X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Ks. R. Skrzypczak: rodzina to skarb i dowód na istnienie Boga

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 21:36
- Rodzina to jest skarb, rodzina to jest dowód na istnienie Boga. Dla chrześcijan rodzina, to też coś więcej, to jest ikona Boga, bo Bóg jest rodziną, Bóg jest wspólnotą, Bóg jest Ojcem, Synem, Duchem Świętym - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Robert Skrzypczak.
Audio
  • 6.12.19 "W gruncie rzeczy". O adwencie i istocie sakramentu małżeństwa mówi ks. prof. Robert Skrzypczak (PR24)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Yuganov Konstantin

W ubiegłą niedzielę w Kościele katolickim rozpoczął się okres liturgiczny adwentu. Jest to czas refleksji i oczekiwania nie tylko na Boże Narodzenie, ale także na ponowne przyjście Chrystusa. W tym kontekście podejmuje się dyskusję o czasach ostatecznych i kondycji duchowej współczesnego świata. O adwencie, istocie małżeństwa i "Opcji Benedykta" mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Robert Skrzypczak.

EPA papież 1200.jpg
Papież Franciszek: błogosławiony Jerzy Popiełuszko oddał życie z miłości do Chrystusa i do ludzi

Co to znaczy, że żyjemy w czasach ostatecznych?

- Adwent służy wyostrzaniu zmysłów. Żeby lepiej widzieć, lepiej słyszeć, lepiej odczuwać, nie spać. Czasy ostateczne to nawiązanie do słów Jezusa z ewangelii. Jezus mówi o końcu czasów i o różnych zjawiskach, które poprzedzą, czy będą zapowiadać jego powrót, przyjście na ziemię. Te zjawiska Jezus opisywał, jakby to był taki paroksyzm zła, jakby ostatnie podrygi zła. Koncentrowanie wszystkich sił jemu przeciwnych. Tak jak w czasie wyjścia z Egiptu, im bliżej było do interwencji Boga, tym faraon bardziej się wściekał - mówił ks. Robert Skrzypczak.

Kapłan zauważył, że o "czasach ostatecznych" w Piśmie Świętym mówili także Święty Paweł czy Święty Jan. W rozmowie zauważono, że wszystkie biblijne opisy można przyporządkować do obserwowanych przez nas zjawisk.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Sobór trydencki - wyznaczył kierunek rozwoju Kościoła

- Nie jesteśmy pierwszym pokoleniem, które tak się widziało pośród symptomów czasów ostatecznych. Zresztą były momenty, kiedy ludzie przygotowywali się już na powrót Chrystusa. Millenaryzm w Kościele, który nie miał jednego pojawienia się, tylko wiele. Dzisiaj też to, w czym żyjemy, czyli zglobalizowana laicyzacja życia, odchodzenie ludzi od Kościoła, rozpad więzi, apostazje dokonywane z hukiem, lekceważenie rzeczy do niedawna bardzo ważnych, jak macierzyństwo, ojcostwo, małżeństwo - to wszystko nastraja do takich myśli eschatologicznych - wyjaśnił gość Polskiego Radia 24.

Chrześcijańska rodzina w czasach ostatecznych

W rozmowie poruszono kwestię książki "Opcja Benedykta" Roda Drehera, o której 10 grudnia na terenie parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskich w Warszawie dyskutować będzie między innymi właśnie ks. prof. Robert Skrzypczak. Wydarzenie rozpoczyna się o godzinie 10.

Gość Polskiego Radia 24 wyjaśnił, jak można rozumieć współcześnie odwołanie do świętego Benedykta. - To były czasy, kiedy przez Europę przetaczały się ludy barbarzyńskie, był napór barbarzyństwa. Nie tylko w postaci uchodźców, migrantów, ale przede wszystkim mentalności, którą wnosili - mówił kapłan.

- Wtedy Benedykt poczuł inspirację, że trzeba tworzyć małe, intensywne, chrześcijańskie środowiska życia. W ciągu swojego życia zdołał stworzyć 12 wspólnot intensywnego życia chrześcijańskiego. To bardzo ważne. Tam wiara w ewangelię, w Chrystusa, została połączona z pewną regułą życia, czyli było bezpośrednie przełożenie na styl, na jakość życia - wyjaśnił.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Krótka historia życia Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski

Podkreślił, że takie środowiska wzbudzały podziw i zainteresowanie społeczne, w związku z czym wokół wspólnot benedyktyńskich zaczęły tworzyć się coraz większe skupiska ludzi. - Świętość ma coś takiego pociągającego - mówił ks. Robert Skrzypczak.

Podobną rolę w dzisiejszych czasach ma rodzina chrześcijańska. - Rodzina to jest skarb, rodzina to jest dowód na istnienie Boga. W jakiejkolwiek kulturze, jakiejkolwiek ludzkiej cywilizacji zawsze człowiek miał potrzebę, żeby łączyć się kobieta z mężczyzną, mężczyzna z kobietą, tworzyć trwały związek i budować środowisko bardzo przyjazne, uprzywilejowane, żeby móc przyjąć i wychować potomstwo. Natomiast dla chrześcijan rodzina, to jest coś więcej, to jest ikona Boga, bo Bóg jest rodziną, Bóg jest wspólnotą, Bóg jest Ojcem, Synem, Duchem Świętym - podkreślił gość Polskiego Radia 24.

Program sympozjum "Wokół Opcji Benedykta" Program sympozjum "Wokół Opcji Benedykta", mat. pras. / opcjabenedykta.pl

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję "W gruncie rzeczy" prowadził Rafał Dudkiewicz.

Polskie Radio 24/jmo

_____________________

Data emisji: 6.12.2019

Godzina emisji: 20.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

XI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Tematem przewodnim Sudan Południowy

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2019 14:43
- To jest kraj, w którym w większości są chrześcijanie, którzy inaczej cierpią prześladowanie, niż w Iraku, Syrii, czy w innych krajach. Tam chrześcijanie cierpią prześladowanie ze względu na niezrozumienie nauki Chrystusa, nawet wśród nich, wśród Chrześcijan - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Paweł Antosiak ze Stowarzyszenia Papieskiego Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
rozwiń zwiń