X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Dla Polski to nie jest dobra informacja". Piekutowski o ewentualnym zwycięstwie SPD do Bundestagu

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2021 23:28
- [Wygrana SPD - red.] dla Polski nie jest specjalnie dobrą informacją, ale też nie jest tragiczną - powiedział w audycji "Północ - Południe" na antenie Polskiego Radia 24 Jarema Piekutowski z Nowej Konfederacji. - Gdyby Armin Laschet zostałby Kanclerzem Niemiec (...) te pozytywne relacje byłyby kontynuowane - stwierdził.
Olaf Scholz
Olaf ScholzFoto: PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL

Po 16 latach ze stanowiskiem kanclerza żegna się Angela Merkel. W niedzielę Niemcy poszli do urn, aby wybrać swoich przedstawicieli do Bundestagu. Nowy parlament wybierze następcę Merkel.

SPD wybory Niemcy PAP 1200.jpg
Niemcy: wyrównany wyścig w wyborach do Bundestagu. Kolejne sondaże dają minimalną wygraną SPD

Według wyników sondażowych, opublikowanych przez telewizję ZDF, socjaldemokraci (SPD) uzyskali 25,8 proc. głosów. Partie CDU/CSU mogą liczyć na około 24 proc. poparcia. Wcześniej telewizja ARD mówiła o remisie ze wskazaniem na SPD. Jeżeli ta tendencja się utrzyma, to chadeków czeka historyczna porażka.

- Wszyscy zdawali sobie sprawę, że w tym momencie poparcie dla CDU powoli spada - powiedział Jarema Piekutowski. - Choć jeszcze parę miesięcy temu mówiło się, że zwycięstwo CDU nie będzie zbyt wysokie - kontynuował.

Posłuchaj
22:58 PR24_mp3 2021_09_26-21-35-28.mp3 Jarema Piekutowski o wyborach w Niemczech ("Północ - Południe")

Znacząca zmiana w Niemczech

Zmiana władzy, nie tylko na stanowisku kanclerza, ale także przy ewentualnym zwycięstwie socjaldemokratów, zdaniem Piekutowskiego, jest znacząca.

- To jest ogromny sukces SPD - stwierdził gość Polskiego Radia 24. - W jakiś sposób odzwierciedla rozczarowanie Niemców ostatnimi latami - wytłumaczył.

Współpraca między Niemcami a Polską po wyborach

W audycji "Północ - Południe" Jarema Piekutowski odniósł się do ewentualnej współpracy nowego rządu Niemiec z Polską, jeżeli oficjalne wyniki wyborów wskażą na wygraną SPD.

bundestag free 1200.jpg
Wybory w Niemczech. Pierwszy raz od 68 lat w Bundestagu znajdzie się przedstawiciel duńskiej mniejszości

Jego zdaniem Olaf Scholz będzie stawiał na poprawne stosunki z Polską. Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że Scholz wspierał inicjatywę budowy gazociągu Nord Stream 2, a ponadto jest on twarzą transformacji energetycznej.

Scholz może być kojarzony przez naszych polityków z Lewicą, która jest przez rząd bardzo silnie krytykowana i sprawy ideowe mogą stanąć na drodze dobrych relacji - stwierdził Jarema Piekutowski.

Czytaj także:

- Dla Polski to nie jest specjalnie dobra informacja, ale też nie jest jakaś tragiczna - skomentował gość PR24, odnosząc się do wyników wyborów. - Nie ma w Niemczech aż tak idącej polaryzacji i sporu politycznego, jaki jest u nas - dodał.

Według Jaremy Piekutowskiego "gdyby Armin Laschet zostałby kanclerzem Niemiec (...) te pozytywne relacje byłyby kontynuowane".

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

* * *

Audycja: Północ-południe

Prowadząca: Krzysztof Grzybowski

Gość: Jarema Piekutowski (Nowa Konfederacja)

Data emisji: 26.09.2021

Godzina emisji: 21.35

bf/IAR/PR24

Czytaj także

"Wykuły się ewentualne sojusze". Doleśniak-Harczuk o ostatniej przedwyborczej debacie w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 11:47
- Wszyscy kandydaci, wszystkich partii, które są reprezentowane w Bundestagu, mieli możliwość wypowiedzenia się. (...) Było widać, którzy politycy, których opcji są skłonni wejść w koalicję z konkretnymi partiami - mówiła w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk ("Nowe Państwo").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory w Niemczech. "Scholzomat", kampania czerwonych skarpet i kompromitujące nagranie Armina Lascheta

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2021 05:00
- Punkty zwrotne kampanii to błędy wizerunkowe, które zatrzymały ofensywę Zielonych, oraz potknięcia CDU, w tym nagranie roześmianego Armina Lascheta z miejscowości zdewastowanej przez powódź - powiedziała portalowi PolskieRadio24.pl Lidia Gibadło z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, komentując perspektywy polityczne przed wyborami do Bundestagu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory do Bundestagu. Ekspert: Niemcy na pierwszym miejscu kładą bezpieczeństwo socjalne, na drugim ochronę klimatu

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2021 13:30
- Pandemia wzbudziła w Niemcach niepewność, jeśli chodzi o zachowanie miejsc pracy, utrzymanie świadczeń, pomoc państwa. Wypłaty świadczeń w czasie pierwszej fali pandemii realizowane były szybko i sprawnie, co okazało się atutem kandydata SPD, ministra finansów Olafa Scholza - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl dr Piotr Kubiak z Instytutu Zachodniego. - W czasie kampanii ważne dla Niemców były tematy związane z ochroną klimatu, jednak dla części wyborców niektóre pomysły Zielonych szły stanowczo za daleko – dodał.
rozwiń zwiń