X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jakub Jałowiczor o dyskusji wokół polexitu: ten konflikt będzie nastawiał Polaków przeciwko UE

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 14:25
- Widać, że Unia nie wygląda tak, jak kiedyś. Jeżeli cenimy ją za to, że przysyła nam fundusze strukturalne, ale w tej chwili może zakręcić kurek z pieniędzmi, to argument numer jeden za byciem we wspólnocie właśnie znika - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Jałowiczor ("Gość Niedzielny").
Jakub Jałowiczor
Jakub Jałowiczor Foto: PR24

Polska wskazywała w unijnym Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu na brak przewidywalności przepisów uzależniających wypłatę funduszy od kwestii związanych z praworządnością. Dziś drugi dzień rozprawy dotyczącej skargi Polski i Węgier na mechanizm warunkowości.

Karol Karski 663.jpg
Prof. Karol Karski: to opozycja buduje tezę o polexicie

Jakub Jałowiczor komentował dyskusję wokół tzw. mechanizmu warunkowości. - W sprawie wyroku TSUE nie jestem optymistą. W tej chwili strony przedstawiły swoje stanowiska, dopiero potem sędziowie będą mogli zadawać pytania stronom i będzie widać, w którą stronę one idą i jakie sędziowie mają informacje - stwierdził.

-  To, że sprawa jest przed Trybunałem, pokazuje, jak bardzo zaogniony jest ten konflikt pomiędzy Polską i Węgrami a Brukselą. Ewentualny korzystny dla nas wyrok byłby bardzo mocnym argumentem, ale na razie, dopóki wyroku nie ma, argumenty są po stronie Komisji Europejskiej, która trzyma portfel. (…) Mówimy o konflikcie, który trwa od sześciu lat, w którym Komisja, niestety z naszym udziałem, dostała do ręki możliwość wstrzymywania wypłat pieniędzy - wyjaśniał.

Publicysta odniósł się także do sporów wokół orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. - Uznanie prawa unijnego za nadrzędne nad prawem polskim nie jest czymś, na co kiedykolwiek się zgadzaliśmy. Gdyby UE chciała do tego zmusić polski Trybunał, musiałaby to zrobić także w stosunku do trybunałów czy ich odpowiedników w innych państwach UE, m.in. Włoszech, Francji czy Niemczech - przypominał gość audycji. 

- Patrząc od strony prawnej, argumenty są po naszej stronie, ale tu nie chodzi o przepisy, ale o to, że zwolennikom federalizacji UE zależy na tym, by Polska oficjalnie uznała, że podlega w całości unijnemu prawu - przypominał.

Posłuchaj
21:32 PR24 2021_10_12-12-37-34.mp3 Jakub Jałowiczor o wyroku Trybunału Konstytucyjnego (Polskie Radio 24 / Północ - Południe)

- Cała dyskusja na temat polexitu to powtarzanie w kółko tego samego. Z jednej strony słyszymy, że ten wyrok to wyprowadzenie Polski z UE, z drugiej zaś dość oczywista odpowiedź, że pilnujemy tu przestrzegania pewnych zasad. Z UE żadna z dużych sił politycznych, poza Konfederacją, nie chce wychodzić. Na pewno ten konflikt będzie nastawiał Polaków przeciwko Unii - dodał Jakub Jałowiczor.

Czytaj także:

Według TK niezgodne z konstytucją są: przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz do kontroli uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów.

Więcej w zapisie audycji. 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Jakub Jałowiczor

Data emisji: 12.10.2021

Godzina emisji: 12.37

PR24/ka

Czytaj także

"Linia orzecznicza pozostała ta sama". Poseł PiS o wyroku TK

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 09:38
- Ostatnie orzeczenie TK wcale nie odbiega od tej linii orzeczniczej, która została wykrystalizowana przez TK, kiedy dowodzili nim prof. Safjan czy prof. Rzepliński - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Krzysztof Lipiec. Gościem "Dwóch stron" był także Marek Sowa (KO). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Wójcik: pieniądze z Funduszu Odbudowy Polsce się należą

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 09:25
- Przestrzegaliśmy jako Solidarna Polska przed bezprawnym rozporządzeniem łączącym praworządność z przyznawaniem środków UE. Nie ma do tego podstaw, nie może nią być żadne rozporządzenie - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Wójcik (KPRM).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Grzegorz Kucharczyk o reakcjach na orzeczenie TK: Polsce wypowiedziano wojnę kulturową

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 11:00
- Jesteśmy świadkami próby realizacji strategii, którą nazywam Mitteleuropa 2.0., programu tworzenia dominacji politycznej, ale i gospodarczej Niemiec w Europie Środkowej, po raz pierwszy głoszonej podczas I wojny światowej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk, ekspert ds. Niemiec.
rozwiń zwiń