X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"To przejaw psychopatii". Dr Artur Wróblewski o krytyce obchodów wybuchu Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 10:56
- Radosław Sikorski krytykuje Powstanie Warszawskie, które jego zdaniem "czci i obchodzi tylko psychoprawica". Uważam, że krytykowanie tego wydarzenia to przejaw psychopatii - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Artur Wróblewski, politolog (Uczelnia Łazarskiego). Gośćmi audycji byli również Karol Gac, publicysta "Do Rzeczy" i dr Krzysztof Karnkowski, socjolog ("Gazeta Polska Codziennie").
Powstańcy warszawscy, zdjęcie ilustracyjne
Powstańcy warszawscy, zdjęcie ilustracyjneFoto: facebook.com/BohaterON

Goście Polskiego Radia 24 rozmawiali o Powstaniu Warszawskim z okazji przypadającej w sobotę 76. rocznicy jego wybuchu. - W pewnym sensie pamięć obywatelska o tym wydarzeniu istniała, ale od kilku lat mamy lepszą i bardziej podniosłą oprawę. energia i zapał ludzi był tak wielki, że musiało to się skończyć powstaniem. Sytuacja w Warszawie przypominała rozpędzonego człowieka, który biegnie wprost na mur - ocenił dr Artur Wróblewski.

Powstanie warszawskie free pomnik warszawa shutt-1200.jpg
Powstanie Warszawskie: zobacz serwis specjalny Polskiego Radia

- Krytykuje te wydarzenie m.in. Radosław Sikorski, które jego zdaniem "czci i obchodzi tylko psychoprawica". Uważam, że krytykowanie tego wydarzenia to przejaw psychopatii. Niektórzy coraz bardziej sięgają do historii, aby wykorzystywać ją do swoich doraźnych celów politycznych. Konflikt polityczny w Polsce przed II wojną światową powinien być dziś dla nas nauczką - podkreślił.

"Rozdrapywana rana"

Karol Gac zwrócił uwagę na działania lewicy wokół Powstania Warszawskiego, która jego zdaniem "pod płaszczykiem faszyzmu walczy z pamięcią o bohaterach". - To smutne, że 1 sierpnia widać czasem próby wzniecenia politycznej awantury - przyznał.

Czytaj także:

- Zauważam próby politycznego wykorzystania Powstania Warszawskiego, w głównej mierze polityków lewicy, którzy twierdzą, że powstańcy walczyli z homofobią. Tego nie można robić. To jedna z najważniejszych spraw dla Warszawy i warszawiaków. Ta rana jakby celowo jest co roku rozdrapywana - stwierdził publicysta.

Wygrana walka o pamięć

urocz mid-20801010 1200.jpg
Polska pamięta. Obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

- Jeszcze kilkanaście lat temu mieliśmy do czynienia z tendencją obrzydzenia Powstania Warszawskiego. Okazało się to nieskuteczne, w Powstanie nabrało charakteru nawet popkulturowego - zauważył dr Krzysztof Karnkowski.

Jego zdaniem "od kilku lat mamy nową odsłonę walki politycznej o Powstaniu. Na początku podczas uroczystości gwizdano na polityków PO, później toczyła się dyskusja, w której wskazywano, że Powstanie nie było jednolitym zrywem. Później nurt kwestionujący powstanie przełożył się na to, że niekiedy opinia o dowódcach Powstania wygląda zupełnie inaczej niż o samych powstańcach. Etap walki o pamięć o Powstaniu Warszawskim został jednak wygrany".

Posłuchaj
46:30 PR24_MPLS 2020_08_01-09-09-54.mp3 Publicyści w rozmowie o Powstaniu Warszawskim i wykorzystywaniu go do walki politycznej (Debata w PR24)

W audycji również bieżące kwestie polityczne.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Debata w PR24"

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Goście: Karol Gac ("Do Rzeczy")dr Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego) i dr Krzysztof Karnkowski ("GPC")

Data emisji: 01.08.2020

Godzina: 09.09

pkr

Czytaj także

76. rocznica Powstania Warszawskiego. Uroczysta msza św. w intencji ojczyzny z udziałem władz

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 18:00
Z udziałem przedstawicieli władz państwowych oraz uczestników Powstania Warszawskiego w piątek, przeddzień 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, rozpoczęła się msza św. w stołecznej Katedrze Polowej Wojska Polskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kwiaty pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego. Prezydent i premier oddali hołd bohaterom

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 18:37
W piątek prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oddali hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Soloch: powstańcy mówią o wspólnocie i jedności. To jest lekcja z Powstania

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 10:00
– Dzisiaj Powstanie uczy nas tego, co starali się przekazywać i przekazują ostatni żyjący powstańcy. (...) Oni mówią przede wszystkim o wspólnocie i o jedności. To jest rzeczywiście wspólne święto wszystkich Polaków, jedno z tych nielicznych, które naprawdę nas nie dzieli, a łączy – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Paweł Soloch, minister w Kancelarii Prezydenta. Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli także: Piotr Zgorzelski z PSL, Bartosz Kownacki z PiS, Marcin Kierwiński z PO i Adrian Zandberg z Razem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dowód męstwa i gotowości poniesienia ofiar w obronie ojczyzny". Premier o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 10:19
- Powstanie Warszawskie było bohaterskim, okupionym ogromną daniną krwi wyzwoleniem spod ludobójczej okupacji dużej części polskiej stolicy; dowodem męstwa, determinacji i gotowości poniesienia ofiar przez Polaków walczących w obronie ojczyzny - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń