X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Biskup: dyskusja o stosunku prawa krajowego do unijnego prowadzona jest od dekad

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 22:01
- Komentatorzy skupiają się na sprawach sądowniczych, które są bardzo zawiłe i zagmatwane, ale nie zapominajmy o tym, że większość przepisów tworzonych w polskim parlamencie od lat jest uzgadniana z prawem unijnym - mówił w Polskim Radiu 24 politolog dr Bartłomiej Biskup.
Prof. Bartłomiej Biskup
Prof. Bartłomiej BiskupFoto: PR24/TB

Trybunał Konstytucyjny przychylił się do wniosku premiera i orzekł, że zaskarżone przez prezesa Rady Ministrów przepisy Traktatu o Unii Europejskiej, w rozumieniu wskazanym we wniosku, są niezgodne z konstytucją. 

ZOBACZ TAKŻE
Shutterstock TSUE 1200.jpg
Prof. Genowefa Grabowska: konflikt rodzi się wtedy, jeżeli kompetencje są nadinterpretowane

Dr Bartłomiej Biskup stwierdził, że konsekwencje tego werdyktu będą "głównie polityczne". - Jeżeli chodzi o sprawy formalne i prawne, to nic takiego się nie stało - powiedział. - Toczy się wielka dyskusja i to nie od dziś, tylko od lat 70., na temat stosunku prawa unijnego do praw narodowych - wskazał politolog. Dodał, że i polski Trybunał Konstytucyjny poprzednich kadencji, i analogiczne instytucje w innych krajach już się wypowiadały na ten temat.

- Tutaj nie ma wątpliwości co do tego, że najwyższym aktem prawnym jest w Polsce konstytucja. I tyle - wskazywał politolog. Zatem, mówił, unijne traktaty "muszą być zgodne z konstytucją". 

Posłuchaj
22:57 [PR24]PR24 (mp3) 8 październik 2021 21_34_50.mp3 Dr Bartłomiej Biskup o wyroku TK ws. prymatu konstytucji nad prawem unijnym (Polskie Radio 24/Północ-południe)

 

Czytaj także:

"Kolizyjny kurs" Warszawy i Brukseli

Jednocześnie, jak tłumaczył dr Biskup, prymat prawa europejskiego nad krajowym jest uznawany. - Komentatorzy skupiają się na sprawach sądowniczych, które są bardzo zawiłe i zagmatwane, ale nie zapominajmy o tym, że większość przepisów tworzonych w polskim parlamencie od lat jest uzgadniana z prawem unijnym. (...) Tak stanowią te traktaty, chodzi o to, by w krajach Unii przepisy były spójne - powiedział gość PR24.

W tej sprawie, mówił dr Biskup, jest też "bardziej emocjonująca warstwa polityczna". W tym kontekście wyrok TK wpisuje się w "ciąg zdarzeń politycznych ze strony Polski i ze strony Unii Europejskiej". - Niestety trzeba powiedzieć, że te strony są dziś na kolizyjnym kursie - zauważył.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Północ-południe"

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gośćdr Bartłomiej Biskup (politolog, UW)

Data emisji: 8.10.2021

Godzina emisji: 21.33

ms, pr24, IAR

Czytaj także

Marek Jurek: wyrok TK ma ważny wymiar europejski

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 19:33
- Trybunał Konstytucyjny potwierdził rzecz oczywistą. Artykuł 8 Konstytucji Rzeczpospolitej mówi, że konstytucja jest najwyższym prawem - powiedział w Polskim Radiu 24 były eurodeputowany Marek Jurek. 
rozwiń zwiń