X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Spór o praworządność. Mec. Piotr Andrzejewski: Polska opiera się na treści traktatów unijnych

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 13:25
- Mamy do czynienia z pełzającym forsowaniem na przykładzie Polski odrzuconego przez narodowe referenda traktatu konstytucyjnego UE. Forsuje się odrzucone wtedy rozwiązania, które miały uczynić z państw członkowskich rodzaj landów jednego organizmu z jedną konstytucją, który byłby kierowany z Brukseli czy Berlina - mówił w Polskim Radiu 24 mecenas Piotr Andrzejewski - sędzia Trybunału Stanu.
Piotr Andrzejewski
Piotr Andrzejewski Foto: PR24

Premier Mateusz Morawiecki wziął we wtorek udział w debacie "Kryzys praworządności w Polsce a prymat prawa unijnego", zorganizowanej w Parlamencie Europejskim w Strasburgu w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 7 października w sprawie wyższości konstytucji nad prawem unijnym.

Olga Semeniuk 1200.jpg
"Żaden akt prawny obligujący do wstrzymania KPO nie istnieje". Semeniuk o debacie w PE

Mec. Piotr Andrzejewski zaznaczył, że po rozpoczynającym się szczycie Rady Europejskiej spodziewa się różnic w interpretacji tego, co wynika z tzw. prawa europejskiego. - Polska w stanowisku prezentowanym przez Mateusza Morawieckiego odwoływała się do prawa traktatowego, które jest interpretowane w sposób rozszerzający przez organa Unii, przez Komisję Europejską i spolegliwy wobec niej TSUE. Co innego wynika z treści traktatów, to na nich się opieramy, a nie na prawotwórczej roli organów Unii - zwracał uwagę.

- Traktat unijny mówi wyraźnie, że kompetencje nieprzyznane w traktacie należą do państw członkowskich, to samo wynika z polskiej konstytucji, zgodnie z którą możemy przekazać tylko niektóre elementy, ale nie całość władzy ustawodawczej. Również do prawa europejskiego należy się odwoływać, mówiąc, że zasada lojalnej współpracy UE i państw członkowskich polega na wzajemnym szacunku, a granice kompetencji Unii wyznacza zasada przyznania określona w art. 5. traktatu. - przypominał sędzia Trybunału Stanu.

Posłuchaj
22:26 PR24_mp3 2021_10_21-12-36-46.mp3 Mec. Piotr Andrzejewski o sporze wokół praworządności w Polsce (Polskie Radio 24 / Północ - Południe)

Czytaj także:

7 października TK uznał za niekonstytucyjne przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę. Dotyczyło to m.in. kwestii uchwał Krajowej Rady Sądownictwa oraz aktów prezydenta w sprawie powoływania sędziów.

Więcej w zapisie audycji. 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: mec. Piotr Andrzejewski, sędzia Trybunału Stanu

Data emisji: 21.10.2021

Godzina emisji: 11.08

PR24/ka

Czytaj także

Prof. Antoni Kamiński: Unia Europejska ma problem sama ze sobą

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 09:00
- Konflikt na linii Bruksela-Polska to jest tak naprawdę kłopot Unii Europejskiej, która ma problem sama z sobą, ze swoimi strukturami, z tendencją instytucji do poszerzania zakresu swoich kompetencji poza faktyczne uprawnienia - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Kamiński (socjolog, PAN).  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Parlament Europejski reprezentuje jedną optykę". Agaton Koziński o debacie ws. Polski

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 10:11
- Parlament Europejski jest bardzo przechylony w jedną stronę i reprezentuje jedną optykę - powiedział w "Debacie Poranka" na antenie Polskiego Radia 24 Agaton Koziński z "Wszystko Co Najważniejsze". Gośćmi audycji byli także: Michał Płociński z "Rzeczpospolitej" i Tomasz Sakiewicz z "Gazety Polskiej" i "Gazety Polskiej Codziennie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Grzegorz Gil: najważniejsza batalia rozgrywać będzie się w Radzie Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 12:25
- Biorąc pod uwagę arytmetykę głosów i podział sił w Parlamencie Europejskim, nie należy się spodziewać wyciszenia dyskusji na temat kondycji praworządności w Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Gil, ekspert ds. międzynarodowych Team Europe (UMCS w Lublinie).
rozwiń zwiń