X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Paryż ma swoich piewców". Agata Kozak o sztuce tłumaczenia i literaturze francuskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 11:11
W audycji "Debata w PR24" gościła Agata Kozak, tłumaczka z jęz. angielskiego i francuskiego, z którą o wyzwaniach i pułapkach pracy tłumacza oraz o paryskich inspiracjach rozmawiał Jerzy Jachowicz.
Kawiarnia. Les Deux Magots Gościli tutaj m.in  Jean-Paula Sartre, Simone de Beauvoir, Ernest Hemingway, Albert Camus, Pablo Picasso
Kawiarnia. “Les Deux Magots” Gościli tutaj m.in Jean-Paula Sartre, Simone de Beauvoir, Ernest Hemingway, Albert Camus, Pablo PicassoFoto: shutterstock.com

Agata Kozak w swoim dorobku ma m.in. tłumaczenia na francuski : "Barbarzyńska Europa" Karola Modzelewskiego, "Supliki" Urszuli Kozioł we współpracy z Isabelle Macor, a także wiersze Jarosława Mikołajewskiego.


Posłuchaj
50:37 _PR24_AAC 2020_07_11-09-06-40.mp3 11.07.2020 (Polskie Radio 24/Debata w PR24)

 

Tłumaczka opowiadała o swojej fascynacji Paryżem i twórcach, których to miejsce nieustannie inspiruje. - Paryż ma swoich piewców, pisarzy i poetów, autorów, którzy nie mogliby poza nim istnieć, mam na myśli Patricka Modiano, laureata Nagrody Nobla. Dla niego Paryż jest labiryntem, miejscem tajemniczym, tak jak jego książki, niedopowiedziane, są błądzeniem i krążeniem w poszukiwaniu tożsamości, prób rozwikłania nierozwiązywalnych zagadek. Jego bohaterowie bardzo często przemierzają ulice Paryża nie dlatego, że się nim zachwycają, tylko dlatego, ze jest jedyne miejsce w którym mogą istnieć, miejsce zagubienia, miejsce - labirynt - zaznaczyła.

Agata Kozak współpracuje z wydawnictwem Noir sur Blanc, dla którego tłumaczyła "Smutek miłości" Frédérica Pajaka, Turquetto Metina Arditiego i z Wydawnictwem Literackim, dla którego przełożyła m.in. "Wielkiego marynarza" Catherine Poulain i "Fragmenty. Wiersze, zapiski intymne, listy" Marylin Monroe pod redakcją Antonia Tabucchiego.

Dla Teatru Wielkiego przetłumaczyła fragmenty sztuki "Cycki Tyrezjasza" Guillaume’a Apollinaire’a i libretto opery "Sudden Rain" Aleksandra Nowaka, natomiast dla Filharmonii Narodowej m.in. libretto trylogii sakralnej "Dzieciństwo Chrystusa".

Zachęcamy do wysłuchania audycji.

* * *

Audycja: Debata w PR24

Prowadzi: Jerzy Jachowicz

Gość: Agata Kozak

Data emisji: 11.07.2020

Godzina emisji: 09.06

PR24/PAP/ka