X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nawet 5 lat więzienia za przekręcanie liczników aut. Nowe przepisy

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2018 15:01
Projekt przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości został zaakceptowany przez Radę Ministrów. Zakłada on wprowadzenie surowych kar za fałszowanie wartości liczników samochodowych. - To inicjatywa naszej instytucji, postulat był podnoszony od wielu lat - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Tuzinek z Związeku Dealerów Samochodów.
Audio
W myśl projektu nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym i Kodeksu karnego, za każde cofnięcie licznika będzie grozić kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat, zarówno dla zlecającego oszustwo, jak i wykonawcy, na przykład mechanika samochodowego.
W myśl projektu nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym i Kodeksu karnego, za każde cofnięcie licznika będzie grozić kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat, zarówno dla zlecającego oszustwo, jak i wykonawcy, na przykład mechanika samochodowego. Foto: Pixabay

Zgodnie z nowymi przepisami za przekręcenie licznika będzie groziło od trzech miesięcy do nawet pięciu lat więzienia. Co więcej odpowiedzialność ponosić będą zarówno zleceniodawca procederu, jak i mechanik, który tego dokona.

- Penalizacja obowiązuje w Czechach i Niemczech od wielu lat. Niektóre samochody sprowadzane z tamtych kierunków miały liczniki kręcone w Polsce. Ukarany zostanie cały biznes, który oferuje usługę. Do niedawna przy drogach na ścianie zachodniej pojawiały się nawet szyldy reklamowe  "korekta licznika". To jakby ktoś oferował usługę wyłudzenia kredytu - powiedział gość Polskiego Radia 24. 

Na podstawie starych przepisów nie można było tego czynu udowodnić. - Osoba powierzona nie wiedziała dla kogo wykonuje usługę. Nie można było tego prawnie wykazać. Teraz karany ma być sam fakt dokonania zmiany wartości licznika - tłumaczył Paweł Tuzinek.  

Nowe przepisy mają wejść w życie od stycznia 2019 roku. Projekt przewiduje, że przy każdej kontroli policja, Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego, Żandarmeria Wojskowa i służby celne będą miały obowiązek spisywania aktualnego stanu licznika kontrolowanego samochodu. Te dane trafią do centralnej ewidencji pojazdów. W ten sposób można będzie porównywać kolejne odczyty i łatwiej wykrywać oszustów.

Więcej w nagraniu

Gospodarzem audycji Jakim Prawem był Artur Wdowczyk

Data emisji: 29.09

Godzina emisji: 14.37

PR24/tj


Czytaj także

Pieszy będzie mieć pierwszeństwo przed pojazdem. Sejm zmienił prawo

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2015 17:28
Pieszy - zarówno na przejściu dla pieszych, jak i przed nim - będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem, wyjątkiem będą tramwaje - zdecydowali w piątek posłowie, uchwalając nowelę Prawa o ruchu drogowym. Zmiany mają obowiązywać od 2017 r.
rozwiń zwiń