X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kontrowersje wokół Janusza Walusia. Czy morderca może być bohaterem?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2017 21:15
W Łodzi ma odbyć się turniej piłkarski im. Janusza Walusia. Imprezę organizuję Obóz Narodowo-Radykalny. Kim był Janusz Waluś i dlaczego jego postać wzbudza tak duże kontrowersje w Polsce i Republice Południowej Afryki? O tym w audycji W Gruncie Rzeczy rozmawiali Michał Zichlarz, autor książki o Januszu Walusiu i Piotr Semka z Do Rzeczy.
Audio
  • 11.12.17 W Gruncie Rzeczy: Kontrowersje wokół Janusza Walusia
Janusz Waluś
Janusz WaluśFoto: youtube.com

Jak przypomniał Michał Zichlarz, Janusz Waluś był polskim imigrantem mieszkającym w RPA. Do Afryki trafił on w 1981 roku, tuż przed stanem wojennym. Po kilku latach uzyskał południowoafrykańskie obywatelstwo. Zaangażował się też m.in. w działalność polityczną, w ramach Partii Konserwatywnej.

– Partia Konserwatywna stała w opozycji do Partii Narodowej. Przeciwstawiała się ona jakimkolwiek rozmowom, rokowaniom z czarnoskórą ludnością RPA – relacjonował gość PR24.

W 1993 roku, z inspiracji lidera Partii Konserwatywnej, Clive’a Derby-Lewisa, Waluś zamordował jednego z przywódców Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej, Chrisa Haniego. – W zamyśle konserwatystów było storpedujecie rozmów, procesu przekazania władzy czarnej większości – wskazywał Michał Zichlarz. Oprócz Haniego, na liście osób potencjalnie niebezpiecznych dla białej mniejszości, był m.in. Nelson Mandela.

Jak oceniał z kolei Piotr Semka, niewykluczone, że zbrodnia, jaką popełnił Waluś, zadecydowała w pewnym stopniu o tym, jak dziś wygląda RPA. – W 1993 roku nie było wiadomo, jak potoczy się sytuacja polityczna. Przy wszystkich wadach i słabościach RPA, trzeba zauważyć, że ten kraj nie stał się drugim Zimbabwe – mówił. – Pytanie jednak, czy człowiek, który użył broni do zabicia człowieka, może być bohaterem. Tu pojawia się duża wątpliwość – pointował publicysta.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Filip Memches.   

Polskie Radio 24/zz

W Gruncie Rzeczy - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 11.12.17

Godzina emisji: 20.06