X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Napięcie wykracza poza normalne relacje". Karnkowski o przedłużeniu stanu wyjątkowego przy granicy

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 13:36
- Wiemy, że strona białoruska prowokuje polskich strażników, tam, na granicy, cały czas panuje bardzo silne napięcie, które wykracza poza normalny stan relacji sąsiedzkich z Białorusią - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Karnkowski, socjolog, publicysta "Gazety Polskiej Codziennie". - Popieram utrzymanie stanu wyjątkowego, dopóki prawo daje taką możliwość - zaznaczył. 
Na granicy polsko-białoruskiej stanęło ogrodzenie z drutu kolczastego
Na granicy polsko-białoruskiej stanęło ogrodzenie z drutu kolczastegoFoto: DarSzach/ Shutterstock

Prezydent Andrzej Duda zgodził się z wnioskiem Rady Ministrów i w środę wystąpi do Sejmu o przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni - poinformował w środę szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Decyzję, o zwróceniu się do prezydenta Andrzeja Dudy o przedłużenie stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią o 60 dni, Rada Ministrów podjęła we wtorek.

sejm głosowanie free tt 1200.jpg
Przedłużenie stanu wyjątkowego. Jest decyzja marszałek Sejmu ws. głosowania

- Wydaje mi się, że lepiej sobie polskie służby radzą wtedy, gdy stan wyjątkowy panuje - ocenił w Polskim Radiu 24 socjolog i publicysta Krzysztof Karnkowski. - Chociaż są różne próby złamania tego stanu przeprowadzane przez polskie media o organizacje pozarządowe, to jednak skończyły się te happeningi na granicy. Wydaje mi się, że jeżeli służby i osoby za nie odpowiedzialne wychodzą z założenia, że stan wyjątkowy jest nadal uzasadniony, to trzeba się na to zgodzić - wskazał gość "Północ-południe".

Przy granicy z Białorusią od początku września obowiązuje stan wyjątkowy, wprowadzony w związku z kryzysem migracyjnym (PAP) Przy granicy z Białorusią od początku września obowiązuje stan wyjątkowy, wprowadzony w związku z kryzysem migracyjnym (PAP)

Jak dodał rozmówca Mirosława Skowrona, mimo zakończenia przygranicznych manewrów rosyjsko-białoruskich Zapad-2021, co jest podnoszone jako argument przeciwników stanu wyjątkowego, to "cały czas słyszymy, że są planowane kolejne prowokacje". - Wiemy, że strona białoruska prowokuje polskich strażników, tam cały czas panuje bardzo silne napięcie na granicy, które wykracza poza normalny stan relacji sąsiedzkich z Białorusią. Słyszymy, że może być przygotowany zmasowany bezpośredni atak fali uchodźców na Polskę, większy niż do tej pory, więc jak popieram utrzymanie stanu wyjątkowego, dopóki prawo daje taką możliwość - zaznaczył. 

Czytaj także: 

- Jestem ciekaw, jak to będzie wyglądało za 60 dni, kiedy już nie będzie można przedłużyć stanu wyjątkowego, nie wiem, co wtedy będziemy robić, chociaż wtedy pogoda będzie naszym sprzymierzeńcem - przyznał Krzysztof Karnkowski.

Posłuchaj
20:54 Karnkowski PR24_mp3 2021_09_29-12-37-16.mp3 Dr Krzysztof Karnkowski o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej w kontekście obowiązującego tam stanu wyjątkowego ("Północ-południe"/ PR24)

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Północ-południe"

ProwadzącyMirosław Skowron

Gość: dr Krzysztof Karnkowski (socjolog, publicysta "DGP")

Data emisji: 29.09.2021

Godzina emisji: 12.33


Polskie Radio 24, PAP/ mbl

Czytaj także

"Dowody należą się opinii publicznej w związku z propagandą Białorusi i Rosji". Müller o plikach na telefonach migrantów

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 09:46
- Tam są materiały pokazujące, że te osoby były na terenie Rosji, część z nich jest wprost związana z tzw. Państwem Islamskim - mówił rzecznik rządu Piotr Müller w kontekście informacji o plikach na telefonach migrantów. Dzień wcześniej MSWiA i MON informowały o znalezionych plikach w kontekście sytuacji na granicy z Białorusią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekordowa liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Znamy nowe dane

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 09:56
Straż Graniczna odnotowała wczoraj blisko pół tysiąca prób nielegalnego przekroczenia granicy - powiedział rzecznik Straży ppor. Anna Michalska. Zaznaczyła też, że jest to najwięcej od początku kryzysu na granicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Napięta sytuacja na granicy z Białorusią. SG: to czas wyjątkowo intensywnych działań i ciężkich służb

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 10:10
Jak poinformowała Straż Graniczna, od 1 września funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali już 116 osób za pomaganie w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.
rozwiń zwiń