X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Przyspieszy rozwój sieci 5G". Prezes Exatela o nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 22:15
Projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa przyspieszy rozwój sieci 5G - ocenia prezes Exatela Nikodem Bończa-Tomaszewski. We wtorek przepisy zostały przekazane przez pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusza Cieszyńskiego pod obrady Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych. W rozmowie z Polskim Radiem 24 Nikodem Bończa-Tomaszewski mówił o projekcie ustawy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Suwin/ Shutterstock

Zdaniem prezesa Exatela, projekt został dobrze przygotowany, ponieważ włącza sektor telekomunikacyjny w sferę cyberbezpieczeństwa. - Tych dwóch sfer nie da się rozdzielić. Nie możemy mówić o cyberbezpieczeństwie w oderwaniu od telekomunikacji - powiedział Nikodem Bończa-Tomaszewski w rozmowie z Polskim Radiem 24.

free cyberatak cyberbezpieczeństwo ABW haker 1200.png
Krajowy System Cyberbezpieczeństwa. Projektem nowelizacji ustawy zajmie się rząd

Jedną z propozycji w nowelizacji jest wskazanie zaufanego państwowego operatora telekomunikacyjnego, określonego w ustawie jako Operatora Sieci Strategicznej Bezpieczeństwa. - To będzie operator, którego zadaniem jest dbanie - mówiąc w skrócie i najprościej - o krytyczne dla państwa sieci łączności zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe. Zatem będzie możliwość budowy sieci dla służb mundurowych i ratowniczych, dla całego obszaru, od którego z perspektywy państwa zależy ludzkie życie i bezpieczeństwo kraju - wyjaśnił prezes Exatela Nikodem Bończa-Tomaszewski.

Czytaj również:

Rozwój 5G dzięki ustawie

Nowelizacja zakłada również utworzenie spółki "Polskie 5G", w której udziały będzie miał skarb państwa (między innymi poprzez spółkę Exatel) i prywatni operatorzy telekomunikacyjni. Projekt określa podział częstotliwości z pasma 700 MHz i kosztów budowy infrastruktury. Celem jest pokrycie całego kraju zasięgiem sieci piątej generacji, a także ograniczenie wydatków.

Nikodem Bończa-Tomaszewski powiedział, że jest to rozwiązanie opłacalne dla wszystkich stron i kluczowe dla polskich służb mundurowych oraz ratowniczych. - Szczególnie dla służb ratowniczych, może być to dla nich kapitalne narzędzie w przypadku kryzysu na danym obszarze, katastrof i klęsk żywiołowych. Będą miały bardzo sprawne i nowoczesne środowisko komunikacji - wskazał prezes Exatela.

Projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa zakłada też powołanie Funduszu Cyberbezpieczeństwa, który zapewni środki na inwestycje w tym obszarze i odpowiednie zarobki dla ekspertów w polskich służbach, ministerstwach i instytucjach. Ma to powstrzymać odpływ specjalistów do prywatnych firm i za granicę.

Ponadto w projekcie opisano też procedurę wpisania przez ministra właściwego ds. informatyzacji firmy na listę "dostawców wysokiego ryzyka". Chodzi o możliwość zablokowania wykorzystywania sprzętu lub oprogramowania przedsiębiorstwa, które stanowi poważne zagrożenia dla obronności lub bezpieczeństwa państwa, między innymi w podmiotach krajowego systemu cyberbezpieczeństwa czy przedsiębiorstwach telekomunikacyjnych.

Exatel to spółka skarbu państwa, która działa na rynku telekomunikacyjnym i dostarcza również usługi cyberbezpieczeństwa. Firma będzie jednym z udziałowców spółki "Polskie 5G".

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Posłuchaj
09:05 PR24_mp3 2021_10_14-21-50-22_Exatel.mp3 Nikodem Bończa-Tomaszewski o nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa ("Północ - Południe" / PR24)

* * *

Audycja: "Północ - Południe"
Rozmawiał: Dawid Grygorcewicz
Gość: Nikodem Bończa-Tomaszewski (prezes firmy Exatel)
Data emisji: 14.10.2021
Godzina emisji: 21.50

IAR/PR24/jmo

Czytaj także

Prezes Związku Cyfrowa Polska: 5G to nowe możliwości dla polskiego przemysłu

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2021 12:20
- 5G to zupełnie nowa jakość usług telekomunikacyjnych w Polsce. To nie tylko szybsze łącze internetowe w smartfonie, ale przede wszystkim zupełnie nowe możliwości dla polskiego przemysłu - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chodzi o to, żeby wprowadzić w Polsce stan napięcia". Piotr Kubiak o atakach hakerskich

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 20:26
- Mieliśmy ponad rok chaosu (...) bo cały świat był ogarnięty pandemią koronawirusa. Ale zobaczmy, jakie siły po pandemii się ujawniły. Z jaką mocą ujawnili się Rosjanie. Z jaką mocą ujawniły się Niemcy z bardzo radykalnymi posunięciami. Ktoś buduje nowy ład światowy, a Polska być może w jakimś sensie jest jakąś przeszkodą - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Kubiak z Radia Gdańsk. Gościem "Debaty dnia" był także Jacek Gądek z portalu Gazeta.pl.
rozwiń zwiń