X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Bartosz Rydliński: decyzja TSUE ws. wniosku będzie raczej po myśli KE niż Polski

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 19:00
- Unia Europejska nie będzie chciała Polsce odpuścić. Ma silniejsze karty w ręku. To Komisja Europejska będzie postulowała różne zapisy nowej perspektywy budżetowej, które później Rada Europejska będzie dyskutować - powiedział dr Bartosz Rydliński (UKSW). Gościem audycji była także publicystka Elżbieta Królikowska-Avis.
Audio
  • Bartosz Rydliński: Z sędziami jest taki problem, jak z żołnierzami. Z racji swoich funkcji nie mogą wypowiadać się w sprawach partyjnych czy politycznych. ("Debata Dnia" / PR24)
Siedziba Komisji Europejskiej w Brukseli
Siedziba Komisji Europejskiej w BrukseliFoto: dimitrisvetsikas1969/pixabay

Komisja Europejska zdecydowała we wtorek w Strasburgu, że występuje do Trybunału Sprawiedliwości UE o środki tymczasowe ws. przepisów dotyczących reżimu dyscyplinarnego wobec polskich sędziów. Jeśli TSUE przyjmie ten wniosek, Izba Dyscyplinarna SN zostanie zawieszona.

"Kolegium postanowiło upoważnić służby prawne do wystąpienia o środki tymczasowe do Trybunału Sprawiedliwości związane z procedurą o naruszenie prawa UE, zainicjowaną przez KE w sprawie reżimu dyscyplinarnego dla polskich sędziów" - powiedział na konferencji prasowej w Strasburgu unijny komisarz Nicolas Schmit.

"Unia Europejska nie będzie chciała odpuścić"

Elżbieta Królikowska-Avis stwierdziła w Polskim Radiu 24, że "Unia Europejska" jest tendencyjna. - Musimy wskazywać, musimy pisać - presja ma sens- przekonywała publicystka. - Nasze parcie i egzekwowanie polskich praw, opierające się na zdrowym rozsądku i na prawie, musi wywrzeć jakiś skutek - dodała.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Jan Parys: UE się rozpadnie, jeśli będzie ingerować w wewnętrzne sprawy państw

Dr Bartosz Rydliński pytany o wpływ instytucji Unii Europejskiej na reformę wymiaru sądownictwa w Polsce stwierdził, że "w sądownictwie spodziewa się deeskalacji, bo Unia nie będzie chciała odpuścić".

Jacek Saryusz-Wolski 1200 kopia.jpg
Jacek Saryusz-Wolski: Polska nie może się wycofać z reformy sądownictwa

- UE ma silniejsze karty w ręku. To Komisja Europejska będzie postulowała różne zapisy nowej perspektywy budżetowej, które później Rada Europejska będzie dyskutować - przekonywał. Skomentował też stanowisko TSUE m.in. wobec Polski. - Spodziewam się, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej będzie bardziej wydawał takie decyzje jak do tej pory. Bardziej po myśli Komisji Europejskiej, a mniej po myśli Polski.

"Presja ma sens"

Goście "Debaty Dnia" mówili o też o krajowym wymiarze sporu o wymiar sprawiedliwości. Bartosz Rydliński stwierdził, że "wypowiadanie się na nt. legalności wyboru KRS nie ma charakteru typowo partyjnego, ma charakter ustrojowy". - Władza ustawodawcza, wykonawcza i sądownicza są niezależne od siebie i się wzajemnie kontrolują. Władza sądownicza ma konstytucyjne prawo skrytykować pozostałe części władzy - powiedział publicysta. - Z sędziami jest taki problem, jak z żołnierzami. Z racji swoich funkcji nie mogą wypowiadać się w sprawach partyjnych czy politycznych. To ograniczenie, na które się godzą - dodał.

Elżbieta Królikowska-Avis przypominała natomiast, że w zamian za ograniczenia, stan sędziowski ma zagwarantowane liczne przywileje. - Jest żelazna nawała, nie tylko w sprawach prawodawczych (...). Presja ma sens. Trzeba tę linię kontynuować - przekonywała publicystka.

W audycji także m.in. o relacjach Polski z Izraelem oraz komentarze do bieżącej sytuacji politycznej w Polsce i Europie.

***

Audycja: Debata Dnia
Prowadząca: Magdalena Złotnicka
Goście: dr Bartosz Rydliński (UKSW), Elżbieta Królikowska-Avis
Data emisji: 14.01.2020 
Godzina emisji: 18.06

Polskie Radio 24/tb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Komisja Wenecka w Polsce. Krzysztof Ziemiec: wszystkie karty są już rozdane

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 19:43
- Jest to szyte zbyt grubymi nićmi, by wierzyć, że Tomasz Grodzki zaprosił Komisję Wenecką tylko po to, by zasięgnąć jej opinii - powiedział Krzysztof Ziemiec z TVP. - Marszałek Senatu potrzebuje komisji w Polsce na użytek pewnego teatru politycznego - dodał Michał Płociński z "Rzeczpospolitej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Henryk Domański: Unia Europejska pozwala sobie na zbyt wiele

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 12:50
- Stosunek Polaków do wspólnoty europejskiej niewątpliwie będzie pozytywny - ocenił w Polskim Radiu 24 profesor Henryk Domański z Polskiej Akademii Nauk. - Ale od dobrych kilkudziesięciu miesięcy otwiera się nam ta świadomość, że jednak Unia Europejska pozwala sobie na zbyt wiele - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Konieczny: Komisja Europejska ma prawo oceniać Izbę Dyscyplinarną

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 18:45
- Na każdym etapie procesu legislacyjnego konsultacje z Brukselą są dobre. Po wejściu do UE zgodziliśmy się na to, że prawo unijne w pewnym sensie ma pierwszeństwo przed prawem krajowym - mówił w Polskim Radiu 24 senator Wojciech Konieczny z PPS. 
rozwiń zwiń