X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Była odpowiedzią na zagrożenia". Marek Lewandowski o Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 10:48
- Solidarność zawsze była odpowiedzią na zagrożenia, które przed nami stawały. Dlatego raz była bardziej ruchem społecznym, raz wręcz partią polityczną, innym razem komitetem wyborczym i związkiem zawodowym - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ "Solidarność". Gośćmi audycji byli także: Janusz Śniadek, były przewodniczący NSZZ "Solidarność" i dr Wojciech Myślecki, działacz opozycji demokratycznej w czasie PRL.
10 listopada 1982 roku. Manifestacja w drugą rocznicę rejestracji NSZZ Solidarność
10 listopada 1982 roku. Manifestacja w drugą rocznicę rejestracji NSZZ "Solidarność"Foto: PAP/Wojciech Kryński

"Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi." Te słowa papieża Jana Pawła II padły w Warszawie w 1979 roku. Rok później powstał 10-milionowy ruch społeczny "Solidarność".

pap_19810628_06L (1).jpg
Anna Walentynowicz - matka Solidarności. "Była wyczulona na ludzką krzywdę"

- "Solidarność" była wielką nadzieją. Od początku wiedziałem, że to nie jest tylko kwestia związku zawodowego. To było otwarcie całkowicie nowego rozdziału w historii, nie tylko w historii Polski. Od początku plasowałem się na tym skrzydle niepodległościowym, czyli takim, które widziało w "Solidarności" wielki ruch społeczny, który musi zaowocować odzyskaniem niepodległości, odzyskaniem Polski demokratycznej - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Myślecki. 


Posłuchaj
51:16 PR24_MPLS 2020_08_29-09-05-59.mp3 Marek Lewandowski, Janusz Śniadek i Wojciech Myślecki o "Solidarności" (Debata w PR24)

 

Marek Lewandowski podkreślił, że "Solidarność" powstała dzięki masowym protestom robotników. - To oni ostatecznie przesądzili o tym, że władza cofnęła się i ugięła, i powstał związek zawodowy. Ale ponieważ w komunizmie - poza Kościołem - nie było innej przestrzeni wolności, bardzo szybko "Solidarność" stała się miejscem dla wszelkich ruchów opozycyjnych, wolnościowych, różnych podziemnych stowarzyszeń - zaznaczył. 

Czytaj też:

- Ten związek zawodowy, który był wołaniem o godność pracy, szybko stał się czymś więcej. "Solidarność", którą znamy z końca 1981 roku to była wielka fala społeczna, która starała się zmieniać rzeczywistość - dodał Lewandowski. 

Janusz Śniadek powiedział, że "Solidarność" była darem z nieba. - Darem z nieba, ponieważ była realizacją tego wielkiego wołania świętego Jana Pawła II: "Niech zstąpi Duch Twój". I ten Duch zstąpił i działał. "Solidarność" jest odpowiedzią na zagrożenia. W 2003 roku, kiedy byliśmy u papieża z pielgrzymką w Rzymie, powiedział on, że misją "Solidarności" jest obrona godności człowieka, obrona ludzi pracy. W tym dokładnie zawiera się to sformułowanie, że "Solidarność" musi być odpowiedzią na zagrożenia - podkreślił gość PR24. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Debata w PR24"

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Goście: Marek Lewandowski, Janusz Śniadek, dr Wojciech Myślecki

Data emisji: 29.08.2020

Godzina emisji: 9.06

bartos

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier: Solidarność to ideał i zobowiązanie, które staramy się realizować

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 19:25
- Solidarność to drugie imię Polski, Solidarność to jednocześnie pewien ideał i zobowiązanie. I my te ideały staramy się dziś realizować w życiu praktycznym, w gospodarce, w życiu społecznym – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń