X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Andrzej Anusz: PSL jest atrakcyjnym rozmówcą dla PiS

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 12:01
- To, czy opozycji uda się wybrać swojego marszałka Senatu i mieć na niego wpływ, pokaże czy mając karty w ręku jest w stanie współpracować – mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz z Instytutu J. Piłsudskiego. Gościem audycji był również Miłosz Lodowski, publicysta.
Audio
  • 21.10.19 Andrzej Anusz: PiS ma narzędzia do pozyskiwania ewentualnego poparcia
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Piotr Molecki/East News
Antoni Macierewicz 1200.JPG
Antoni Macierewicz: staliśmy się gospodarzami we własnym domu

Senat kluczowy dla opozycji

Dr Andrzej Anusz zwracał uwagę że porozumienie opozycji i wybór marszałka Senatu z jej grona jest bardzo istotny dla wiarygodności ugrupowań ją tworzących. - Jeśli to udałoby się opozycji, dostałby wiatr w żagle i pokazała swoją skuteczność, podstawowy element w polityce. Byłby to dobry prognostyk do przygotowywania się do rozmów i przygotowywania się do kampanii prezydenckiej - zaznaczył

- Jeśli to się nie uda a Prawu i Sprawiedliwości uda się przy pomocy różnych politycznych zagrywek do wyboru marszałka Senatu z grona PiS to będzie dla opozycji duże osłabienie. Wyborcy zobaczą, że pomimo głosowania i większości w Senacie opozycja nie jest w stanie zamienić tej większości na realny wpływ polityczny – dodał ekspert.

Dr Andrzej Anusz komentował także możliwe stanowisko Polskiego Stronnictwa Ludowego w toczących się negocjacjach. - Widać że PSL wraca na scenie politycznej do swojego ulubionego miejsca sprzed wielu lat, tzw. "obrotowego", kiedy mogło budować koalicję po lewej i prawej stronie. Trudno powiedzieć, czy PSL przejdzie na stronę PiS. Pamiętajmy jednak, że ludowcy rządzą w samorządach w koalicji z PO. Jeśli PiS chciałoby wzmocnić się w samorządach, to w pewnej perspektywie politycznej mogłaby się pojawić kwestii całościowej koalicji z PSL, w Senacie i w sejmikach samorządowych. PSL jest atrakcyjnym rozmówcą dla PiS - podkreślał gość audycji.

"Rządzi ten, kto ma pieniądze"

Miłosz Lodowski wypowiedział się z kolei na temat Lewicy. Jego zdaniem piłka będzie po stronie Włodzimierza Czarzastego. - Ten, kto ma pieniądze, ten tak naprawdę rządzi. Polska ordynacja nie daje w tej kwestii wątpliwości. Kto rozdziela pieniądze, ten decyduje o przyszłości, a w sytuacji Lewicy ta sytuacja jest kluczowa. Wiosna okazała się niezbyt udanym start-upem politycznym, który rozbudził pewne oczekiwania, ale nie poszły za tym konkretne działania. Wszelkie elementy spawające Lewicę posiada w swoim ręku Włodzimierz Czarzasty - zaznaczył.

- Uważam, że SLD to formacja konserwatywna bez idei Kościoła. Ich pewne zachowania powielają kościec konserwatywny. Rozmaite eksperymenty ze
strony moralnej to coś, co może być nie do przyjęcia. Ta formacja musi być targana rozmaitymi emocjami. To może nie podobać się
tradycyjnemu, lewicowemu elektoratowi. Eksperymenty związane z seksualnością i wyprowadzaniem tego na ulicę nie wszystkim się podoba - uzupełnił.

Zdaniem publicysty w nadchodzących wyborach prezydenckich kandydatem Lewicy nie będzie Robert Biedroń. - Moim zdaniem Lewica jako kandydata na prezydenta wskaże kobietę. Mamy świadomość, że PiS poprze obecnego prezydenta. Kobieta byłaby elementem, który mógłby być przedstawicielem woli modernizacyjnej Lewicy. W sytuacji, gdy rozdzielona opozycja walczy o prymat, nie ma szansy aby zrezygnować z szansy, jaką dają wybory prezydenckie - zaznaczył.

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory parlamentarne i zdobyło w Sejmie 235 mandatów. Konkurencyjna Koalicja Obywatelska – 134 mandaty, KW SLD – 49, PSL – 30, Konfederacja – 11, a Mniejszość Niemiecka – jeden mandat. Zjednoczona Prawica ma również 48 senatorów, ale w izbie wyższej większość zdobyli przedstawiciele ugrupowań opozycyjnych.

Rozmawiał Błażej Prośniewski.

Polskie Radio 24/ak

--------------------------------------

Data emisji: 19.10.2019

Godzina emisji: 11:35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojciech Konikiewicz: nie potrzebujemy dziś dzikiej antysystemowości

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 20:40
- Dziś polskiej muzyce niepotrzebna jest dzika antysystemowość i bunt za wszelką cenę. Problem polega na tym, że rzeczywistość spowodowała spłaszczenie twórczości tekstowej i zubożenie jej - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Konikiewicz, muzyk jazzowy, multiinstrumentalista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

S. Gajewski: doświadczenie pokazuje, że J. Kaczyński ma umiejętność zarządzania ambicjami

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 21:31
- Dzisiaj piłka jest w grze, ten mecz się musi zakończyć za dwa tygodnie, za miesiąc. Doświadczenie podpowiada, że w przypadku Prawa i Sprawiedliwości zazwyczaj prezes Jarosław Kaczyński posiadał bardzo dobre metody zarządzania ambicjami - mówił Sebastian Gajewski odnosząc się do negocjacji przed powołaniem nowego rządu. Gościem Polskiego Radia 24 był także Jakub Maciejewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Zagórski: dwa miliony głosów więcej pokazują zaufanie Polaków

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 15:19
- Jako PiS gwarantujemy stabilność i kontynuację procesu. Spodziewam się, że opozycja będzie dalej eskalować - mówił w audycji Polskiego Radia 24 Marek Zagórski, minister cyfryzacji.
rozwiń zwiń