X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Manasterski: zawsze są spory w koalicji. To nie znaczy, że Zjednoczona Prawica ma przestać istnieć

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2020 10:49
- Zawsze koalicjanci prowadzą różnego rodzaju spory, te spory na całym świecie są obserwowane przez media. Może problem w tym, że my się odzwyczailiśmy od takiego myślenia, że spory w łonie Zjednoczonej Prawicy wychodzą na zewnątrz - mówił w Polskim Radiu 24 Miłosz Manasterski z Agencji Informacyjnej. Gośćmi "Debaty PR24" byli także politolog Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego i publicysta Krzysztof Karnkowski z "Gazety Polskiej Codziennie".
Audio
  • Komentarze publicystyczne do wydarzeń z bieżącego tygodnia ("Debata PR24")
Politycy Zjednoczonej prawicy - Jarosław Gowin, Jadwiga Emilewicz, Kacper Płażyński i Anita Czerwińska w Sejmie
Politycy Zjednoczonej prawicy - Jarosław Gowin, Jadwiga Emilewicz, Kacper Płażyński i Anita Czerwińska w SejmieFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Porozumienie zawarte w środę wieczorem między Jarosławem Kaczyńskim i Jarosławem Gowinem pozwoliło na przełożenie wyborów prezydenckich. Wcześniej jednak trwał intensywny spór w szeregach Zjednoczonej Prawicy, bowiem lider mniejszościowego koalicjanta - Porozumienia - groził, że nie poprze przygotowanej przez PiS ustawy o głosowaniu korespondencyjnym. Wydarzenia polityczne z mijającego tygodnia komentowali w Polskim Radiu 24 Artur Wróblewski, Miłosz Manasterski i Krzysztof Karnkowski.

Sejm free 1200 shutter.jpg
PiS z dużą przewagą nad KO. Nowy sondaż poparcia dla partii politycznych

Spory jako rzecz naturalna w koalicjach?

Artur Wróblewski stwierdził, że spór między Jarosławem Kaczyńskim a Jarosławem Gowinem jest rzeczą naturalną w szerokich koalicjach, a tego rodzaju koalicją jest Zjednoczona Prawica. Podkreślił, że "tak działa cały świat demokratyczny". - Mniejszy partner z większym się dogadują albo się kłócą, ale generalnie istnieją koalicje. Czasami są tarcia, ludzie się dogadują i koalicje trwają dalej. [...] To jest naturalny proces kłócenia się i targowania się o pewne sprawy - mówił politolog.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Prof. Kazimierz Kik: opozycja próbuje storpedować wybory

Dodał że w Polsce ów spór został poważnie zmanipulowany. Zaznaczył, że komentarze dotyczące tego, że "dwóch posłów decyduje o różnych sprawach" są absurdalne, bo jako liderzy partii koalicyjnych, które wygrały wybory - to naturalne, że decydują.

W sprawie sporu między członkami koalicji zgodził się z Arturem Wróblewskim Miłosz Manasterski. - Zawsze koalicjanci prowadzą różnego rodzaju spory, te spory na całym świecie są obserwowane przez media. Może problem w tym, że my się odzwyczailiśmy od takiego myślenia, że te spory w łonie Zjednoczonej Prawicy gdzieś tam wychodzą na zewnątrz, że my uczestniczymy w wewnętrznej debacie koalicjantów - mówił.

Czy konflikt w ZP doprowadzi do straty poparcia?

sobolewski grodzki 1200 east.jpg
Krzysztof Sobolewski: przerwaliśmy destrukcyjne działania marszałka Grodzkiego

Miłosz Manasterski mówił także o tym, że należy spodziewać się, że dziś Zjednoczona Prawica przestanie być monolitem, jakim była po 2015 roku. - Widać stąd, że przyszłość Zjednoczonej Prawicy nie polega już na tym, że wszyscy uczestnicy tej koalicji po prostu dogadują się w zaciszu swoich gabinetów, ustalają wszystko i dla społeczeństwa Zjednoczona Prawica to jest jakiś monolit. Ta epoka już się chyba skończyła. [...] To nie znaczy, że ta Zjednoczona Prawica ma od tego momentu przestać istnieć - stwierdził.

Z przedmówcami nie zgodził się dr Krzysztof Karnkowski, który stwierdził, że ich opinie zakładają, że spór wewnątrz koalicji rządzącej nie wpłynie na jej poparcie. - Rozmaite działania miały zapewnić większość konstytucyjną, a zapewniły głównie odpływ części wyborców w stronę konfederacji. Dziennikarze często popełniają błąd zakładający całkowitą bezstratność jeśli chodzi o elektorat klasycznie PiS-owski, prawicowy. Tymczasem zbyt daleko idące ustępstwa w stronę innych środowisk politycznych powodują również zniechęcanie tego elektoratu - mówił.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Tadeusz Płużański: Jarosław Gowin nie jest charyzmatycznym liderem

- Politycy Porozumienia, część z nich, szczególnie prezes Gowin, ale również wspierający go poseł Wypij, bardzo dużo stracili w oczach elektoratu Prawa i Sprawiedliwości. Widać to było w mediach społecznościowych. Są traktowani obecnie bardzo nieufnie. Zupełnie nie podzielam tego optymizmu ani nie uważam, że stało się coś zupełnie normalnego. Część koalicji zachowała się po prostu praktycznie tak samo, jak totalna opozycja - podkreślił dr Krzysztof Karnkowski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Debata PR24"
Prowadzi: Jerzy Jachowicz
Goście: dr Krzysztof Karnkowski ("Gazeta Polska Codziennie"), Miłosz Manasterski (Agencja Informacyjna), Artur Wróblewski (politolog, Uczelnia Łazarskiego)
Data emisji: 09.05.2020
Godzina emisji: 09.06

PR24/jmo


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Zagrał va banque". Dr Sergiusz Trzeciak o działaniach politycznych Jarosława Gowina

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 12:38
- W polityce małżeństwa zawiera się najczęściej z rozsądku, nie z miłości. Dlatego nigdy nie należy mówić nigdy i nawet najbardziej egzotyczna koalicja wydaje się możliwa - powiedział dr Sergiusz Trzeciak, ekspert ds. komunikacji strategicznej o ewentualnych scenariuszach stojących przed Jarosławem Gowinem i jego partią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fogiel: gdyby kandydatka PO miała lepsze sondaże, opozycja chciałaby wyborów w maju

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 18:24
- Cała narracja, że wybory nie powinny się odbywać w maju, byłaby zupełnie inna, gdyby to kandydatka opozycji była w sondażach nieco wyżej. Wtedy byśmy pewnie słyszeli, że wybory oczywiście są konieczne w maju - mówił w Polskim Radiu 24 Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mazowiecki radny PiS: opozycja nawoływała do złamania konstytucji

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 16:32
- Przez ostatnie kilka lat przedstawiciele opozycji mieli na sztandarach cały czas hasła obrony konstytucji, natomiast jak przyszło co do czego, to nawoływali do jej złamania - mówił w Polskim Radiu 24 radny sejmiku woj. mazowieckiego Michał Prószyński z PiS. Odniósł się w ten sposób do działań polityków opozycji dotyczących terminu wyborów prezydenckich.
rozwiń zwiń