more_horiz

"Jakim prawem". Koniec użytkowania wieczystego

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2019 15:05
Z początkiem roku 2019 w Polsce przestała istnieć instytucja użytkowania wieczystego, którą wielu uważa za relikt PRL-u. Na ten temat w Polskim Radiu 24 mówił eurodeputowany PiS, profesor prawa Karol Karski.
Audio
Instytucja użytkowania wieczystego w Polsce przestała istnieć. Zdjęcie ilustracyjne
Instytucja użytkowania wieczystego w Polsce przestała istnieć. Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/yarecki

Od 1 stycznia dla 2,5 mln Polaków, właścicieli domów i mieszkań, będących użytkownikami wieczystymi gruntu, przestaje istnieć użytkowanie wieczyste. Jednak, aby zostało to potwierdzone w księdze wieczystej, trzeba dokonać opłaty za przekształcenie.

- To bardzo dobra informacja, że ta instytucja znika z prawa polskiego. Użytkowanie wieczyste powstało dopiero w latach 60. Wcześniej nie było czegoś takiego. Ale pamiętajmy, że użytkowanie to, mimo swojej nazwy, zawsze kiedyś się kończyło. Minimalny okres wynosił 40 lat, a maksymalny – 99 – powiedział w Polskim Radiu 24 Karol Karski.

- W przypadku użytkowania wieczystego użytkownik musiał uregulować co roku opłatę, wynoszącą dla osoby fizycznej 1 procent wartości nieruchomości. Dla osób prawnych mogło to być nawet 3 procent. Nie należy tego mylić z podatkiem gruntowym. Ten ostatni był płacony równolegle – wyjaśniał gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Artur Wdowczyk.

Polskie Radio 24/bartos

----------------------

Data emisji: 06.01.2019

Godzina emisji: 14.36

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Artur Soboń: w Warszawie skrycie procedowano podwyżkę opłat za użytkowanie wieczyste

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 14:53
- Bezczelność niektórych władz samorządowych polegała na tym, żeby te opłaty aktualizować "za pięć dwunasta". Miasto Warszawa skrycie procedowało podwyżkę opłat za użytkowanie wieczyste, nie mówiąc o tym ani słowem w październiku mieszkańcom Warszawy – powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.
rozwiń zwiń