X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Innego wyroku być nie mogło". Jałowiczor o decyzji TK

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 14:52
- Wiemy, że nie jesteśmy pierwszym państwem, wobec którego Sąd Konstytucyjny wydał taką decyzję. Wśród nich są najważniejsze państwa UE, jak Francja czy Niemcy - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Jałowiczor z "Gościa Niedzielnego".
Siedziba Trybunału Konstytucyjnego
Siedziba Trybunału KonstytucyjnegoFoto: trybunal.gov.pl

Na antenie Polskiego Radia 24 w programie "Północ-południe" została poruszona kwestia wyroku TK oraz poszczególnych reakcji na jego orzeczenie.

- W 2005 TK wydał orzeczenie podobne, a nawet idące dalej. Wtedy Trybunał pod przewodnictwem prof. Marka Safjana stwierdził, że konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej jest prawem, które stoi ponad wszystkimi umowami międzynarodowymi w tym umowami, które dotyczą przekazania kompetencji w niektórych sprawach komuś innemu np.: organom unijnym, jak w tym wypadku - zaznaczył Jakub Jałowiczor.

Shutterstock TSUE 1200.jpg
Prof. Genowefa Grabowska: konflikt rodzi się wtedy, jeżeli kompetencje są nadinterpretowane

- To wynika z samej konstytucji, która wyraźnie stanowi, że jest najwyższym prawem na terenie Polski. Wskazuje ona konkretnie, jakie są prawa na tym terytorium - dodał gość Polskiego Radia 24. 

Czytaj także:

Tłumaczył, że "konstytucja jest wyżej postawiona niż rektyfikowane umowy". - Także, tutaj innego wyroku być nie mogło. Ewentualnie z niewiadomych powodów politycznych komisja mogłaby przeciągać sprawę, odkładać ją na tak zwane "święte nigdy", ale kontekst był taki, że nie było powodu, aby to robić - podkreślił Jałowiczor. 

- Doskonale wiemy, że nie jesteśmy pierwszym państwem, wobec którego Sąd Konstytucyjny wydał taką decyzję. Wśród nich są najważniejsze państwa UE, jak Francja czy Niemcy - dodał. 

Posłuchaj
22:19 PR24_AAC 2021_10_09-12-35-32.mp3 Jakub Jałowiczor o wyroku TK (Polskie Radio 24)

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Północ-południe"

Prowadzący: Tadeusz Płużański 

Gość: Jakub Jałowiczor ("Gość Niedzielny")

Data emisji: 09.10.2021

Godzina emisji: 12.33

nj

Czytaj także

Dr Biskup: dyskusja o stosunku prawa krajowego do unijnego prowadzona jest od dekad

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 22:01
- Komentatorzy skupiają się na sprawach sądowniczych, które są bardzo zawiłe i zagmatwane, ale nie zapominajmy o tym, że większość przepisów tworzonych w polskim parlamencie od lat jest uzgadniana z prawem unijnym - mówił w Polskim Radiu 24 politolog dr Bartłomiej Biskup.
rozwiń zwiń