X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jankowski: jest ryzyko odgrzania konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, reakcja USA to znak zapytania

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 14:00
- Za rządów administracji Donalda Trumpa Stany potrafił zadziałać bardzo szybko i bardzo ostro - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Jankowski z radia WNET, pytany o reakcję Zachodu na ewentualny otwarty konflikt militarny Rosji z Ukrainą. - Wątpię, by teraz Waszyngton był gotowy do tego typu działań (...) Biały Dom nie bardzo rozumie, co się dzieje i nie bardzo wie, jak ma reagować na działania Kremla - dodał.
W ocenie Łukasza Jankowskiego, nie można być pewnym reakcji administracji Bidena na otwarty konflikt Rosji i Ukrainy
W ocenie Łukasza Jankowskiego, nie można być pewnym reakcji administracji Bidena na otwarty konflikt Rosji i UkrainyFoto: PAP/EPA/OLIVER CONTRERAS / POOL

Straż Graniczna odnotowała w środę 375 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Rzecznik Straży Granicznej Anna Michalska powiedziała IAR, że w Czeremsze 232 osoby weszły na terytorium Polski na odległość kilkunastu metrów. Wszyscy zostali zatrzymani, doprowadzeni do linii granicy i pouczeni o obowiązku opuszczenia terytorium Polski.

"To jest dla nas największe zmartwienie"

W ocenie gościa Polskiego Radia 24, to, co dzieje się na polskiej granicy z Białorusią, należy traktować jako "przykrywkę" do działań Rosji na pograniczu z Ukrainą. Jak mówił, "jest realna szansa, że dojdzie do odgrzania konfliktu rosyjsko-ukraińskiego". Dodał, że "jeśli tam dojdzie do wojny, to będzie ona miała charakter tradycyjny, nie hybrydowy".

- To powinno być dla nas największe zmartwienie, to jest coś, co najbardziej nam zagraża. Jeżeli Putin gdzieś szuka twardego, militarnego sukcesu, to właśnie na Ukrainie i tam powinniśmy nasze spojrzenia kierować najczęściej - przyznał. 

"Biały Dom nie rozumie, co się dzieje"

Pytany o reakcję na otwarty konflikt państw zachodnich, także USA, Łukasz Jankowski przyznał, że to "duży znak zapytania". - Nie wiemy, w jakim stanie jest administracja Joe Bidena. Za rządów administracji Donalda Trumpa, gdy dochodziło do sytuacji kryzysowych, Stany potrafił zadziałać bardzo szybko i bardzo ostro - wskazał i przywołał przykład zbombardowania przez sił USA bazy "Wagnerowców" w Syrii.

- Wątpię, by teraz Waszyngton był gotowy do tego typu działań - wskazał. Ocenił komunikację Białego Domu jako "miękką, niejasną, nieoczywistą i nietransparentną". Przywołał przykład Tajwanu, gdzie "w jednym miejscu prezydent Joe Biden mówi, że jest gotów bronić Tajwanu militarnie, po czym jego słowa dementuje jego rzecznik, mówiąc, że to nie o to chodziło".

- To wszystko stwarza poczucie niepewności, że Biały Dom nie bardzo rozumie, co się dzieje i nie bardzo wie, jak ma reagować na działania Kremla. To jest istotny czynnik, który pewnie sprzyjałby ewentualnej inwazji Rosji Putina na Ukrainę - ocenił Łukasz Jankowski.

Posłuchaj
19:58 LukaszJankowski--[PR24]PR24 (mp3) 25 listopad 2021 12_38_25.mp3 Łukasz Jankowski: nie można być pewnym reakcji USA na otwarty konflikt Rosji z Ukrainą ("Północ-południe"/ PR24)

Więcej w nagraniu. Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy. 

Obejrzyj także rozmowę z politologiem dr. Andrzejem Anuszem w poranku Polskiego Radia 24: 

Czytaj także: 

***

Audycja: "Północ-południe"

ProwadzącyMagdalena Złotnicka

Gość: Łukasz Jankowski (Radio WNET)

Data emisji: 25.11.2021

Godzina emisji: 12.37


mbl

Czytaj także

Kryzys migracyjny. Prof. Ryba: Rosja chce decydować o tym, co dzieje się na naszej granicy

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2021 15:35
- Rosja chciałaby zdestabilizować sytuację, doprowadzić do takiego momentu, że Polska sobie z tym problemem nie poradzi, granica nie będzie szczelna (…), a potem, negocjując z Berlinem, spowodować uspokojenie sytuacji, ponieważ Łukaszenka zrobi to, co zechce Putin - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba (Katolicki Uniwersytet Lubelski).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kempa o możliwości ataku Rosji na Ukrainę: trzeba jak najszybciej odwoływać się do sojuszy państw środkowoeuropejskich

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 09:15
- Polska powinna liczyć na siebie, ale także starać się o sojusze, prowadzić mądrą politykę także wobec Ukrainy, która jest teraz zagrożona - mówiła w Polskim Radiu 24 Beata Kempa, europoseł, komentując sytuację w Europie Wschodniej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakub Kumoch: Białoruś w imieniu Rosji testuje zdolność obronną polskiej granicy

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 10:37
Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch wyraził jednocześnie wdzięczność Stanom Zjednoczonym za monitorowanie sytuacji na wschodniej granicy i przekazanie informacji w sprawie działań Rosji.
rozwiń zwiń