X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Element reindustrializacji polskiego przemysłu stoczniowego". Bartosz Sawicki o budowie farm wiatrowych

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 22:05
- Mamy ambicje, by w momencie gdy wystartujemy z budową farm wiatrowych, a plany dotyczą 2023 r., mieć już zorganizowany przemysł, który zapewni co najmniej 50 proc. udział polskich firm w łańcuchu dostaw - mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Sawicki (Biznes Alert). 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Polska, zgodnie ze światowymi trendami, zmierza w kierunku transformacji energetycznej, w której coraz większy udział mają mieć odnawialne źródła energii. Jednym z elementów tej zmiany ma być budowa farm wiatrowych nie tylko na lądzie, ale również na morzu.

Zyska1200.jpg
Wiceminister klimatu: do poniedziałku przedstawimy rozwiązania prawne dot. budowy farm wiatrowych na Bałtyku

Bartosz Sawicki komentował perspektywy stojące przed alternatywnymi źródłami energii w Polsce. - Zielone światło dla energetyki wiatrowej zapaliło się w Polsce pod koniec ubiegłego roku, kiedy Sejm przyjął ustawę o promowaniu morskiej energetyki wiatrowej. Ustawa, która weszła w lutym tego roku, uruchomiła kolejne elementy, jak rozporządzenie o cenie maksymalnej dla energetyki wiatrowej, czy o wysokości wsparcia dla pierwszych projektów morskich farm wiatrowych. To przybliża nas do realizacji tego projektu - zaznaczył.

Posłuchaj
22:24 PR24_mp3 2021_04_15-21-35-18.mp3 Bartosz Sawicki o morskiej energetyce wiatrowej (Polskie Radio 24 / Północ - Południe)

Ekspert podkreślał, że wysokie nakłady, których poniesienie jest konieczne do uruchomienia energetyki wiatrowej na dużą skalę, oznaczają jednocześnie pobudzenie gospodarcze w wielu branżach. - To sytuacja jak z sektorem górniczym na Śląsku, górnictwo kojarzy się oczywiście z kopalnią, ale branża górnicza to maszyny wydobywcze czy linie produkcyjne, sektory pośrednio związane z górnictwem. Tak samo ma być, zgodnie z zamierzeniami polityki energetycznej Polski, z rozwojem morskich farm wiatrowych. Jeżeli mówimy o kwotach 120 - 150 mld złotych, to nie dotyczy to wyłącznie farm wiatrowych, ale także budowy przemysłu im towarzyszącego. To element reindustrializacji polskiego przemysłu stoczniowego i okołostoczniowego - wyjaśniał gość audycji.

Czytaj również:

Morska energetyka wiatrowa to ogromne wyzwanie i szansa dla naszej energetyki i gospodarki - mówili uczestnicy debaty o offshore odbywającej się podczas Forum 590.

Wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń powiedział, że polska energetyka znajduje się w historycznym czasie. Chodzi o transformację energetyczną. Podkreślił, że celem jest zapewnienie Polsce bezpieczeństwa energetycznego, a Polakom i naszemu przemysłowi konkurencyjnych cen energii. "Tym samym chcemy zapewnić konkurencyjność gospodarce" - powiedział.

Więcej w zapisie audycji

* * *

Audycja: Północ - Południe 

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: Bartosz Sawicki

Data emisji: 15.04.2021

Godzina emisji: 21.35

PR24/ka

Czytaj także

Wiceminister klimatu: jeszcze w tym roku gotowy będzie projekt strategii wodorowej

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 18:10
Wodór jako paliwo przyszłości to jeden z tematów poruszanych na rozpoczętej w Rzeszowie konferencji naukowej "Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kurtyka: konieczne dostosowanie tempa transformacji do uwarunkowań społeczno-gospodarczych państw

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 11:13
- Tempo transformacji ku gospodarce neutralnej dla klimatu powinno być dostosowane do uwarunkowań społeczno-gospodarczych państw członkowskich UE - podkreślił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka w czwartkowym wywiadzie dla dziennika "Magyar Hirlap".
rozwiń zwiń