X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Był realistą wyższego rzędu". Wspomnienie o Kornelu Morawieckim

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020 10:59
- Kornel Morawiecki usiłował przywrócić właściwe miary światu polskiej polityki. Nie ma powodu, by nazywać go marzycielem. Tym bardziej, że jego działalność okazała się skuteczna - mówił publicysta i poeta Maciej Mazurek. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli również  dr Wojciech Myślecki (były opozycjonista i  przyjaciel Kornela Morawieckiego) oraz Małgorzata Zwiercan (Wolni i Solidarni).
Audio
  • Goście Jerzego Jachowicza o Kornelu Morawieckim (Debata w PR24)
Kornel Morawiecki
Kornel MorawieckiFoto: Fotokon/ Shutterstock

Jedynym z wydarzeń XII Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci jest pokaz filmu "Marzyciel" poświęconego legendzie "Solidarności Walczącej" Kornelowi Morawieckiemu. Film dokumentalny Marcina Bradke przybliża opozycyjną działalność Kornela Morawieckiego, a także ukazuje jego mniej znane, prywatne oblicze. Wspomnieniami o twórcy "Solidarności Walczącej" dzielą się m.in. jego bliscy – żona Jadwiga i córka Marta oraz współpracownicy z Andrzejem Kołodziejem na czele.

Jarosław Sellin 1200.jpg
"Festiwal filmów patriotycznych". Jarosław Sellin o Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci

Maciej Mazurek zwrócił uwagę, że Kornel Morawiecki określał swoją działalność jako służbę. - Żyjemy w świecie odwróconych pojęć. To, co jest normalne traktowane jest jako skandal. Kornel Morawiecki usiłował przywrócić właściwe miary światu polskiej polityki. Nie ma powodu, by nazywać go marzycielem. Tym bardziej, że jego działalność okazała się skuteczna. Jego testament polityczny i moralny jest żywy. Jego walka, upór i konsekwencja przyniosły sukces. Ta tradycja jest też obecna w życiu jego syna premiera Mateusza Morawieckiego. Kornel Morawiecki nie był marzycielem, był raczej realistą wyższego rzędu - powiedział publicysta. 

Zdaniem dr. Wojciecha Myśleckiego próba jednoznacznego sklasyfikowania Kornela Morawieckiego nie jest łatwa. - Niektórzy odbierali go jako bojownika, inni jako marzyciela lub fantastę, wizjonera i proroka. Każde z tych określeń pasuje do niego, ale on właściwie był bojownikiem o zasady, o reguły etyczno-moralne w życiu politycznym. Uważał, że nie jest marzycielem, próbował swój program wprowadzać w życie. Ostania wielka mowa w Sejmie jako marszałka seniora była kwintesencją jego polityki. Był bojownikiem, bo innych dróg w zasadzie nie było. Marzycielstwo to nasz odbiór Kornela Morawieckiego - tłumaczył gość Polskiego Radia 24. 

Posłuchaj
51:54 PR24_MPLS 2020_09_26-09-06-26.mp3 Goście Jerzego Jachowicza o Kornelu Morawieckim (Debata w PR24)

 

Natomiast Małgorzata Zwiercan podkreśliła, że Kornel Morawiecki zawsze był bojownikiem walczącym o niepodległą Polskę. - Był bardziej wizjonerem niż marzycielem. Podstawowym celem "Solidarności Walczącej" było pozbawienie komunistów władzy, i to się udało. Dla Kornela najważniejsza była wolność, i Polska. Całe swoje życie poświecił służbie, w zasadzie poświęcił życie swojej rodziny. Wszyscy członkowie jego rodziny służyli Polsce i robią to do dzisiaj - podsumowała.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Debata PR24"

Prowadzi: Jerzy Jachowicz

Goście: Małgorzata Zwiercan (Wolni i Solidarni), Maciej Mazurek (publicysta, poeta), dr Wojciech Myślecki (były opozycjonista, przyjaciel Kornela Morawieckiego)

Data emisji: 26.09.2020

Godzina emisji: 09.06

PR24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Filmy o Solidarności i spotkania z jej bohaterami. Trwa festiwal NNW

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020 03:28
W trzecim dniu Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni, publiczność będzie mogła obejrzeć filmy poświęcone historii Solidarności i jej bohaterom, m.in. Kornelowi Morawieckiemu. Pokazom filmów fabularnych i dokumentów będą towarzyszyły debaty, między innymi o przyszłości Europy i o Białorusi. 
rozwiń zwiń