X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

"Pan od poezji". Nowe wydanie biografii Zbigniewa Herberta

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 21:44
- W najnowszym wydaniu "Pana od poezji" będzie można przeczytać m.in. o inwigilacji Herberta. (…) Pojawiły się również dwa rozdziały poświęcone burzliwemu małżeństwu pisarza - zdradziła Joanna Siedlecka, publicystka i autorka biografii twórcy słynnego cyklu poetyckiego "Pan Cogito".
Audio
  • 29.11.19 Joanna Siedlecka: Herbert, mimo tego, że miał wspaniały życiorys, to lubił go czasem podkoloryzować, zresztą jak każdy artysta.
Okładka książki Pan od poezji
Okładka książki "Pan od poezji"Foto: mat. pras.

Nowe wydanie "Pana od poezji" to reporterska biografia Zbigniewa Herberta. Kopalnia nieznanych materiałów – niepublikowanych zdjęć, cymeliów oraz wiadomości o mniej znanych wcieleniach poety: "siostrzyczki urszulanki" czy kierownika biura gdańskiego oddziału Związku Literatów. Joanna Siedlecka wskazała, że w porównaniu do poprzedniego wydania, jest to niemal nowa książka.

herbert 1200.jpg
Nieznane fakty z życia Zbigniewa Herberta

- Pojawiło się sporo aktualizacji, które wpłynęły na powstanie sześciu dość sporych nowych rozdziałów. Przede wszystkim jest mnóstwo zdjęć, dokumentów i archiwaliów. W najnowszym wydaniu będzie można przeczytać m.in. o inwigilacji Herberta. Materiały na dwa rozdziały mówiące o tej kwestii zbierałam w Instytucie Pamięci Narodowej. W zbiorach tej instytucji znalazłam również listę kolegów pisarza ze studiów z adresami i numerami telefonów, co dla reportażystki jest czymś niezwykłym - podkreśliła autorka.

Wsparcie płynące od pierwszej miłości

Jak każda biografia, również i nowa edycja "Pana od poezji" zawiera informacje dotyczące spraw osobistych Zbigniewa Herberta. Joanna Siedlecka przyznała, że w książce znalazły się dwa rozdziały poświęcone burzliwemu małżeństwu pisarza.

- Ponadto Herbert, mimo tego, że miał wspaniały życiorys, to lubił go czasem podkoloryzować, zresztą jak każdy artysta. Kreował się na człowieka, który sam zmagał się z potworem totalitaryzmu. Nie do końca tak było. Finansowo pomagali mu rodzice, co starał się ukrywać. Wspierała go także jego pierwsza wielka miłość Halina Misiołek, czego się trochę wstydził i nie mówił o tym zbyt szeroko. To również opisałam w swojej publikacji - wskazała rozmówczyni Polskiego Radia 24.

poezja rękopis literatura pixa 1200.jpg
"Rozpruwacz kulturalny". O wierszach Krzysztofa Koehlera

Wymarzone mieszkanie, które stało się pułapką

Szczególną uwagę Joanna Siedlecka zwróciła na rozdział poświęcony domowi Zbigniewa Herberta na Mokotowie przy ul. Promenady. Przypomniała, ze przez większość życia był "bezdomny" podróżując po świecie. Później przez wiele lat starał się o kupno mieszkania, na które nie było go jednak stać.

- Na jego zakup pozwoliła mu praca na tzw. Saksach. Ta inwestycja drogo go kosztowała i okazała się pułapką nafaszerowaną podsłuchami SB. Wszystko na to wskazuje, że to właśnie bezpieka podsunęła Herbertowi to lokum. Można powiedzieć, że szalenie mu się spodobało, było duże i dobrze położone. Piętro wyżej mieszkał tajny współpracownik. Jego dom nie był jego twierdzą, bo nawet tam go inwigilowano - wyjaśniła reportażystka.

Audycję "W gruncie rzeczy" prowadził Rafał Dudkiewicz.

Mat. pras./Polskie Radio 24/db

--------------------------------------

Data emisji: 29.11.2019

Godzina emisji: 20.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Posłowie". "Zimowe nawiedzenie" Dana Simmonsa

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 23:45
- "Zimowe nawiedzenie" można czytać osobno, ale jednak przydałaby się tutaj wycieczka do ćwierć wieku wcześniej napisanej "Letniej nocy" - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek. Wraz z Łukaszem Orbitowskim zajmowali się w audycji "Posłowie" literaturą Dana Simmonsa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

T. Zapert o książce "Dziadek Władek": obserwujemy renesans zainteresowania Broniewskim

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2019 22:45
- Obserwujemy ostatnimi czasy jakby renesans zainteresowania Władysławem Broniewskim, a teraz obcujemy z relacją wnuczki twórcy - mówił o dziele "Dziadek Władek. O Broniewskim, Ance i rodzinie" Tomasz Zapert. - Książka jest opasła, książka jest ciekawa - dodał Krzysztof Masłoń, zaznaczając, że warto zapoznać się z innymi lekturami o poecie.
rozwiń zwiń