Debata w PR24. Czym jest "godna praca"?

2018-11-03, 19:16

Debata w PR24. Czym jest "godna praca"?
W grudniu ubiegłego roku pracodawcy oferowali blisko 82 tysiące miejsc pracy.Foto: Pixabay.com

Umowy "śmieciowe" czy nierówne wynagradzanie kobiet i mężczyzn to problemy, które nadal są dostrzegalne na rodzimym rynku pracy. W Debacie PR24 o kłopotach związanych z godnością pracy rozmawiały Irena Dawid-Olczyk z Fundacji La Strada, Beata Farciak z Polskiego Instytut Praw Człowieka i Biznesu, Agnieszka Zielińska z Polskiego Forum HR, a także dr Anna Reda-Ciszewska z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Biura Eksperckiego NSZZ "Solidarność". 

Posłuchaj

3.11.18 Debata w PR24. Czym jest "godna praca"?
+
Dodaj do playlisty

Punktem wyjścia do debaty było przesłanie encykliki "Laborem exercens". Jan Paweł II zwracał w niej uwagę na to, że "praca wyróżnia człowieka wśród reszty stworzeń (...). Jest podstawowym wymiarem ludzkiego bytowania, z którego życie człowieka jest zbudowane na co dzień, z którego czerpie swoją godność". Jak dziś należy rozumieć godność pracy? 

- To bardzo trudne pytanie dla mnie. Jestem w takim miejscu, w którym zbieram wszystkie negatywne informacje. Informacje o pracy przymusowej, niewolniczej, pracy ponad siły czy słabo wynagradzanej. To dzieje się w Polsce, w stosunku do Polaków (...). Nawet gdyby tego typu sytuacja dotyczyła jednej osoby, a nie kilkunastu tysięcy, to i tak nie powinno się to wydarzać. A my nawet nie mamy w prawie pojęcia pracy przymusowej - mówiła w Polskim Radiu 24 Irena Dawid-Olczyk. - Biedni stają się biedniejsi, a bogaci coraz bogatsi. To sprawia, że zjawisko będzie się nasilać - dodawała.

- Model pracy ulega transformacji. Na początku poprzedniego stulecia nie było norm ochronnych, instytucji działających na rzecz pracowników. Później pojawiło się prawo pracy, podstawą zatrudnienia była umowa o pracę, pracownik był bezpieczny. Dziś odchodzi się od takiego modelu. Mamy przez to problem z godnością pracy. Praca jest niepewna - wskazywała z kolei Anna Reda-Ciszewska. 

Agnieszka Zielińska w tym kontekście zaznaczyła, że "różnorodność form zatrudnienia nie bierze się znikąd". - To nie jest wyłącznie potrzeba pracodawców, którzy chcą wyzyskiwać pracowników. W wielu przypadkach, szczególnie patrząc na młode pokolenie, jest to decyzja samych pracowników, którzy chcą funkcjonować na rynku pracy w sposób elastyczny. W moim pojęciu godna praca to taka, która jest wykonywana zgodnie z prawem - mówiła gość PR24. 

Z kolei Beata Faracik zwracała uwagę na rolę pracodawców w kształtowaniu godnej pracy. - Pracodawcy stoją przed trudnymi wyborami. Jednak muszą w tym wszystkim odpowiedzieć na pytanie: "czy moim biznesem jest naruszanie praw człowieka"? Niegodne wynagradzanie, traktowanie ludzi w sposób urągający ich godności, nie jest właściwym sposobem prowadzenia biznesu. Kiedy mówimy o godnej pracy, mówimy o pracy, w której respektowane są prawa człowieka - tłumaczyła ekspertka. 

Więcej w całej audycji. 

Gospodarzem programu była Anna Grabowska

Polskie Radio 24/zz

------------------------------

Data emisji: 3.11.18

Godzina emisji: 18.06

Polecane

Wróć do strony głównej