Sądy w dawnej Polsce. Liczba spraw była ogromna

2018-12-23, 15:48

Sądy w dawnej Polsce. Liczba spraw była ogromna
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Wikipedia/CC/Lucas/水銀燈.

Jak wyglądało sądownictwo w dawnej Polsce? Jak rozstrzygano spory między obywatelami? Na ten temat w audycji "Jakim prawem" mówił historyk i twórca powieści historycznych Jacek Komuda.

Posłuchaj

23.12.18 Jakim prawem: jak wyglądało sądownictwo w dawnej Polsce?
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślił gość Polskiego Radia 24, w I Rzeczpospolitej liczba spraw sądowych była ogromna. Do tego stopnia, że dla "udrożnienia" systemu sądownictwa, konieczne było powołanie nowej instytucji. - Faktycznie ta liczba spraw była taka, że w latach 70. XVI wieku Stefan Batory powołał - zresztą zgodnie z żądaniami szlachty - Trybunał Koronny, Trybunał Litewski i Trybunał Ruski. Kancelaria Królewska była tak przeciążona odwołaniami dotyczącymi różnych spraw spornych między szlachtą, że po prostu nie dawała sobie z tym rady. Batory powiedział: "sądźcie się sami", a dla swojej kancelarii zostawił tylko największe zbrodnie – podkreślił w Polskim Radiu 24 Jacek Komuda.

Wcześniej w Rzeczpospolitej sąd królewski, monarszy służył jako sąd odwoławczy i do niego wpływały apelacje. - Apelacje wpływały praktycznie o wszystko, na przykład w sprawach o pobicie czy obrazę. Kancelaria Królewska nie mogła "przerobić" tak dużej liczby spraw. Niżej w hierarchii były sądy grodzkie i ziemskie. Ziemski zajmował się sprawami, jakbyśmy dziś powiedzieli – cywilnymi. Grodzki natomiast – wszystkimi kryminalnymi – dodał historyk.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Artur Wdowczyk.

Polskie Radio 24/bartos

---------------------------

Data emisji: 23.12.2018

Godzina emisji: 14.37

Polecane

Wróć do strony głównej