X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wybory w Rzeszowie. Dr Andrzej Anusz: Zjednoczona Prawica poszła do nich podzielona

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 22:31
- Gdyby pojawił się inny kandydat z szeroko pojętego obozu samorządowego, mógłby w pewien sposób odebrać cześć głosów Konradowi Fijołkowi. Widać było, że opozycja tego przypilnowała, nie pojawił się żaden inny kandydat ze strony obozu opozycji i działaczy samorządowych. Widać dużą pracę polityczną - mówił w Polskim Radiu 24 Dr Andrzej Anusz, Instytut Józefa Piłsudskiego.
Kandydat w przedterminowych wyborach na prezydenta Rzeszowa wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek
Kandydat w przedterminowych wyborach na prezydenta Rzeszowa wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Ponad 147 tysięcy uprawnionych mieszkańców Rzeszowa wybierało prezydenta miasta w przedterminowych wyborach. Głosowanie zakończyło się o 21.00.

fijołek 1200 pap.jpg
Sondaż exit poll: Konrad Fijołek prezydentem Rzeszowa

W I turze przedterminowych wyborów na prezydenta Rzeszowa Konrad Fijołek zdobył 55,8 proc. głosów, Ewa Leniart 25,1 proc. głosów, Grzegorz Braun 9,8 proc. głosów, a Marcin Warchoł - 9,3 proc. - wynika z sondażu exit poll przygotowanego przez Instytut Badań Samorządowych.

Dr Andrzej Anusz zaznaczył, że gdyby wyniki exit poll wyborów Rzeszowie się potwierdziły, można będzie mówić o dużym sukcesie opozycji. - Główna oś sporu była pomiędzy Konradem Fijołkiem a panią wojewodą podkarpacką Ewą Leniart, popieraną przez PiS oraz Marcinem Warchołem, także wywodzącym się ze Zjednoczonej Prawicy, z Solidarnej Polski. To będzie podstawowy element będący sprawą rozliczeń politycznych. Zjednoczona Prawica poszła w tych wyborach podzielona, bardzo dobry wynik Konrada Fiołka z tego wynika - zauważył.

- Wiemy, że Prawo i Sprawiedliwość w większości dużych miast nie rządzi, tutaj jednak mieliśmy do czynienia z bardzo specyficzną sytuacją. Z jednej strony był odchodzący prezydent Tadeusz Ferenc, wywodzący się ze środowiska lewicy, który przez 12 lat rządził Rzeszowem, związany jeszcze z SLD, ale wybory były na Podkarpaciu, mateczniku Prawa i Sprawiedliwości, gdzie partia ta od wielu lat wygrywa wybory, a w sejmiku rządzi samodzielnie. W stolicy tego województwa dochodzi do porażki Prawa i Sprawiedliwości, to przekaz, który pójdzie w Polskę - dodał. 

Posłuchaj
17:07 PR24_mp3 2021_06_13-21-35-10.mp3 Dr Andrzej Anusz o wyborach samorządowych w Rzeszowie (Polskie Radio 24 / Północ - Południe) 

Gość audycji zwracał uwagę, na rozbicie jedności w ramach obozu rządzącego. - Opozycja może być o tyle zadowolona, że widać po stronie Zjednoczonej Prawicy duży problem o charakterze politycznym. To rozbicie, wystawienie dwóch kandydatów z koalicji rządzącej to syndrom, który Prawica miła miejsce na początku lat 90. Doprowadziło to w 1993 r. do tego, że 30 proc. wyborców, którzy głosowali na siedem różnych list, nie miało swoich reprezentantów w parlamencie. To był obóz polityczny, którego członkowie znaleźli się dzisiaj w Zjednoczonej Prawicy. Jedność, która przez wiele lat budował Jarosław Kaczyński, została w Rzeszowie spektakularnie złamana - podkreślał. 

Czytaj także:

Dotychczasowy włodarz miasta Tadeusz Ferenc złożył rezygnację po 18 latach sprawowania urzędu prezydenta.

Oficjalne wyniki wyborów będą znane i przedstawione przez PKW dopiero po policzeniu głosów ze wszystkich komisji wyborczych. Wybory, pierwotnie planowane na 9 maja, z powodów epidemicznych zostały przesunięte na niedzielę 13 czerwca. Ewentualna druga tura wyborów zaplanowana jest na 27 czerwca.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Północ - Południe 

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Goście dr Andrzej Anusz

Data emisji: 13.06.2021

Godzina emisji: 21.35

PR24/ka

Czytaj także

"To miasto potrzebuje dobrego gospodarza". Kasprzak o wyborach w Rzeszowie

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 17:13
- W Rzeszowie potrzebny jest dobry gospodarz, potrzebny jest spokój. Ale jak widzę, że minister Marcin Warchoł z dnia na dzień staje się apolityczny, to mnie to śmieszy – podkreślił w Polskim Radiu 24 poseł PSL Mieczysław Kasprzak. 
rozwiń zwiń