X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Otwarta wojna kulturowa". Publicyści o protestach w mijającym roku

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 19:11
- Wszystkie tego typu fale, z którymi mamy do czynienia od 2015 roku, czyli KOD-u, protestów sądowych, mają wspólny cykl - przetaczają, mają punkt kulminacyjny, a później gasną. Widzimy, że ruch p. Lempart popełnia błędy radykalizacji i wulgarności. To jest coś, co długofalowo odstraszy część jej zwolenników - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Karnowski, redaktor naczelny tygodnika "Sieci". Gośćmi audycji byli również Eliza Olczyk z "Wprost" i Piotr Kubiak z Radia Gdańsk.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Lena Ivanova

W Polsce mijający rok to nie tylko problemy związane z epidemią koronawirusa, ale również protesty związane z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, czy działalność Strajku Kobiet. Do tych wydarzeń odnieśli się publicyści na antenie Polskiego Radia 24.

facebook andrzej duda 1200.jpg
Prezydent: nie ma wielkiej bazy politycznej dla ruchu proaborcyjnego

- Moim zdaniem protesty będą trwały i przez przyszły rok, i przez następne lata. Będą się przetaczały przez Polskę aż do samych wyborów. Sprawa jest kontrowersyjna i sposób jej rozwiązania, czyli przeprowadzenie jej przez Trybunał, a nie przez Sejm, tak jak powinna być rozwiązana, jest też kontrowersyjny. Jest to decyzja, która zburzyła konsensus obowiązujący od 27 lat, konsensus dotyczący prawa aborcyjnego. Te strajki, które obserwowaliśmy na początku, miały na celu powstrzymanie publikowania orzeczenia Trybunału. Wiadomo, że to nie jest możliwe w świetle prawa, ale rzeczywiście strajkujący osiągnęli jedno: do tej pory orzeczenie nie zostało opublikowane, mamy stan zawieszania - powiedziała Eliza Olczyk. 

Jak oceniła, z tego zawieszania prawnego nikt nie ma pomysłu jak wyjść, by uspokoić nastroje społeczne. - Moim zdaniem takiego wyjścia nie ma. Niezależnie od tego, jaką decyzję się podejmie, nastroje społeczne będą nadal bardzo gorące. Chyba że rządzący zdecydowaliby się na realizację postulatów ulicy, czyli wprowadzenie aborcji na życzenie, co byłoby sprzeczne z tym orzeczeniem, a także z poglądami obozu rządzącego - dodała dziennikarka. 

Z kolei Jacek Karnowski wskazał, że sytuacjom, które mogliśmy obserwować w 2020 roku, winne są przemiany kulturowe. - Na pewno mamy proces przesuwania się w lewo części młodego pokolenia, to jest zjawisko globalne. Nowy rok '68 przewala się przez świat. To jest również obecne w Polsce. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego przywróciło ten konsensus sprzed 27 lat. Problem wziął się z rozszerzania tej furtki, która otwarto wówczas, czyli masowego eliminowania dzieci z zespołem Downa. Czasy są inne, nastroje również. Moim zdaniem da się to rozwiązać poprzez uzasadnienie tego orzeczenia. Spodziewam się, że tutaj będą takie wskazania, które same z siebie staną się prawem, albo będą musiały być wdrożone przez parlament - ocenił publicysta. 

Redaktor naczelny "Sieci" podkreślił, że fala protestów zdemolowała standardy naszego życia społecznego. - W imię swoich interesów część elit politycznych przyzwoliła na wprowadzanie wulgarnego języka do normalnej komunikacji - dodał.

Katarzyna Lubnauer 663.JPG
"Prawa kobiet są ograniczane". Katarzyna Lubnauer o wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji

- To jest otwarta wojna kulturowa. Trendy z Zachodu idą takie, że trzeba skończyć z tradycyjnym modelem rodziny, trzeba skończyć z religią katolicką, która jest przeciwnikiem na drodze ku temu, aby były zalegalizowane związki homoseksualne pod każdą postacią, żeby była legalizacja aborcji. Ta wojna trwa już kilka lat. (...) Moim zdaniem nie będzie odpuszczenia katolikom w 2021 roku, dalej będzie parcie w kierunku konfrontacji. To będzie bardzo trudny rok dla polskiego społeczeństwa, jeśli chodzi o to, co będzie działo się w Polsce - podsumował Piotr Kubiak. 


Posłuchaj
50:30 [i] 31.12.2020 R. DEBATA PUBLICYSTYCZNA.mp3 Publicyści podsumowują 2020 rok ("Debaty w PR24") 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Debata w PR 24"

Prowadził: Krzysztof Świątek

Goście: Eliza Olczyk ("Wprost"), Jacek Karnowski ("Sieci"), Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)

Data emisji: 31.12.2020

Godz. emisji: 18.06

kmp

Czytaj także

"Większość społeczeństwa jest przeciwko aborcji na życzenie". Prof. Kamiński o protestach Strajku Kobiet

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 14:23
- Obecność elementu ekstremalnego zniechęciła znaczną część protestujących do dalszego udziału w demonstracjach - stwierdził w audycji Polskiego Radia 24 prof. Antoni Kamiński, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radny Warszawy o Strajku Kobiet: chamstwo to jedyne paliwo Marty Lempart, chce na nim zbudować siłę polityczną

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 19:51
- Po raz pierwszy po 1989 roku uzyskano przyzwolenie na chamstwo, na szczycenie się tym, że jest się chamem. Chamskie odzywki wobec policjantów i dziennikarzy to najzwyczajniej w świecie chamstwo - powiedział Jan Strzeżek, szef gabinetu politycznego Jarosława Gowina i radny m.st. Warszawy.
rozwiń zwiń