Prof. Czesław Kłak: nowa ustawa o prawie własności jest poobywatelska

2018-08-11, 15:46

Prof. Czesław Kłak: nowa ustawa o prawie własności jest poobywatelska
Nowe rozwiązania obejmą ponad 2,5 mln obywateli (użytkowników wieczystych zamieszkujących w budynkach mieszkalnych położonych na gruntach publicznych, będących własnością Skarbu Państwa i samorządu terytorialnego.Foto: pixabay.com

Przekształcenie użytkowania wieczystego gruntów, na których stoją budynki mieszkalne - we współwłasność tych terenów - to cel ustawy, która zacznie obowiązywać 1 stycznia 2019 r. - Dobrze, że to prawo zostało unormowane, ponieważ w ten sposób kończymy z pewną fikcją i rozpoczynamy budowę poczucia własności opartej na sprawiedliwości społecznej – mówił w audycji "Jakim prawem” w Polskim Radiu 24 prof. Czesław Kłak z Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie.

Posłuchaj

11.08.2018 Prof. Czesław Kłak, UR o wieczystym użytkowaniu gruntów (Jakim prawem)
+
Dodaj do playlisty

Senat bez poprawek przyjął pod koniec lipca ustawę zakładającą przekształcenie użytkowania wieczystego gruntów, na których stoją budynki mieszkalne - we współwłasność tych terenów. Prof. Czesław Kłak przypomniał, że dotychczas obowiązujące przepisy pochodziły jeszcze z czasów PRL. - To była instytucja pokazująca jak dawniej rozumiane państwo nie chciało dać obywatelom własności i tworzyło pozór prawa.  Wykorzystywano tę sytuację, bo skoro nie jest to pełna własność to zawsze można obywatela tej "własności” pozbawić – mówił gość Polskiego Radia 24. - Własność jest dobrem, do którego należy dążyć. Trzeba przekształcić wszystkie instytucje, które do tej pory tworzyły pozór własności w pełną własność. To dobra, proobywatelska zmiana, która buduje prawa człowieka, bo prawo własności jest jednym z podstawowych praw człowieka – dodał.

Prof. Czesław Kłak zwrócił uwagę na fakt, że wieczyste prawo użytkowania nierzadko było narządziem stosowanym przez miasta czy gminy do pozyskiwania dodatkowych środków finansowych do budżetu. - W momencie pogorszenia sytuacji ekonomicznej wykorzystywano opłaty, jako instrument do podreperowania budżetu. To nie do końca było zgodne z koncepcją wieczystego użytkowania, które w pierwotnych założeniach miało być podstawą własności i nie rodzić nadmiernych opłat. Okazywało się, że utrzymanie własności było tańsze niż wieczystego użytkowania. Po 2000 roku, rozwój budownictwa mieszkaniowego w Polsce i pojawienie się firm developerskich powodowało, że nieruchomość pozbawiona piwnicy, garażu czy miejsca parkingowego nie przedstawiała wartości. W związku z tym klient kupując taką nieruchomość zobowiązany był w swoim interesie do sięgnięcia po wieczyste użytkowanie, ponieważ trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez tych ważnych elementów. Zaczęto wykorzystywać te instytucje do zarabiania na obywatelach – wyjaśniał prof. Czesław Kłak.

Jakie zmiany przyniesie nowa ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, dowiesz się  z nagrania całej audycji.

Gospodarzem programu był mec. Artur Wdowczyk

PR24/PAP/dk

-------------------------------------

Data emisji: 11.08.18

Godzina emisji: 14.37

Polecane

Wróć do strony głównej