"W gruncie rzeczy". Orientacja proniemiecka w czasach II RP

2019-08-23, 21:08

"W gruncie rzeczy". Orientacja proniemiecka w czasach II RP
Minister Joachim von Ribbentrop (z lewej) w towarzystwie ministra spraw zagranicznych Polski Józefa Becka opuszcza dworzec w Warszawie. Foto: Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji/NAC

Historyk Jan Sadkiewicz  mówił w Polskim Radiu 24 o przedwojennych zwolennikach orientacji proniemieckiej w Polsce. Jednym z nich był Władysław Studnicki, którego "podstawowym celem" było rozbicie Rosji.

Posłuchaj

23.08.2019 W gruncie rzeczy
+
Dodaj do playlisty

23 sierpnia przypada 80. rocznica zawarcia paktu Ribbentrop–Mołotow, który przypieczętował współpracę dwóch totalitarnych mocarstw: III Rzeszy i Związku Sowieckiego. Te wydarzenia, poprzedzające wybuch II wojny światowej, wpływają na Polskę do dziś.

Jan Sadkiewicz uważa, że "dzisiaj nie ma już nawet sporu o to, czy była alternatywa" wobec polskiej polityki pod koniec lat 30. XX wieku. Przedstawiciele proniemieckiej orientacji uważali, że z tym sąsiadem trzeba się porozumieć we wspólnym celu - osłabienia Rosji. Najbardziej kontrowersyjnym przedstawicielem tego nurtu był Władysław Studnicki.

Jak powiedział gość PR24 "podstawowym celem, który przyświecał Studnickiemu było rozbicie Rosji". Po I wojnie światowej "jego ewolucja światopoglądowa dobiegła końca i od tego czasu był zadeklarowanym, nieugiętym zwolennikiem porozumienia z Niemcami".

- W przypadku Studnickiego kolor flagi powiewającej na Kremlem nie miał większego znaczenia - powiedział Jan Sadkiewicz. - Odrzucał porozumienie z jakąkolwiek Rosją - dodał i podkreślał, że w tej kwestii działacz różnił się od swoich uczniów: Stanisława Cata-Mackiewicza i Adolfa Bocheńskiego.

Władysław Studnicki uważał, że w uwalnianiu Polski spod rosyjskiej dominacji nie ma co liczyć na państwa Zachodu, takie jak Wielka Brytania czy Francja. To jedna z przyczyn jego proniemieckiego kursu.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Audycję "W Gruncie Rzeczy" prowadził Rafał Dudkiewicz.

Polskie Radio 24/msze, PAP

***

Data emisji: 23.08.2019

Godzina emisji: 20.06

Polecane

Wróć do strony głównej