Siostry Benedyktynki w Warszawie. Do stolicy zaprosiła je królowa Maria Kazimiera

2019-08-09, 21:40

Siostry Benedyktynki w Warszawie. Do stolicy zaprosiła je królowa Maria Kazimiera
zjęcie ilustracyjne. Foto: www.benedyktynki-sakramentki.org

– Warszawski kościół Benedyktynek został pobudowany jako wotum wdzięczności za zwycięstwo króla Jana III Sobieskiego w bitwie wiedeńskiej. Benedyktynki sprowadziła do naszego kraju z Francji żona polskiego władcy Maria Kazimiera – powiedziała Katarzyna Majcherek, świecka oblatka ze zgromadzenia sióstr Benedyktynek.

Posłuchaj

9.08.19 Katarzyna Majcherek: Reguły św. Benedykta są tak uniwersalne, że mogą kierować się nimi również osoby świeckie.
+
Dodaj do playlisty

Zakony benedyktyńskie mają zwyczaj, że przy konkretnym klasztorze istnieje dla osób świeckich możliwość zaangażowania się w życie wspólnoty zakonnej. W Warszawie tzw. oblatura, która pozwala żyć zgodnie z regułami benedyktyńskimi, funkcjonuje od czterech lat. Katarzyna Majcherek wskazała, że w stolicy jest siedmiu oblatów świeckich.

– Św. Benedykt, założyciel zgromadzenia Benedyktynów, zostawił po sobie regułę, która może kojarzyć się z tym, że jest tylko dla mnichów, ale to tak uniwersalny tekst, że każdy człowiek może z niego czerpać. My, jako oblaci, staramy się żyć zgodnie z tymi przepisami – wyjaśniła rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Azyl dla mieszkańców Warszawy w czasie powstania

Podczas Powstania Warszawskiego kościół Benedyktynek w Warszawie, znajdujący się na rynku Nowego Miasta, odegrał szczególną rolę. Jak przypomniała Katarzyna Majcherek, Benedyktynki są zakonem klauzurowym, czyli posiadającym bardzo ograniczony kontakt ze światem zewnętrznym i z reguły nie wpuszczającym w swoje progi osób spoza zgromadzenia. Jednak w 1944 roku przeorysza zakonu zgodziła się na otworzenie klasztoru i umożliwienie schronienia mieszkańcom Warszawy.

– Siostry pomagały jak mogły w tym dramatycznym okresie. Mimo zgiełku, płaczu i zaduchu starały się zapewnić przynajmniej jeden posiłek dziennie. Ludzie, którzy przyszli do klasztoru, ukryli się w jego podziemiach. Nawet dzisiaj przychodzą jeszcze na msze święte osoby, które wtedy jako dzieci znalazły się w klasztorze i wspominają kocioł, w którym szykowano strawę – przypomniała Katarzyna Majcherek.   

Jan III Sobieski a początki Benedyktynek w Polsce

Warszawski kościół Benedyktynek został pobudowany jako wotum wdzięczności za zwycięstwo króla Jana III Sobieskiego w bitwie wiedeńskiej. Benedyktynki sprowadziła do naszego kraju z Francji żona polskiego władcy Maria Kazimiera.

Audycję "W gruncie rzeczy" prowadził Rafał Dudkiewicz.

Polskie Radio 24/db

-----------------------------------

Data emisji: 9.08.2019

Godzina emisji: 20:06

Polecane

Wróć do strony głównej