X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ekspert: zagraniczne urzędy często odbierają dzieci z błahych powodów

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2018 15:14
- Praktyka Jugendamtów się nie zmieni. Niemieckie urzędy będą działały jak dotychczas - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Filip Wołoszczak z Centrum Interwencyjne Ordo Iuris. Ekspert odniósł się do orzeczenia Komisji Europejskiej, która oświadczyła że nie ma kompetencji, by zajmować się kwestiami prawa rodzinnego w krajach Unii Europejskiej
Audio
  • 09.12.18 Jakim prawem. Filip Wołoszczak (Centrum Interwencyjne Ordo Iuris) o odbieraniu dzieci przez zagraniczne urzędy
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ TORWAISTUDIO

Parlament Europejski przyjął w ostatnim czasie rezolucję w sprawie kontrowersyjnych działań niemieckich Urzędów ds. Dzieci i Młodzieży (Jugendamtów) w transgranicznych sporach rodzinnych o dzieci. Europosłowie wzywają Komisję Europejską, by zapewniła przeprowadzanie dokładnych kontroli służących wykrywaniu dyskryminacyjnych procedur i praktyk stosowanych w niemieckim systemie prawa rodzinnego. Jak zauważyła komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova w Parlamencie Europejskim, chociaż jest to ważna i delikatna kwestia, UE nie ma kompetencji do zajmowania się prawem rodzinnym. - Krajowe agencje ochrony dzieci jako takie podlegają prawu krajowemu, a w przypadku wątpliwości należy dochodzić praw na szczeblu krajowym - dodał rzecznik KE Christian Wigand.

Czytaj więcej
smutne dziecko 1200 shutt.jpg
KE o rezolucji w sprawie Jugendamtów: prawo rodzinne to kompetencje państw UE

Gość programu przywołał skrajny przypadek odbierania dziecka matce, który miał miejsce w Norwegii. Skandynawski kraj nie należy do Unii Europejskiej, ale według Filipa Wołoszczaka ich system prawny w wielu kwestiach jest tożsamy z niemieckim. - Norweski odpowiednik Jugendamtów ma bardzo lekką rękę do odbierania dzieci. Powody zabierania dziecka są w racjonalnej ocenie bardzo błahe. Matce został odebrany noworodek, ponieważ urzędnik - bez potwierdzenia żadną analizą - stwierdził u niej brak zorganizowania i syndrom przewlekłego zmęczenia. Śmiem twierdzić, że 90 proc. z nas jest przemęczonych, ale to nie jest powód, żeby odbierać dziecko - powiedział ekspert. Gość programu dodał, że "matce wyznaczono widzenia z noworodkiem cztery razy w roku po trzy godziny". - Urząd, który powinien usuwać dysfunkcje rodzinne nie tylko niszczy więzi, ale też nie pozwala im się nawet zbudować - zauważył Filip Wołoszczak. Członek Ordo Luris informował również, że kobieta jest rdzenną mieszkanką Norwegii.

- Z odbieraniem dzieci z błahych powodów zmagają się także Polscy obywatele za granicą. Współpraca między polskimi i zagranicznymi instytucjami nie jest usłana różami. Norwegia i inne kraje nie traktują poważnie pism, odezw, wezwań - stwierdził Filip Wołoszczak.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Rozmawiał Artur Wdowczyk.

Polskie Radio 24/PAP/jp

-----------------------

Data emisji: 09.12.2018

Godzina emisji: 14.37

 

Czytaj także

Parlament Europejski wzywa KE do interwencji ws. Jugendamtów

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 14:55
Europosłowie potępili praktyki niemieckich urzędów do spraw dzieci i młodzieży i wezwali Komisję Europejską do interwencji. Deputowani przyjęli dziś rezolucję w sprawie Jugendamtów, których działania wywołują kontrowersje i sprzeciw.
rozwiń zwiń