X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Karol Gac o koalicyjnych układankach: PSL zawsze spadało na cztery łapy

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 10:30
W jakim składzie pójdzie do wyborów opozycja? Czy doraźne interesy partyjne nie zakłócą tworzenia dobrych list wyborczych, na które mogliby zdecydować się zagłosować wyborcy? Na te pytania próbowali odpowiedzieć w Polskim Radiu 24 publicyści: Karol Gac ("Do Rzeczy"), Jerzy Mosoń ("Polish Market") oraz Marek Król.
Audio
  • 13.03.2019, Debata PR24. Karol Gac ("Do Rzeczy"): PSL zawsze spada na cztery łapy
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Sejm.gov.pl/Rafał Zambrzycki

- Tylko dwa bloki: centrowy i lewicowy mają szansę pokonać PiS w wyborach, PSL buduje ten pierwszy - Koalicję Polską - oświadczył lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Podkreślił, że ludowcy nie widzą w PO chęci do budowy bloku centrowego.

Dwa duże bloki na opozycji

Kosiniak-Kamysz na konferencji w Sejmie przypomniał, że ludowcy w uchwale Rady Naczelnej z soboty obiecali do końca tygodnia podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach parlamentarnych. "My chcemy budować blok centrowy, Koalicję Polską, która daje szansę na wyraziste poglądy" - powiedział.

Lider Stronnictwa wskazał, że Koalicja Polska będzie tworzona w oparciu o program dla każdego Polaka. "To jest zielona energia, docenienie przedsiębiorców, to są sprawy związane z godnością życia, z opieką nad rodziną, rozwojem przedsiębiorczości. Ta oferta jest dla wszystkich" - mówił Kosiniak-Kamysz.

Do słów lider PSL odniósł się w piątek w rozmowie z PAP rzecznik PO Jan Grabiec. "Decyzja PSL oznacza, że PSL wybiera PiS, ale mamy nadzieję, że to nie jest decyzja ostateczna" – powiedział Grabiec. 

Do ostatnich informacji dot. negocjacji po opozycyjnej stronie sceny politycznej odniósł się w Polskim Radiu 24 w audycji"Debata PR24" Jerzy Mosoń. - Będziemy mieć dwa duże bloki, które spróbują rzucić rękawice PiS-owi. A arytmetyka jest bezlitosna - w takiej sytuacji PiS wygrywa - stwierdził publicysta, który sporo mówił o motywacjach i celach Platformy Obywatelskiej. Podkreślił, że "pierwszy raz od 4 lat PO ma zarys swego programu". - Stawiają przed sobą konkretne zadania. Jeżeli Grzegorz Schetyna mówi, że chciałby poprawić los tych, którym życie dało w kość, to możemy powiedzieć, że nam wszystkim życie dało w kość" i my wszyscy czegoś chcemy od PO - powiedział Jerzy Mosoń. Publicysta potwierdził spostrzeżenia wielu komentatorów życia publicznego, że "PSL będzie języczkiem u wagi aż do końca wyborów". - Lubię odwagę u polityków. Trzeba pochwalić Władysława Kosiniaka-Kamysza - stwierdził Mosoń.

- PSL zawsze spadało na cztery łapy. Pytanie, czy i tym razem się uda? - pytał zaś w Polskim Radiu 24 Karol Gac, który podkreślał dużą sprawność organizacyjna ludowców oraz skuteczność w uprawianiu przez nich polityki. - PSL to 100 tys. członków, ich rodziny, spółki i spółeczki w rożnych wsiach i miasteczkach. Cała Polska jest zalepiona zieloną pajęczyną. Po wyborach bym nie wykluczał koalicji PSL-u z PiS-em - dodał.

Czytaj także:
sawicki-1.jpg
Marek Sawicki: Schetyna, mówiąc o pójściu do wyborów z lewicą, zamyka drogę do dalszych rozmów z PSL

Marek Król nie wykluczył sytuacji, że PSL nie wchodzi do Sejmu, ale jednocześnie uważa, że jeżeli ludowcy chcą utrzymać się na scenie politycznej, to decyzja Władysława Kosiniaka-Kamysza odrzucającego propozycję Grzegorza Schetyny jest "jedyna rozsadna".

- Pójście PSL do wyborów z Grzegorzem Schetyną, to jak śmierć na raty - stwierdził Marek Król, który nie ma wątpliwości, że podczas negocjacji gra toczy się przede wszystkim o stołki. A jak mówi, że nie o stołki chodzi, to przypominają mi się różni Arłukowicze i Joanna Kluzik-Rostkowska. Zawsze chodzi o ilość miejsc na listach wyborczych, a sprawy programowe nie są decydujące w takich negocjacjach - przekonywał Marek Król. 

PiS wyprzedza konkurencję

Goście audycji podkreślali dobrą sytuację partii rządzącej. Karol Gac stwierdził, że PiS jest kilka kroków przez konkurencją. - Opozycja cały czas zastanawia się, w jakiej formule wystartować, a PiS zaprezentuje dziś swoje "jedynki" na listach wyborczych. To najlepsza ilustracja tego, jak obecnie wygląda scena polityczna w Polsce - podsumował publicysta. 

