X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

E. Cherezińska: to Władysław Łokietek został zapamiętany jako zjednoczyciel

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 20:30
- Władysław Łokietek mógł nie być przyjemnym człowiekiem, jeżeli patrzeć na jego decyzje polityczne. Jeżeli patrzeć na to jak obchodził się - bardzo ostro - z przeciwnikami. A jednocześnie polska historia to jego zapamiętała jako zjednoczyciela - mówiła Elżbieta Cherezińska na antenie Polskiego Radia 24. Pisarka jest autorką cyklu "Odrodzone Królestwo", którego czwarta część - "Wojenna korona" - miała premierę 30 października.
Audio
Elżbieta Cherezińska
Elżbieta CherezińskaFoto: Dariusz Chereziński/materiały promocyjne

"Dokonało się. Na skroniach Władysława Łokietka spoczęła królewska korona.  Ale wrogowie króla rosną w siłę. Jan Luksemburski wygrywa straszliwą bitwę pod Muldorf i wyrasta na ważnego europejskiego gracza. Krzyżackie intrygi sprawiają, że wyrok papieski jest nie do wykonania. Władysław zaczyna pojmować, iż żadna dyplomacja nie pozwoli mu odzyskać Pomorza. Wchodzi w sojusz, który nikomu w Europie nie przyszedł do głowy. Zaskakuje wrogów i rusza na wojenną zemstę za królobójstwo sprzed trzydziestu lat.  Król nie ma jednak pojęcia, że na życie jego jedynego syna, zawziął się nieznany wróg. Następca tronu jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie a na Królestwo Polskie rusza potężna armia Jana Luksemburskiego" - czytamy w opisie czwartej części cyklu "Odrodzone Królestwo" Elżbiety Cherezińskiej. Autorka, która była gościem Polskiego Radia 24 opowiedziała o swoim najnowszym dziele.

cherezińska 1200.jpg
Elżbieta Cherezińska: Anna Brzezińska to mistrzyni słowa

Pamięć pokoleń

- To jest takie specyficzne z Władysławem Łokietkiem, że tak go lubimy (jako Polacy) jako postać historyczną. Wiąże mi się to z dzisiejszym dniem i pamięcią pokoleń - różni władcy mieli różne szczęście do pamięci. Nie zawsze takie prawdziwie polityczne osiągnięcia króla czy księcia przekładały się na pamięć o nim. Oczywiście są one bardzo ważne, ale dodatkowo są rzeczy, które czasami trudno jest od siebie oddzielić, a które sprawiają, że jednych władców lubimy bardziej, a drugich mniej. Oni w tej pamięci pokoleń zachowują o sobie dobra pamięć. Władysław Łokietek mógł nie być przyjemnym człowiekiem, jeżeli patrzeć na jego decyzje polityczne. Jeżeli patrzeć na to jak obchodził się - bardzo ostro - z przeciwnikami. A jednocześnie polska historia to jego zapamiętała jako zjednoczyciela. Zupełnie pomijając pamięć o królu Przemysławie II, który był w istocie tym, który przywrócił Polsce koronę po ponad dwustu latach bezkrólewia - mówiła autorka cyklu "Odrodzone Królestwo".

***

Więcej w nagraniu.

Audycję "W Gruncie Rzeczy" prowadził Rafał Dudkiewicz.

Polskie Radio 24/pb

______________________

Data emisji: 01.11.2019

Godzina emisji: 20.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Elżbieta Cherezińska: życie postaci historycznych ciągle mnie obchodzi

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 15:08
W "Strefie Literatury" gościliśmy jedną z najpoczytniejszych polskich autorek powieści historycznych, autorkę m.in. powieści "Legion".
rozwiń zwiń