X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Musi dojść do porozumienia USA i Rosji". Artur Wróblewski o warunku zmian na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 10:30
- Sankcje frontalne, nakładane sektorowo na Rosję, mogą wpłynąć na Kreml by odpuścił Mińsk - mówił w Polskim Radiu 24 dr Artur Wróblewski. Gośćmi audycji byli też publicyści: Miłosz Manasterski i Krzysztof Karnkowski. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Twitter

Premier Mateusz Morawiecki, mówiąc o programie "Poland. Business Harbour" podkreślił, że "chce, by Polska stała bezpiecznym schronieniem dla inżynierów, programistów, startupów i firm IT z Białorusi".

W ramach akcji, która ma ułatwić znalezienie schronienia w Polsce Białorusinom, osoby z wykształceniem technicznym lub doświadczeniem w branży IT, otrzymają wizę w trybie przyspieszonym. Na apel o przygotowanie ofert pracy odpowiedziały polskie firmy informatyczne.

Goście PR24 dyskutowali między innymi o tym jak pomagać Białorusi i nie zostać posądzonym o ingerencję w wewnętrzne sprawy tego kraju gdzie trwają protesty przeciwko fałszerstwom wyborczym.

"Łukaszenka to satrapa"

Krzysztof Karnkowski z "Gazety Polskiej Codziennie" powiedział, że w odróżnieniu od wszystkich innych protestów bloku wschodniego, którym Polacy kibicowali, na Białorusi nastroje społeczne skierowane są przeciwko przywódcy, który rządzi zbyt długo.


Morawiecki PAP-1200.jpg
Mateusz Morawiecki: chcemy zaproponować pakiet gospodarczy i ruch bezwizowy dla Białorusinów

- Aleksandr Łukaszenka to typowy satrapa, oderwany od rzeczywistości i ludzi. Nie jest to jednak protest antyrosyjski. Obecna opozycja na Białorusi skierowana jest raczej przeciwko przywódcy kraju - mówił publicysta.

Odnosząc się do pytania jak pomagać by nie zostać posądzonym o mieszanie się w sprawy białoruskie powiedział, że trzeba bardzo uważać, a przyda się tu polskie doświadczenie walki o wolność. - Nasza polityka w tej chwili wobec Białorusi jest rozsądna, z jednej strony skupia się na symbolach, a z drugiej, są to działania prodemokratyczne i biznesowe - zauważył Krzysztof Karnkowski.

"Porozumienie USA i Moskwy"

Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego powiedział, że warunkiem powodzenia zmian na Białorusi jest porozumienie się w tej sprawie pomiędzy Moskwą, a Waszyngtonem. Jak, dodał, w tej chwili nikt decyzji nie podejmie ze względu na wybory prezydenckie w USA, które odbędą się 3 listopada.

- Nie wierzę, że Francja czy Niemcy będą w stanie coś wymusić na Rosji w sprawie Białorusi, co moim zdaniem, jest konieczne. To Rosja pomaga białoruskiej gospodarce, która zresztą jest nieefektywna, nie jest w stanie poradzić sobie bez transformacji - powiedział politolog.


Posłuchaj
51:36 PR24_MPLS 2020_09_12-09-06-20.mp3 K. Karnkowski, M. Manasterski i A. Wróblewski o pomocy Białorusi ("Debata w PR24")

 

Miłosz Manasterski z Agencji Informacyjnej dodał, że Aleksandr Łukaszenka niestety od dłuższego czasu buduje nastroje antypolskie na Białorusi. Jak podkreślił, wskazuje on na możliwe ryzyko zwracania się ku Zachodowi w tym ku Polsce.

"Dwutorowe działanie"

- Mam nadzieję, że obraz przechadzającej się swobodnie po Krakowskim Przedmieściu w Warszawie Swietłany Cichanouskiej, liderki białoruskiej opozycji, która odwiedziła Polskę i rozmawiała z premierem Mateuszem Morawiecki, zmieni to.

Publicysta chwalił jednocześnie polski rząd za dwutorowe działania w stosunku do Białorusi. Z jednej strony, jak zauważył, próbuje pozyskać i zaprzyjaźnić się z białoruskimi elitami, a z drugiej strony, jest przygotowany na scenariusz długotrwałego dochodzenia Białorusi do demokracji, stąd duże otwarcie na uchodźców.


Audycja: "Debata w PR24"

Prowadzący: red. Jerzy Jachowicz

Goście: dr Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego), dr Krzysztof Karnkowski ("Gazeta Polska Codziennie") i Miłosz Manasterski (Agencja Informacyjna)

Data emisji: 12.09.2020

Godzina: 09.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Skuteczna będzie reakcja UE i USA". Pęk o reżimie Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 14:09
- Z punktu widzenia Polski najgorsze byłoby przejęcie Białorusi wprost przez Rosję i Władimira Putina - mówił w Polskim Radiu 24 Bogdan Pęk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Kowalski: Białoruś nie może być przedmiotem sporu w debacie wewnętrznej

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 08:03
- Musimy mówić tu jednym głosem - mówił w Polskim Radiu 24 Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych. 
rozwiń zwiń