X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Historia obrony Warszawy w 1939 roku. IPN wydał audiobook dziennika Wacława Lipińskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 21:15
Instytut Pamięci Narodowej wyszedł z pomysłem wydania cyklu "Pamiętników do słuchania". Są to audiobooki dzienników i pamiętników związanych z II wojną światową. W audycji "W Gruncie Rzeczy" mogliśmy usłyszeć fragment wydanego już audiobooka - pamiętnika Wacława Lipińskiego.
Audio
  • 25.10.19 "W Gruncie Rzeczy". O audiobooku dziennika W. Lipińskiego wydanym przez IPN (PR24)
Okładka audiobooka dziennika Wacława Lipińskiego
Okładka audiobooka dziennika Wacława LipińskiegoFoto: mat. pras. / IPN

Podpułkownik Wacław Lipiński jest najważniejszą - po prezydencie Warszawy Stefanie Starzyńskim - osobą związaną z obroną Warszawy w 1939 roku. Niestety jego nazwisko oraz działalność, między innymi dzięki staraniom komunistycznych władz PRL, zostały całkowicie zapomniane. O wydanym audio-pamiętniku oraz o samej postaci opowiadali w Polskim Radiu 24 Adam Lewandowski, rzecznik prasowy IPN i Rafał Pękala, naczelnik wydziału notacji i opracowań multimedialnych w Biurze Edukacji Narodowej IPN.

Skąd pomysł na wydanie pamiętnika Wacława Lipińskiego?

plaża zaleszczyki wakacje 1939 1200.jpg
Od beztroski do tragedii. Jaki był rok 1939?

- Wydaliśmy te dzienniki przy okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Jak wiemy Wacław Lipiński był drugą postacią po prezydencie Starzyńskim, która odegrała olbrzymią rolę w obronie Warszawy w 1939 roku. Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej stały się okazją do wydania tych dzienników. Ale pomysł na to wydanie miał swój początek wiele lat temu - mówił Adam Lewandowski.

- Ten początek to faktycznie 10 lat temu, kiedy obchodziliśmy 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej - wtedy po raz pierwszy postać Wacława Lipińskiego pojawiła się w mojej pracy. Przede wszystkim Wacław Lipiński jest postacią praktycznie nieznaną. Myślę, że poza historykami przeciętny człowiek już nie pamięta. A jest to druga postać co do ważności dla mieszkańców Warszawy w obronie Warszawy podczas II wojny światowej - wyjaśnił Rafał Pękała.

Więcej w nagraniu.

Audycję "W Gruncie Rzeczy" prowadził Rafał Dudkiewicz.

Polskie Radio 24/jmo

______________________

Data emisji: 25.10.2019

Godzina emisji: 20.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska Organizacja Wojskowa – gwardia Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 06:21
I wojna światowa była okazją do odzyskania niepodległości, jakiej Polacy oczekiwali od chwili rozbiorów. Nasi rodacy, na czele z Józefem Piłsudskim, nie byli naiwni. Wiedzieli, że wolność przyjdzie im wywalczyć. W tym celu powstała POW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

IPN: jest decyzja o tymczasowym aresztowaniu Stefana Michnika

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 15:55
Pion śledczy IPN przedstawił nowe zarzuty wobec byłego sędziego stalinowskiego Stefana Michnika dotyczące zbrodni przeciwko ludzkości. Postawione zarzuty w świetle prawa międzynarodowego nie ulegają przedawnieniu.
rozwiń zwiń