Lider PO Grzegorz Schetyna zapowiedział w swoim wystąpieniu podczas forum "Uzdrowić Polskę", że Platforma wystartuje w jesiennych wyborach do Sejmu i Senatu jako część Koalicji Obywatelskiej, którą póki co współtworzą też Nowoczesna i Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej. W KO ma się znaleźć miejsce zarówno dla lewicy, jak i konserwatystów. Szef Platformy zastrzegł jednocześnie, że nigdy nie zgodzi się na wprowadzenie do KO "polityki transakcyjnej". "Jeśli dla kogoś różnica między Koalicją Obywatelską, a partią rządzącą dzisiaj polega tylko na tym, ile od kogo można dostać więcej stołków, to nie mamy o czym rozmawiać" - oświadczył Schetyna.

Politycy PO, z którymi w kuluarach Forum rozmawiała PAP, mówili, że słowa te zostały skierowane do PSL i należy je rozumieć jako zapowiedź prawdopodobnego startu w wyborach bez ludowców. Schetyna wyraził w rozmowie z dziennikarzami nadzieję, że PSL przyłączy się jednak do Koalicji Obywatelskiej.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Jerzy Jachowicz.

Polskie Radio 24/tb/PAP/IAR

------------------------------------

Data emisji: 13.07.2019

Godzina emisji: 09.06

Czytaj także

Marek Sawicki (PSL): PSL nie da się wypchnąć z centrum sceny politycznej

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 15:47
– Cały czas próbuje się wypchnąć Polskie Stronnictwo Ludowe z centrum sceny politycznej na lewo. My się wypchnąć nie damy – powiedział Marek Sawicki z PSL. – Kwestię ewentualnych koalicji będziemy rozważać po wyborach, a nie przed nimi – dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł PSL Eugeniusz Kłopotek: zbłądziliśmy wstępując do Koalicji Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 16:54
– Są dwa warianty. Klasyczna koalicja z Platformą Obywatelską, ale bez lewicy, lub samodzielny start Polskiego Stronnictwa Ludowego. Innej możliwości nie ma – powiedział Eugeniusz Kłopotek z PSL. – Jestem przekonany, że nawet idąc samodzielnie będziemy zdolni przekroczyć próg wyborczy 5 proc. – dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Sawicki: jesteśmy otwarci na Platformę Obywatelską, ale bez lewicy

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 15:25
- Prezes Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że projekt Koalicji Polskiej jest otwarty dla Platformy Obywatelskiej, ale bez lewicy. A zatem w tym zakresie jest to decyzja PO – podkreślił w Polskim Radiu 24 poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Marek Sawicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Paszyk (PSL): w PSL panuje atmosfera "wszystkie ręce na pokład"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 19:02
– Jeśli Grzegorz Schetyna wybierze Sojusz Lewicy Demokratycznej będzie to dowód na to, że Platforma Obywatelska skręca w lewo. Wtedy nasze drogi w wyborach parlamentarnych rozejdą się – powiedział Krzysztof Paszyk z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Król: Grzegorz Schetyna już nigdy nie dojdzie do władzy w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 15:30
Platforma Obywatelska podczas forum programowego w Warszawie ma przedstawić swoje pomysły na zbliżające się wybory parlamentarne. Być może rozstrzygnie się także to, w jakiej formule partia wystartuje jesienią. - Grzegorz Schetyna realizuje swoje marzenie, żeby być szefem dużej formacji opozycyjnej. Bo wie, że już nigdy nie dojdzie do władzy w Polsce - powiedział w PR24 Marek Król, publicysta tygodnika "Sieci".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Tomczak: centrowego skrzydła w Platformie Obywatelskiej już praktycznie nie ma

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 14:39
– Przez ostatnie dwa lata Platforma Obywatelska absorbuje kolejne środowiska lewicowe. Jest to dla niej szkodliwe i spychające ją na pozycje centro-lewicowe – powiedział Jacek Tomczak z Polskiego Stronnictwa Ludowego. – Dla wielu wyborców niezrozumiała jest obecna linia partii, są wobec niej krytyczni – dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Kulasek, sekretarz generalny SLD: sondaże pokazują, że gonimy PiS

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 09:00
– Mamy inne wyliczenia niż Polskie Stronnictwo Ludowe. Uważamy, że tylko duży blok jest w stanie prowadzić równą walkę z Prawem i Sprawiedliwością. Sondaże wspierają naszą tezę – powiedział Marcin Kulasek, sekretarz generalny SLD.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Julia Zimmermann: przywiązanie SLD do koalicji z PO nie jest do końca racjonalne

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 16:01
- Jeżeli będzie możliwość stworzenia szerokiej, lewicowej koalicji, to my z tej szansy skorzystamy. SLD gra z nami w otwarte karty - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Julia Zimmermann z partii Razem.
rozwiń zwiń