X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

System CEPiK zamiast dowodu rejestracyjnego i polisy OC

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 11:06
Od 1 października kierowcy mogą jeździć bez dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia OC. To zmiana oczekiwana przez kierujących pojazdami i możliwa dzięki systemowi CEPiK. Na temat zmian mówił w Polskim Radiu 24 Karol Man z biura prasowego Ministerstwa Cyfryzacji.
Audio
  • 9.10.18 Karol Man: „Chcemy, by dzięki cyfryzacji, życie Polaków było łatwiejsze (…)”.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

W myśl nowych zmian, policja sprawdzi potrzebne informacje w systemie informatycznym CEPiK. Karol Man przypomniał, że dzięki temu, w przypadku zatrzymania, kierowcom nie grozi już mandat za brak dokumentów, który przed 1 października mógł wynieść nawet 250 zł.

– Staramy się wykorzystywać możliwości, jakie daje nam system CEPiK. Jednak pamiętajmy, że kierujący pojazdami wciąż muszą mieć przy sobie prawo jazdy. Dobrze jeśli będą posiadali również dowód osobisty, bo to ułatwi procedurę policyjnej kontroli. Dowód rejestracyjny stwarzał wiele problemów, gdyż w przeciwieństwie do prawa jazdy, mógł z niego korzystać nie tylko właściciel samochodu. W związku z tym pojawiały się różne sytuacje, które były kłopotliwe dla kierowców – wyjaśnił gość Polskiego Radia 24.

Karol Man wskazał, że w systemie CEPiK znajdują się wszystkie informacje zwiazane z danym pojazdem. – Numer karty pojazdu, rejestracyjny, VIN, szczegóły dotyczące właściciela auta, badań technicznych, ubezpieczycielach. To wszystko służby mają na wyciągnięcie ręki i dlatego mogliśmy zrezygnować z dość kłopotliwego wożenia dowodu rejestracyjnego i polisy OC – dodał.

Są jednak sytuacje, w których wspomniane dokumenty będą kierowcom niezbędne. Jedną z nich jest wyjazd za granicę. – Wprowadzone przez nas zmiany obowiązują jedynie na terenie naszego kraju, Zagraniczne służby nie mają dostępu do danych w systemie CEPiK, w związku z czym nie są w stanie ich zweryfikować - zwrócił uwagę Karol Man

Zniesienie konieczności posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia OC, to nie jedyne ułatwienie dla kierowców zaproponowane przez Ministerstwo Cyfryzacji. Z jakich korzyści mogą oni jeszcze korzystać? O tym w całej rozmowie z Karolem Manem.

Audycję „Jakim Prawem?” prowadził mec. Artur Wdowczyk.

PAP/Polskie Radio 24/db

--------------------------

Data emisji: 9.10.2018

Godzina emisji: 21.37  

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nawet 5 lat więzienia za przekręcanie liczników aut. Nowe przepisy

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2018 15:01
Projekt przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości został zaakceptowany przez Radę Ministrów. Zakłada on wprowadzenie surowych kar za fałszowanie wartości liczników samochodowych. - To inicjatywa naszej instytucji, postulat był podnoszony od wielu lat - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Tuzinek z Związeku Dealerów Samochodów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziś wchodzą w życie nowe przepisy dla kierowców. Sprawdź, co się zmieniło

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 08:00
Od dziś kierowcy nie muszą już mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i kwitu na zawarcie umowy o obowiązkowym ubezpieczeniu. Od pierwszego października obowiązują zmiany w przepisach.
rozwiń zwiń