X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Komornik jest funkcjonariuszem publicznym

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2019 07:55
Ustawa o komornikach wprowadza reguły działalności komorniczej oraz zwiększa uprawnienia nadzorcze i kontrolne ministra sprawiedliwości nad komornikami. Zmiany w przepisach komentował w Polskim Radiu 24 Rafał Reiwer, zastępca dyrektora Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji.
Audio
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: shutterstock.com

W ramach postępowania administracyjnego szef resortu sprawiedliwości będzie mógł podejmować działania prowadzące do zawieszenia komornika lub usunięcia z zajmowanego stanowiska. Zwiększony zostaje także nadzór prezesów sądów rejonowych nad funkcjonowaniem komorników.

Rafał Reiwer podkreślał, że dotychczasowe przepisy wymagały nowelizacji. - Takiej zmiany nie było od dwudziestu lat. Dotychczasowe regulacje miały archaiczne zapisy. W chwili, gdy tamto prawo wchodziło w życie, mieliśmy ok 580 komorników, z czego więcej niż połowa nie miał wykształcenia prawniczego. Dzisiaj działa ponad 1860 kancelarii komorniczych. Mamy tez zupełnie inaczej funkcjonujący samorząd, który w dużym stopniu wspierał nas w czasie prac nad nowymi przepisami. W długim procesie konsultacji udało się stworzyć prawo lepszej jakości – zaznaczył.

Gość wskazywał na przejrzysty ustrój wykonywania zawodu komornika, który w myśl nowej ustawy jest funkcjonariuszem publicznym, co pociąga za sobą m.in. odpowiednie wymogi etyczne będące dotychczas problemem - Dotychczas znaczna była liczba wniosków dyscyplinarnych, postępowania były przewlekłe. Zmienia się także nadzór nad komornikami, jasno zostały również określone kwestie kosztów postępowania - .

Nowe regulacje dają także prezesom sądów rejonowych uprawnienia do odsunięcia komornika od wykonywanych czynności na 30 dni i wnioskowania, bezpośrednio do ministra sprawiedliwości, o odwołanie komornika ze stanowiska. Dotąd takich uprawnień prezesi sądów rejonowych nie mieli.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Rozmawiał Artur Wdowczyk.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 19.01.2019

Godzina emisji: 07:09

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ochrona dóbr osobistych. Jak jest interpretowana w procesach sądowych?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2018 15:05
Czym są dobra osobiste? W jaki sposób interp[retowane są przez sądy? Przy okazji niedawnej rozprawy w procesie z powództwa Jarosława Kaczyńskiego przeciwko Lechowi Wałęsie, w audycji "Jakim Prawem”, na postawione pytania odpowiedział mec. Maciej Lach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jakim prawem". Koniec użytkowania wieczystego

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2019 15:05
Z początkiem roku 2019 w Polsce przestała istnieć instytucja użytkowania wieczystego, którą wielu uważa za relikt PRL-u. Na ten temat w Polskim Radiu 24 mówił eurodeputowany PiS, profesor prawa Karol Karski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister sprawiedliwości: dążymy do tego, by sądy były bardziej dostępne

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 07:54
- Najbardziej istotną zmianą jest przybliżenie sądu do obywatela. W relacji przedsiębiorca-konsument ten drugi powinien mieć ułatwiony dostęp do sądu - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Weszły w życie nowe przepisy komornicze

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2019 15:01
Ustawa o komornikach wprowadza reguły działalności komorniczej oraz zwiększa uprawnienia nadzorcze i kontrolne ministra sprawiedliwości nad komornikami. Zmiany w przepisach komentował Krzysztof Pietrzyk, rzecznik prasowy Izby Komorniczej w Warszawie.
rozwiń zwiń