X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jacek Liziniewicz: na zamknięciu Turowa zyskaliby Niemcy i Czesi

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2021 22:15
- Postawiliśmy się niestety w sytuacji, gdy mamy bardzo mało atutów, a Czesi mają dużo do wygrania. Nieszczególnie też uspokaja perspektywa, o której mówi część komentatorów, że po wyborach wszystko się zmieni, Czesi po prostu ubijają interes na dążeniu do wyłączenia tej kopalni - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska).
Tereny Elektrowni Turów w Bogatyni, 23.09.2021
Tereny Elektrowni Turów w Bogatyni, 23.09.2021Foto: PAP/Aleksander Koźmiński

W poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tysięcy euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

Kazimierz Kik 1200.jpg
"Gra centrali związana z wyborami". Prof. Kazimierz Kik o stanowisku Czech w konflikcie ws. Turowa

Jacek Liziniewicz przypomniał, że kopalnia węgla brunatnego w Turowie działa od niemal 120 lat. - Przez ten czas wykopano dziurę, która ma powierzchnię 2400 hektarów. Ostatnia koncesja, o którą jest spór, dotyczy 6 hektarów. Trudno wnioskować, aby to nagle doprowadziło, że wyschnie woda po czeskiej stronie granicy - zauważył.

- PGE kończy budowę ekranów, które mają zapobiec przenikaniu wód w kierunku wyrobiska. Zrobiliśmy bardzo dużo, żeby zminimalizować skutki działania kopalni. To konflikt bardziej polityczno-biznesowy niż realny, jeśli chodzi o wpływ na środowisko - zauważył komentator.

Jak dodał publicysta, tłem konfliktu może być sprawa zaskarżenia przez Polskę do TSUE gazociągu Opal, który biegnie wzdłuż granicy polsko-niemieckiej do Czech. - Zablokowaliśmy biznes, który miał polegać na tym, by to Niemcy i Czesi sprzedawali nam gaz - stwierdził.

- Na zamknięciu Turów zyskaliby Niemcy i Czesi. Musielibyśmy jakoś pokryć brakujące 7 proc. rynku energii. Chętnych, by ją nam sprzedać, jest dużo, rynek nie znosi próżni - komentował Jacek Liziniewicz.

Czytaj także: 

Wniosek o wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie do Komisji Europejskiej i do TSUE złożyły Czechy. Według strony czeskiej wydobycie w Turowie negatywnie wpływa na środowisko terenów leżących po czeskiej stronie granicy. W maju TSUE przychylił się do wniosku Czechów i nakazał wstrzymanie wydobycia do momentu wydania orzeczenia.

* * *

Audycja: Północ - Południe 

Prowadzący: Piotr Wąż

Gość: Jacek Liziniewicz

Data emisji: 25.09.2021

Godzina emisji: 21.35

PR24/ka

Czytaj także

Agaton Koziński: nie można zamknąć kopalni Turów, to kwestia bezpieczeństwa energetycznego

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 19:13
- Polski rząd nie może zamknąć kopalni w Turowie, bo załamie się bilans energetyczny w regionie, nie będzie produkcji prądu. Jest to kwestia bezpieczeństwa energetycznego - powiedział w Polskim Radiu 24 Agaton Koziński ("Wszystko Co Najważniejsze"). Gośćmi audycji byli także Adam Buła (Agencja Informacyjna Polska Press) i Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Jan Majchrowski: TSUE znalazł się na granicy śmieszności

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2021 16:47
- W tym momencie TSUE staje się nie tyle mało potrzebny, ile groźny, uruchamia pewne mechanizmy, które nie realizują idei Unii Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Majchrowski, sędzia SN Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, komentując decyzje TSUE ws. Turowa.
rozwiń zwiń