X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Tomasz Truskawa: krytyka UE nie jest tożsama z polexitem

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 13:20
- Poddanie krytyce działań podejmowanych przez unijne instytucje nie oznacza negowania całego projektu UE - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Gość Polskiego Radia 24 odniósł się m.in. do wywiadu wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, który zapewnił, że jest przeciwko polexitowi. 
Audio
  • Tomasz Truskawa gościem Magdaleny Złotnickiej (Północ - Południe)
Tomasz Truskawa
Tomasz TruskawaFoto: PR24/tb

Prezes PiS powiedział w sobotę, że polexit to fake news, pomysł opozycji na zwiększenie jej poparcia społecznego i integrację oraz rozszerzenie jej zaplecza. "Jestem przeciwko polexitowi i to bardzo twardo, ale jestem za tym, żeby Polska była państwem suwerennym" - tłumaczył w Radiu RMF FM.

Andrzej Anusz 1200.jpg
"Narracja ustawiana pod przyszłe wybory parlamentarne". Dr Andrzej Anusz o rzekomym polexicie

Jednak zdaniem gościa Polskiego Radia 24 Platformie Obywatelskiej nie uda się poszerzyć bazy wyborczej, opierając się na haśle polexitu. - Nie da się poszerzać realnego bytu (elektoratu) za pośrednictwem nierealnego środka, jakim jest rzekomy polexit. To jakby chcieć eksplorować kosmos za pomocą napędu antygrawitacyjnego. Opozycja doskonale zdaje sobie sprawę, że opieranie całej strategii na wymyślonym bycie nie pozwoli jej nawet na zawieranie koalicji z poważnymi bytami na polskiej scenie politycznej - powiedział Tomasz Truskawa. 

Publicysta podkreślił, że krytyka UE nie jest tożsama z zamiarem wyprowadzenia Polski z UE. - Od momentu powstania EWG trwają debaty i dyskusje na temat przyszłości Wspólnoty. Jaki ma przyjąć kształt? Czy będzie to państwo federacyjne, czy Europa ojczyzn? Jaki będzie zakres ingerencji struktur europejskich w suwerenność podmiotów, które UE tworzą. Dyskusja cały czas trwa. Biorą w niej udział państwa i instytucje UE. Poddanie krytyce działań podejmowanych przez unijne instytucje nie oznacza negowania całego projektu UE - tłumaczył Truskawa. 

We wtorek na sesji plenarnej PE wystąpi premier Mateusz Morawiecki. Jednak zdaniem gościa Polskiego Radia 24 jego wystąpienie niewiele zmieni w nastawieniu do Polski. - Debata o rzekomym braku praworządności w Polsce nie ma charakteru merytorycznego. Jest to spór polityczny pomiędzy liberalną lewicą i obozem konserwatywnym. Wystąpienie może wyjaśnić stanowisko polskich władz, ale nie zmieni stosunku do problemu - podsumował gość PR24.

Posłuchaj
21:08 PR24 2021_10_17-12-35-50.mp3 Tomasz Truskawa gościem Magdaleny Złotnickiej (Północ - Południe)

 

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbędzie się w najbliższy wtorek debata o niedawnym orzeczeniu polskiego Trybunału Konstytucyjnego ws. prymatu prawa europejskiego. Oprócz premiera Mateusza Morawieckiego weźmie w niej udział przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Północ - Południe"
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: Tomasz Truskawa 
Data emisji: 17.10.2021
Godzina emisji: 12.36

PR24

Czytaj także

"Nikt nie zamierza wyprowadzać Polski z UE". Prof. Andrzej Gil o rzekomym polexicie

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 09:34
- Próbuje się stworzyć fałszywą wizję PiS jako partii, która dąży do polexitu. Celem jest wzbudzenie emocji, wyprowadzenie ludzi na ulice i ewentualnie obalenie rządu - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Andrzej Gil z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
rozwiń zwiń