X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Rola kobiet w największych religiach świata

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2018 19:06
– W wyznaniu katolickim kobiety są zaproszone do królewskiego kapłaństwa – powiedział o. Mariusz Bigiel, jezuita. Razem z gośćmi audycji „Ideologika”: rabinem Szalomem Ber Stamblerem, pastorem Michałem Jabłońskim i Adamem Abd El Alem z Muzułmańskiego Związku  Religijnego w Warszawie rozmawiali o roli i posłudze kobiet w katolicyzmie, protestantyzmie, islamie oraz judaizmie.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: MICHAL DYJUK/REPORTER/EASTNEWS

Mariusz Bigiel dodał, że kobiety pełnią w wyznaniu katolickim bardzo ważną rolę. Podkreślił, że są często promotorkami wiary i chrześcijańskiego wychowania wśród własnej rodziny.

– Kobiety nie mogą być jednak wyświęcone do roli, którą pełnią księża. Działają oni w imieniu i uosobieniu Chrystusa będącego mężczyzną. Jeśli kobiety miałyby pełnić posługę kapłańską, to byłaby to niestosowna imitacja i zostałaby zatracona wartość pewnej symboliki – wskazał.

W przeciwieństwie do katolicyzmu, w protestanckim odłamie chrześcijaństwa, kobiety, podobnie jak mężczyźni, mogą pełnić rolę pastorów. Jednak  ks. Michał Jabłoński zwrócił uwagę na to, że kobiecy i męski sposób spojrzenia na zagadnienia religijne może się różnić.

– Widać to chociażby w sposobie głoszenia kazań. Można to przyrównać do odmiennego spojrzenia na otaczający nas świt. Inaczej, występujące w nim zjawiska, odbiera kobieta, a inaczej mężczyzna – powiedział duchowny.

Rabin Szalom Ber Stambler powiedział, że w judaizmie z góry zakłada się, że kobiety są bardziej uduchowione niż mężczyźni. – Mężczyzna został  ulepiony przez Boga ze zwykłej ziemi, a kobieta z żebra mężczyzny, czyli z czegoś bardziej doskonałego. Dzięki temu od razu zyskała większą duchowość – wyjaśnił.

O roli i znaczeniu kobiet w religii mówił także Adam Abd El Al z Muzułmańskiego Związku  Religijnego w Warszawie.

Ponadto w audycji zaproszeni goście poruszyli również inne tematy dotyczące wiary i religii.

„Ideologikę” prowadził Adrian Klarenbach.

Polskie Radio 24/db

Ideologika - wszystkie audycje w Polskim Radio 24

___________________

Data emisji: 13.01.17

Godzina emisji: 17:09


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koniec świata według katolików, ewangelików i muzułmanów

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 18:00
Pisarz Dawid Maede uważa, że rozwiązał kod ukryty w Biblii, zgodnie z którym 23 września 2017 roku nastąpi koniec świata. W Ziemię ma uderzyć nieznana planeta X. O czasie ostatecznym w audycji Ideologika rozmawiali o. Mariusz Bigiel (jezuita), pastor Michał Jabłoński i Mohamed Adham Abd El Aal (przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w Warszawie).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filozofia dialogu w pojmowaniu Dobra i Zła

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2017 19:51
– Dzisiejszy człowiek bardzo często traci punkty odniesienia wskazujące wartości ukierunkowujące jego życie – powiedział ks. Karol Jasiński, teolog z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W najnowszej odsłonie audycji "Życie z duszą, czy bez?" rozmowa na temat tego, czy filozofia dialogu jest kluczem dla współczesnego człowieku w zgłębieniu Dobra i Zła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Boże Narodzenie można też traktować jako święto kobiecości"

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2017 19:03
– Kobiety z charakterem odgrywały w Kościele bardzo ważną rolę – powiedział jezuita o. Mariusz Bigiel. W audycji "Ideologika" wraz z pastorem Michałem Jabłońskim i Adamem Abd El Alem z Muzułmańskiego Związku  Religijnego w Warszawie rozmawiali o znaczeniu i wpływie kobiet w różnych religiach świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niedziela Świętej Rodziny

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2017 11:55
W pierwszą niedzielę po Świętach Bożego Narodzenia obchodzone jest Święto Świętej Rodziny Jezusa - Maryi i Józefa. To z nich chrześcijanie czerpią wzór, tworząc przez codzienny trud i radości, rodzinę. W audycji o rodzinie i wyzwaniach przed nią stojących, opowiadały małżeństwa z Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Warszawsko-Praskiej.
rozwiń zwiń