X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Podręcznik bezpieki". Metody działania Służby Bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 21:30
- Można przyjąć, że tajne służby zakładają, że właściwie każdego człowieka da się pozyskać do współpracy, ale przy spełnieniu określonych warunków. Warunki te są bardzo zróżnicowane. Zależą od sytuacji życiowej danego człowieka. Od tego, co na niego działa, co wpływa na jego decyzje - powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. Filip Musiał z Instytutu Pamięci Narodowej. 
Audio
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock

Gość PR24 jest autorem książki "Podręcznik bezpieki. Teoria pracy operacyjnej Służby Bezpieczeństwa w świetle wydawnictw resortowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych PRL 1970 - 1989".

- W 1970 roku weszła w życie nowa instrukcja o pracy operacyjnej. Przedmiotem książki są właśnie działania operacyjne Służby Bezpieczeństwa - powiedział w Polskim Radiu 24 Filip Musiał.

Rozmówca PR24 tłumaczył m.in. podstawowe pojęcia używane w pracy operacyjnej. - Figurantem była osoba, która znajdowała się - jak mówiono w języku operacyjnym - w zainteresowaniu Służby Bezpieczeństwa. To osoba, która jest rozpracowywana, o której bezpieka gromadzi informacje. Oczywiście niektórymi ludźmi Służba Bezpieczeństwa interesowała się bardziej, innymi mniej - wyjaśniał przedstawiciel IPN-u.

"Źródła osobowe mogą wywierać wpływ"

Jego zdaniem "na działalność tajnych służb trzeba patrzeć z takiej perspektywy, że kluczem do skutecznego działania jest pozyskiwanie osobowych źródeł informacji, czyli budowanie tego, co dziś historycy nazywają siecią agenturalną". - A więc pozyskiwanie osób, które w sposób tajny współpracowały z bezpieką. Wyższość tych osobowych źródeł nad rzeczowymi, czy nad techniką operacyjną polega na tym, że ludzie nie tylko są w stanie przekazywać informacje, ale mogą także wywierać wpływ na środowisko, w którym działają. Możliwy jest, przynajmniej w teorii, element manipulacyjny - zaznaczył Filip Musiał.

- Można przyjąć, że tajne służby zakładają, że właściwie każdego człowieka da się pozyskać do współpracy, ale przy spełnieniu określonych warunków. Warunki te są bardzo zróżnicowane. Zależą od sytuacji życiowej danego człowieka. Od tego, co na niego działa, co wpływa na jego decyzje. Służby uważały, że każdego można pozyskać do współpracy, ale nie w każdym momencie - dodał gość PR24.

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Rafał Dudkiewicz.

Polskie Radio 24

----------------

Data emisji: 04.10.2019

Godzina emisji: 20.06

Zobacz więcej na temat: służby specjalne bezpieka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Smutni panowie na olimpijskim szlaku" - inwigilacja polskich sportowców przez służby PRL

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 19:50
Publikacja przybliża kulisy działania Służby Bezpieczeństwa, Wojskowej Służby Wewnętrznej w przypadku wyjazdów polskich olimpijczyków na letnie i zimowe igrzyska sportowe. Gościem Weroniki Wakulskiej był autor książki, Grzegorz Majchrzak, historyk IPN.
rozwiń zwiń