X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Artur Wróblewski: zwołanie okrągłego stołu to dla Białorusinów najlepszy scenariusz, bo ewolucyjny

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 12:46
- Najlepszą propozycją dla Białorusinów byłoby zaproponowanie zwołania okrągłego stółu. Mielibyśmy wtedy scenariusz polski. Ewolucyjny. Chodzi o to, żeby dobro wyższe stanęło ponad konfrontację - powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego). Gośćmi audycji byli także Karol Gac ("Do Rzeczy") oraz Miłosz Manasterski (Agencja Informacyjna).
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Marcin Bielecki

Posłuchaj

45:46 DEBATA PR24.mp3 15.08.2020 Miłosz Monasterski: Rosjanie niewiele robią w sprawie Białorusi, bo kompletnie o nic się nie martwią. (Debata PR24)

Na Białorusi kolejny dzień trwają protesty po wyborach prezydenckich. Białorusini demonstrują swoje niezadowolenie z faktu, że ich zwycięzcą został ogłoszony obecny prezydent, Aleksander Łukaszenka. Wg niezależnych źródeł protesty odbyły się już w ponad pięćdziesięciu miejscowościach.

CZYTAJ TAKŻE:

Według komentatorów Rosja już zaczęła reagować na sytuację na Białorusi - Władimir Putin jako jeden z pierwszych złożył gratulacje prezydentowi Białorusi. Jednak reakcja rosyjska jest jak na razie stosunkowo spokojna i stonowana. To dowód na to, że Kreml może próbować kontrolować sytuację na Białoruś przez doprowadzenie do powtórnych wyborów, w których wystawi kandydata, na którego będzie miała wpływ - przekonują komentatorzy

Artur Wróblewski podkreślał "bardzo trudną sytuację dla Białorusi". - Klucze do jej rozwiązania ma Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo, który mógłby zrobić z Rosjanami w pewnym sensie handel (…) - powiedział politolog z Uczelni Łazarskiego.

Propozycją dla Białorusi byłoby zaproponowanie zwołania "okrągłego stół. Mielibyśmy wtedy scenariusz polski, scenariusz najlepszy, bo ewolucyjny. Chodzi o to, żeby dobro wyższe stanęło ponad konfrontację - dodał.

Białoruś protesty PAP-1200.jpg

"Bardzo dobrze odebrany". Aleś Zarembiuk o planie solidarności z Białorusią

Miłosz Manasterski (Agencja Informacyjna) podkreślał zaś wielkość i siłę reżimu, z którą walczy białoruska ulica. - Ta skala jest potężna, reżim jest wyposażony w siły zbroje, policję i nie waha się żeby tych sił użyć przeciw obywatelom. Jest trudno – walka o wolność jest zadaniem skomplikowanym. Jako Polacy wiemy o tym najlepiej. Życzę, żeby ta wolność przyszła jak najszybciej i nie była tylko iluzją wolność - powiedział Manasterski. - Rosjanie niewiele robią, bo kompletnie się o nic nie martwią (...) Mają agentów we wszystkich stronach konfliktu(...), mają na pewno lepsze informację niż my. Ludzie, którzy wychodzą na ulice nie wiedzą, czy wrócą do domów. Tych ofiar może tam być więcej, niż nam się wydaje - dodał.

Według Karola Gaca na uwagę zasługuje skala i forma prowadzonych na Białorusi protestów. - Są one wyjątkowe po tym względem, są niezwykle rozproszone. Charakter tych protestów, to coś przełomowego. Nie mamy do czynienia z jedną konkretną grupą, tylko Białorusini powiedzieli: "dość". Strajkują robotnicy, naukowcy i inni grupy zawodowe. Wszyscy Białorusini wyszli na ulicę, przebudziła się nawet białoruska granica. Granica pewnej społecznej akceptacji została przekroczona. Pytanie, co będzie dalej? - zastanawiał się publicysta z "Do Rzeczy". - Trzeba pamiętać o tym, że Białoruś jest kompletnie uzależniona od Rosji pod wieloma względami - podkreślał.

***

Audycja: "Debata w PR24"

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Goście: Karol Gac ("Do Rzeczy") , Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego) oraz Miłosz Manasterski (Agencja Informacyjna)

Data emisji: 15.08.2020

Godzina: 09.09

PAP/IAR/tb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Władza pokazuje, że będzie nadal walczyć". Dziennikarz Biełsat TV o sytuacji na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 16:15
- To co się działo w pierwszych dniach po wyborach, pokazuje, że władza jest gotowa na wszystko, ale nie da się przekonać ludzi gwałtem do kolejnego wyboru Aleksandra Łukaszenki - mówił w Polski Radiu 24 Paweł Mażejka, z Biełsat TV.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Widzimy obrazy podobne do tych z sierpnia 1980". Cezary Krysztopa o wydarzeniach na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 15:40
- To, co widzimy na Białorusi, to obrazy wzruszające. W sensie politycznym trudno powiedzieć, kto może być przywódcą na opozycji. A w warstwie społecznej, w przekazach dominuje czynnik ludzki. Ma miejsce jakaś cywilizacyjna zmiana wśród Białorusinów - mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Krysztopa z "Tygodnika Solidarność". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bratnia pomoc" dla Białorusi? Dr Olchowski: absolutnie złowieszczy scenariusz

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 15:09
- Ewentualna "bratnia pomoc" Rosji dla Białorusi wpisywałaby się w pewną wieloletnią tradycję. Gdyby takie rozwiązanie zostało zrealizowane, oznaczałoby to, że wojska rosyjskie u naszych granic byłyby już nie tylko w obwodzie kaliningradzkim. Ponadto wzięta w kleszcze byłaby Ukraina - powiedział dr Jakub Olchowski z UMCS w Lublinie.
rozwiń zwiń