Nila"

Pamięć o bohaterach

Prof. Jacek Reginia-Zacharski zwrócił uwagę na to, że podważanie znaczenia Żołnierzy Wyklętych, wrócił na łono opinii publicznej stosunkowo niedawno. - Jeszcze kilka lat temu wydawałoby się, że pamięć o Żołnierzach Wyklętych będzie tematem neutralnym. Niewiele wskazywało na to, że będzie on jakąś kością niezgody. Były skrajne środowiska kwestionujące jakość zbrojnego podziemia i strony antykomunistycznej. Sytuacja zaczęła się zmieniać po 2015 roku, kiedy okazało się że strona "antypisowska" ponosi argumenty przeciwko instytucjonalizacji tej pamięci - powiedział.

- Jest tu wiele nieporozumień i przekłamań. Trzeba podkreślić, że w armii antykomunistycznej większość żołnierzy była wcześniej w AK i innych formacjach zbrojnych. Ta kontynuacja wojennego wysiłku była oczywista. Prostą receptę na głosy negujące tę pamięć dał Wojciech Jaruzelski, który o pułkowniku Kuklińskim powiedział, że skoro on był bohaterem, to kim byliśmy my. Myślę, że do tego sprawdzana się to w dużej części - ocenił.

Kat i ofiara

Miłosz Manasterski powiedział, że celem niektórych z krytyków bohaterstwa żołnierzy podziemia antykomunistycznego, jest próba zacierania różnicy między katem, a ofiarą. - Wydaje mi się, że dobrze jest mówić o tym, co jest polskim dziedzictwem i naszą historią. Powinno się to już dawno wyjaśnić i zakończyć, a niestety to cały czas trwa. Problemem jest to, że nie możemy dołączyć do naszego panteonu narodowego bohaterów, o których nie można było mówić przed 1989 rokiem - powiedział.

Czytaj także:

- Po przemianie powinniśmy automatycznie dołączyć tych, którzy byli skazani na zapomnienie do naszej historii. Jest to temat emocjonujący, z którym już dawno powinniśmy się uporać i nie mieć z tym problemu. Ta historia przeszkadza wizji PRL, gdzie wszyscy kolaborowali z systemem i nie można było inaczej. Próbuje się zacierać różnice między katem i ofiarą. Przy Żołnierzach Wyklętych widać, że kat nie był ofiarą - zaznaczył.

Troska o przyszłość

Dr Artur Wróblewski zwrócił uwagę na potrzebę zadbania o to, aby w przyszłości wyeliminować konieczność istnienia takich formacji jak Żołnierze Wyklęci. - Patrząc na historię Żołnierzy Wyklętych, warto pamiętać o tym żeby Żołnierzy Wyklętych w ogóle nie było w przyszłości. W pewnym sensie sami zawdzięczamy sobie to, że od XVIII wieku przez naszą słabość, byliśmy trochę do tyłu i w 1945 zdradzili nas sojusznicy na konferencji jałtańskiej - powiedział.

- Wiele z historii dotyczących morderstw popełnianych przez Żołnierzy Wyklętych jest nieprawdziwych. Warto przypomnieć tu np. zmyślone i poplątane historie prof. Engelking i prof. Grabowskiego, którzy przegrali w sądzie bo przypisali wójtowi Malinowskiemu jakieś sprawy związane z prześladowaniem żydów, co okazało się nieprawdą. W pewnym sensie musimy dbać o naszą suwerenność, aby nie dopuścić znów do rozegrania nas przez siły zewnętrzne - podkreślił.

Zapraszamy do wysłuchania całej debaty

Posłuchaj
52:41 PR24_mp3 2021_02_27-09-05-49.mp3 prof. Jacek Reginia-Zacharski, Michał Wróblewski i dr Artur Wróblewski m.in. o Żołnierzach Wyklętych ("Debata PR 24")

***

Audycja: "Debata w PR24"

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Gość: prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog, Uniwersytet Łódzki), dr Artur Wróblewski (amerykanista, Uczelnia Łazarskiego), Miłosz Manasterski (Agencja Informacyjna)

Data emisji: 27.02.2020

Godzina: 09.06

dz

Czytaj także

Kara śmierci dla gen. Emila Fieldorfa "Nila"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 05:45
16 kwietnia 1952 roku Sąd Wojewódzki w Warszawie skazał na karę śmierci gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" - organizatora i szefa Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej, jednego z najbardziej zasłużonych żołnierzy AK i polskiego podziemia niepodległościowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohaterski życiorys Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki"

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2021 18:57
W audycji przypomnieliśmy słuchowisko "Osiemnaście śmierci majora Łupaszki" w reżyserii Mariusza Malca. W roli głównej - Marcin Hycnar.
rozwiń zwiń