X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jaka była filozofia Józefa Piłsudskiego?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2018 20:30
Polscy politycy często powołują się na dziedzictwo marszałka Józefa Piłsudskiego. Gdy w debacie publicznej wymieniane jest jego nazwisko, zazwyczaj przywoływane są chwalebne karty z dziejów Polski. O tym, jaka była filozofia Józefa Piłsudskiego, rozmawiali w audycji W Gruncie Rzeczy filozof Paweł Rzewuski (Uniwersytet Warszawski) i historyk Mikołaj Mirowski (Dom Literatury w Łodzi).
Audio
  • 19.01.17 Paweł Rzewuski i Mikołaj Mirowski o filozofii marszałka Józefa Piłsudskiego.
Marszałek Józef Piłsudski
Marszałek Józef PiłsudskiFoto: wikipedia.org/public domain

Jak podkreślił Paweł Rzewuski, Józef Piłsudski nie był filozofem-akademikiem. – Był on natomiast wychowany w pewnych, bardzo konkretnych koncepcjach. Przede wszystkim był pochodzenia szlacheckiego, republikańskiego. To była filozofia romantyzmu. W swoim testamencie cytował Słowackiego – zaznaczył gość.

Dodał, że Piłsudski wyrósł też w kulcie Napoleona. - Była to pewna, bardzo konkretna filozofia - filozofia wielkich ludzi głosząca, że są jednostki, które mogą przekraczać prawo i tworzyć coś więcej ponad prawem w imię wyższych wartości – zauważył Rzewuski.

Z kolei Mikołaj Mirowski zaznaczył, że socjalizm Józefa Piłsudskiego był "specyficzny". - Rozumiał on socjalizm przede wszystkim poprzez ideę niepodległości. To była wartość nadrzędna więc w jakimś sensie był socjalistą - przynajmniej wchodząc w niepodległość. Potem jednak do pewnych form socjalizmu - czy demokracji jako takiej - się rozczarował. Wydaje się, że najważniejszym wydarzeniem, które wpłynęło na erozję jego wiary w demokrację jako najlepszego systemu, było zabójstwo Narutowicza – podsumował Mirowski.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Filip Memches.

Polskie Radio 24/pr

____________________ 

W Gruncie Rzeczy - wszystkie audycje

Data emisji: 19.01.17

Godzina emisji: 20:06Czytaj także

Święto Niepodległości. Dlaczego 11 listopada?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 14:01
Odzyskanie niepodległości – po ponad 100 latach zaborów – nie było wydarzeniem, które miało miejsce jednego dnia. Dlaczego zatem Święto Niepodległości celebrujemy właśnie 11 listopada? O tym w audycji Wszystko jest Historią mówił Maciej Rosalak, historyk i publicysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Program "Niepodległa". Trwały ślad w pamięci

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2018 11:41
Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości potrwają do 2021 roku. Co powinniśmy czcić przede wszystkim i w jaki sposób zrobić to najlepiej? Które z wydarzeń, składających się na naszą niepodległość można uznać za najważniejsze? Gośćmi audycji Nos Kleopatry byli wiceminister kultury Jarosław Sellin i historyk prof. Janusz Odziemkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śladami Józefa Piłsudskiego w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2018 21:00
- Józef Piłsudski przebywał w Łodzi od jesieni 1899 roku. Przyjechał tu ze swoją świeżo poślubioną żoną Marią, gdyż chcieli stworzyć w Łodzi drukarnię pisma "Robotnik" – mówił w nowej audycji Polskiego Radia 24 Słowem Niepodległa dr Sebastian Adamkiewicz z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Gość opowiadał także o aresztowaniu Piłsudskiego, jego pobycie w więzieniu przy ul. Gdańskiej i rewolucji 1905 roku.
rozwiń zwiń