X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Prof. Wojciech Roszkowski: dziś za mało doceniamy niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2018 15:00
- Niepodległość jest jak wolność. To poczucie wolności dla narodu. I dopiero utrata tej wolności tak boli, że się docenia niepodległość. A dzisiaj chyba za mało to doceniamy – powiedział w Polskim Radiu 24 historyk prof. Wojciech Roszkowski.
Audio
  • 11.11.18 Prof. Wojciech Roszkowski o odzyskaniu niepodległości przez Polskę
prof. Wojciech Roszkowski
prof. Wojciech RoszkowskiFoto: PR24/PJ

W niedzielę 11 listopada obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości. Do uzyskania pełnej suwerenności w 1918 roku konieczna była najpierw m.in. działalność Rady Regencyjnej, która przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu.

- Rada była tworem politycznym, stworzonym przez niemiecką władzę okupacyjną na terenie Królestwa Polskiego. Samo słowo "regencja" zapowiada tę myśl, że Polska będzie królestwem. Jednak nie był w tamtym momencie określony do końca ustrój tego państwa. Nie były też sprecyzowane jego granice. Rada była ciałem namaszczonym przez państwa centralne, ale one właśnie przegrały wojnę – tłumaczył w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Roszkowski.

- Piłsudski dokonał niezwykłej sztuki przyciągnięcia do jednolitego rządu w Warszawie Narodowej Demokracji. Dzięki temu uzyskał również międzynarodowe uznanie zwycięzców wojny dla rządu w Warszawie. Ale na samym początku, przejmując tę władzę z rąk Rady Regencyjnej właściwie był jedynowładcą, bo Narodowa Demokracja dała mu ogromny kredyt zaufania - zgodziła się, że on będzie tymczasowym naczelnikiem państwa. Wielką rolę odegrało tu zaufanie Romana Dmowskiego. Inaczej byłaby wojna domowa – podkreślił historyk.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Artur Wdowczyk.

Polskie Radio 24/bartos

----------------------

Data emisji: 11.11.2018

Godzina emisji: 14.37

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ojcowie Polski niepodległej

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2018 15:43
Dwa dni przed setną rocznicą odzyskania niepodległości przypominaliśmy w audycji tych, którym zawdzięczamy możliwość świętowania tej rocznicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niepodległość. Rola Kościoła w odrodzeniu Polski

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2018 17:01
- Odchodzenie od niewoli, wychodzenie ku Niepodległości, to był proces - powiedział w Polskim Radiu 24 abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, były biskup polowy Wojska Polskiego. Na naszej antenie o roli Kościoła katolickiego w dziele odzyskania Niepodległości mówił również ks. Zbigniew Kępa, rzecznik prasowy Ordynariatu Polowego i dziekan Straży Granicznej. 
rozwiń zwiń