X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Gra centrali związana z wyborami". Prof. Kazimierz Kik o stanowisku Czech w konflikcie ws. Turowa

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 22:24
- Strona czeska gra taktycznie, nie sądzę, żeby do czasu październikowych wyborów Czesi poszli na korzystne dla Polski porozumienie. Wiemy, że samorządy po obu stronach granicy nakłaniają oba rządy do kompromisu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Kik, politolog Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Prof. Kazimierz Kik
Prof. Kazimierz KikFoto: PR24/AK

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tysięcy euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

tsue 1200 free.jpg
Prof. Mieczysław Ryba o wyrokach TSUE: twarda gra na zmianę rządów w Polsce

Samorząd kraju libereckiego w Czechach zwróci się do Komisji Europejskiej o utworzenie specjalnego funduszu. Za jego pośrednictwem kary płacone przez Polskę w związku z Turowem miałyby być przeznaczane na ochronę środowiska i minimalizację skutków wydobycia w polskiej kopalni.

Zdaniem prof. Kazimierza Kika kluczowe znaczenie w sporze wokół kopalni w Turowie mają zbliżające się wybory parlamentarne w Czechach. - Pan premier Andrej Babisz ma swoje rachuby na sukces wyborczy, nie chce być widziany jako polityk miękki, ulegający Brukseli czy Warszawie […] Gra idzie o bardzo duże pieniądze, to jest też motyw przedwyborczy, wiadomo, że sprawa ochrony środowiska naturalnego jest dzisiaj ważna. Pozyskanie bardziej radykalnych zwolenników ochrony środowiska naturalnego w Czechach w czasie kampanii wyborczej jest istotne - wyjaśniał politolog.

Gość audycji przypominał, że zarówno Czechy i Polska są w Grupie Wyszehradzkiej i formalnie są sojusznikami. - Najwięcej osiągnąć ws. Turowa można przez rozmowy premierów, jeżeli zostawią oni grę niższemu szczeblowi, działaczom partyjnym, niewiele dobrego z tego wyniknie - dodał.

Posłuchaj
21:53 PR24 2021_09_23-21-35-52.mp3 Prof. Kazimierz Kik o sporze wokół kopalni w Turowie (Polskie Radio 24 / Północ - Południe)

Jak powiedział w Polsat News minister Zbigniew Ziobro, "TSUE nie miał prawa podjąć takiej decyzji", ponieważ zgodnie z regulacjami traktatowymi "kara jest możliwa dopiero w ramach wydanego wyroku, a nie w ramach toczącego postępowania, by zabezpieczać postanowienie zabezpieczające jako karą". Dodał, że "Polska nie jest bezbronna w relacjach z UE". Powołał się na wystąpienie europosła Patryka Jakiego w sprawie członkostwa Polski w Unii, "z którego jasno wynika, że bogate kraje UE wielokrotnie bardziej na tym zyskują niż Polska".

- Stosowanie tego typu retoryki, jaką stosuje pan Zbigniew Ziobro w przypadku UE i negocjacji z instytucjami unijnymi absolutnie kontrproduktywne, o wiele więcej możemy osiągnąć, działając taktycznie, przez kompromisy. Nie wiem, do czego może nas doprowadzić prężenie muskułów przed UE, Przewaga mainstreamu liberalno-lewicowego w UE jest zdecydowana - skomentował tę wypowiedź prof. Kazimierz Kik.

Czytaj także: 

Wniosek o wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie do Komisji Europejskiej i do TSUE złożyły Czechy. Według strony czeskiej wydobycie negatywnie wpływa na środowisko na terenach leżących po czeskiej stronie granicy. W maju TSUE przychylił się do wniosku Czechów i nakazał wstrzymanie pracy kopalni do momentu wydania orzeczenia.

* * *

Audycja: Północ - Południe 

Prowadzący: Piotr Wąż

Gość: prof. Kazimierz Kik

Data emisji: 23.09.2021

Godzina emisji: 21:35

PR24/ka

Czytaj także

"Życie pokazuje, że polityka potrafi zdominować prawo". Prof. Kozłowski o sytuacji wokół Turowa

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 14:50
- Liczę na to, że w sprawie konfliktu na linii Bruksela-Warszawa znajdą się polityczne rozwiązania, które pozwolą na rozsądne rozwiązanie nabrzmiałego sporu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Artur Kozłowski, dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania Wyższej Szkoły Bankowej w Gdyni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rząd musi wytrzymać presję". Janusz Życzkowski o sprawie kopalni Turów

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 20:04
- Kwota robi wrażenie, ale w ogólnym rozrachunku, gdy myślimy o bezpieczeństwie energetycznym Polski, nikt nie podejmie decyzji, aby ugiąć się pod presją TSUE - mówił w Polskim Radiu 24 redaktor naczelny "Gazety Lubuskiej" Janusz Życzkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tam nie ma już żadnych zasad". Andrzej Rafał Potocki o wyroku TSUE

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 19:04
- To, co zrobiła sędzia Lapuerta i to, co wyprawia TSUE trudno jest ubrać w jakiekolwiek reguły prawne - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Rafał Potocki, tygodnik "Sieci". Gościem audycji był także Łukasz Kobeszko ("Nowa Konfederacja").
rozwiń zwiń