"To przejaw psychopatii". Dr Artur Wróblewski o krytyce obchodów wybuchu Powstania Warszawskiego

2020-08-01, 10:56

"To przejaw psychopatii". Dr Artur Wróblewski o krytyce obchodów wybuchu Powstania Warszawskiego
Powstańcy warszawscy, zdjęcie ilustracyjne. Foto: facebook.com/BohaterON

- Radosław Sikorski krytykuje Powstanie Warszawskie, które jego zdaniem "czci i obchodzi tylko psychoprawica". Uważam, że krytykowanie tego wydarzenia to przejaw psychopatii - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Artur Wróblewski, politolog (Uczelnia Łazarskiego). Gośćmi audycji byli również Karol Gac, publicysta "Do Rzeczy" i dr Krzysztof Karnkowski, socjolog ("Gazeta Polska Codziennie").

Goście Polskiego Radia 24 rozmawiali o Powstaniu Warszawskim z okazji przypadającej w sobotę 76. rocznicy jego wybuchu. - W pewnym sensie pamięć obywatelska o tym wydarzeniu istniała, ale od kilku lat mamy lepszą i bardziej podniosłą oprawę. energia i zapał ludzi był tak wielki, że musiało to się skończyć powstaniem. Sytuacja w Warszawie przypominała rozpędzonego człowieka, który biegnie wprost na mur - ocenił dr Artur Wróblewski.

Powiązany Artykuł

Powstanie warszawskie free pomnik warszawa shutt-1200.jpg
Powstanie Warszawskie: zobacz serwis specjalny Polskiego Radia

- Krytykuje te wydarzenie m.in. Radosław Sikorski, które jego zdaniem "czci i obchodzi tylko psychoprawica". Uważam, że krytykowanie tego wydarzenia to przejaw psychopatii. Niektórzy coraz bardziej sięgają do historii, aby wykorzystywać ją do swoich doraźnych celów politycznych. Konflikt polityczny w Polsce przed II wojną światową powinien być dziś dla nas nauczką - podkreślił.

"Rozdrapywana rana"

Karol Gac zwrócił uwagę na działania lewicy wokół Powstania Warszawskiego, która jego zdaniem "pod płaszczykiem faszyzmu walczy z pamięcią o bohaterach". - To smutne, że 1 sierpnia widać czasem próby wzniecenia politycznej awantury - przyznał.

Czytaj także:

- Zauważam próby politycznego wykorzystania Powstania Warszawskiego, w głównej mierze polityków lewicy, którzy twierdzą, że powstańcy walczyli z homofobią. Tego nie można robić. To jedna z najważniejszych spraw dla Warszawy i warszawiaków. Ta rana jakby celowo jest co roku rozdrapywana - stwierdził publicysta.

Wygrana walka o pamięć

Powiązany Artykuł

urocz mid-20801010 1200.jpg
Polska pamięta. Obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

- Jeszcze kilkanaście lat temu mieliśmy do czynienia z tendencją obrzydzenia Powstania Warszawskiego. Okazało się to nieskuteczne, w Powstanie nabrało charakteru nawet popkulturowego - zauważył dr Krzysztof Karnkowski.

Jego zdaniem "od kilku lat mamy nową odsłonę walki politycznej o Powstaniu. Na początku podczas uroczystości gwizdano na polityków PO, później toczyła się dyskusja, w której wskazywano, że Powstanie nie było jednolitym zrywem. Później nurt kwestionujący powstanie przełożył się na to, że niekiedy opinia o dowódcach Powstania wygląda zupełnie inaczej niż o samych powstańcach. Etap walki o pamięć o Powstaniu Warszawskim został jednak wygrany".

Posłuchaj

Publicyści w rozmowie o Powstaniu Warszawskim i wykorzystywaniu go do walki politycznej (Debata w PR24) 46:30
+
Dodaj do playlisty

W audycji również bieżące kwestie polityczne.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Debata w PR24"

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Goście: Karol Gac ("Do Rzeczy")dr Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego) i dr Krzysztof Karnkowski ("GPC")

Data emisji: 01.08.2020

Godzina: 09.09

pkr

Polecane

Wróć do strony głównej