X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Wyrok TK będzie mieć znaczenie dla spraw polskich". Jałowiczor ws. zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 13:20
- Jeśli TK uzna wyższość prawa krajowego nad unijnym, to w mojej opinii potwierdzi tylko coś, co powinno być oczywiste - mówił w Polskim Radiu 24 red. Jakub Jałowiczor z tygodnika "Gość Niedzielny".
Jakub Jałowiczor
Jakub Jałowiczor Foto: PR24

We wtorek TK rozpoczął rozpatrywanie wniosku premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym. Rozprawa będzie kontynuowana w czwartek. Zdaniem gościa PR24 unijne prawo znajduje się niżej niż krajowe, stąd, jak dodał, w jego opinii wyrok może być tylko jednoznacznie podzielający tę opinię.

Liczący 129 stron wniosek premiera został sformułowany po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie możliwości kontroli przez sądy prawidłowości procesu powołania sędziego. Premier zwrócił się o zbadanie zgodności z konstytucją trzech przepisów Traktatu o Unii Europejskiej. Zarzuty sprowadzają się m.in. do pytania o zgodność z konstytucją zasady pierwszeństwa prawa UE oraz zasady lojalnej współpracy Unii i państw członkowskich.

trybunał free konstytucyjny free shutt 1200.jpg
"Coś kuriozalnego". Joanna Lichocka o propozycji RPO ws. umorzenia wniosku premiera do TK

"Wyrok ważny dla spraw polskich"

- Jeśli TK uzna wyższość prawa krajowego nad unijnym, czyli potwierdzi coś, co powinno być oczywiste, wyrok będzie mieć znaczenie dla spraw polskich. Co do UE, sprawa jest bardziej pogmatwana, bo jeśli np. mamy decyzję o wstrzymaniu wydobycia węgla i jeśli tego nie zrobimy, to grozi nam kara, to z kolei TSUE nie będzie mieć tutaj żadnej wątpliwości, po której stronie stanąć i nawet prawo krajowe tego nie zmieni - mówił red. Jakub Jałowiczor.

Przepisy, których kontroli chce premier, w zaskarżonym rozumieniu m.in. uprawniają lub zobowiązują krajowy organ do odstąpienia od stosowania polskiej konstytucji lub nakazują stosować przepisy prawa w sposób z nią niezgodny. Jak podkreślono we wniosku, takie rozumienie przepisu budzi "daleko idące i uzasadnione wątpliwości konstytucyjne, nie znajdując żadnego potwierdzenia w tekście traktatów będących przedmiotem kontroli TK". Komisja Europejska w czerwcu w liście do członków polskiego rządu zaapelowała o wycofanie z TK wniosku premiera.


Posłuchaj
21:16 _PR24_AAC 2021_07_14-12-36-51.mp3 J. Jałowiczor o prawie unijnym i krajowym ("Północ - Południe")

***

Audycja: "Północ - Południe"

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: red. Jakub Jałowiczor ("Gość Niedzielny")

Data emisji: 14.07.2021

Godzina: 12:36 

Czytaj także

Kobeszko: powinniśmy szukać sojuszników do tego, by dokonać zmian w traktatach europejskich

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 09:45
- Innej drogi niż mozolne szukanie sojuszników na rzecz zmiany i większej przejrzystości reguł w unijnym prawie nie ma - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Kobeszko z "Nowej Konfederacji". Gościem audycji był też Mateusz Kosiński z "Tygodnika Solidarność".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawo unijne czy krajowe? Wiceminister sprawiedliwości: chodzi o potwierdzenie oczywistego faktu

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 09:43
- To, o co toczy się gra, to potwierdzenie pewnego faktu, który dla polskiego Trybunału Konstytucyjnego oczywisty jest już od kilkunastu lat - powiedział na antenie TVP Info wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości Marcin Romanowski, odnosząc się do rozpoznawanej przez TK sprawy wyższości prawa unijnego nad krajowym.
rozwiń zwiń