X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Zmarł Zdzisław Najder. Prof. Roszkowski: jego wiedza nie została wykorzystana

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 21:57
- Wiedział bardzo dużo o przemianach politycznych na Zachodzie i tym, co działo się w Polsce. Jego wiedza została praktycznie niewykorzystana. Premier Olszewski próbował uczynić z niego swojego najbliższego doradcę, ale jego rząd trwał bardzo krótko - powiedział we wspomnieniu o Zdzisławie Najderze historyk, prof. Wojciech Roszkowski.
Prof. Wojciech Roszkowski
Prof. Wojciech RoszkowskiFoto: PR24/AK

Nie żyje Zdzisław Najder - historyk literatury, znawca twórczości Josepha Conrada, w latach 1982-87 dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Miał 90 lat. O śmierci Zdzisława Najdera poinformował jego syn Krzysztof Najder. Dodał także, że pogrzeb będzie miał charakter prywatny i poprosił o nieskładanie kondolencji.

Zdzisław Najder_663x364 czarno-białe.jpg
Zmarł Zdzisław Najder. Posłuchaj archiwalnych nagrań

Doświadczony polityk

Prof. Wojciech Roszkowski wspominał na antenie Polskiego Radia 24 swoje relacje ze Zdzisławem Najderem. Choć działali po jednej stronie, to ze względu na duże zagrożenie w okresie PRL spotkanie obu panów było możliwe dopiero po upadku komunizmu w Polsce. - W stanie wojennym prof. Najder dostał wyrok śmierci jako szef Radia Wolna Europa. Z tego powodu ukryłem się jeszcze bardziej, aż do roku 1990 kiedy spotkałem się ze Zdzisławem Najderem. To on wyszedł z tą inicjatywą. Takie spotkania miały miejsce kilkukrotnie i zawsze przebiegały w miłej atmosferze - powiedział.

Zdaniem historyka wiedza i doświadczenie Zdzisława Najdera nie zostały odpowiednio wykorzystane w wolnej Polsce. - Był bardzo doświadczonym politykiem. Miał przez kilka lat kontakt z Wolną Europą. Wiedział bardzo dużo o przemianach politycznych na Zachodzie i tym, co działo się w Polsce. Jego wiedza została praktycznie niewykorzystana. Premier Olszewski próbował uczynić z niego swojego najbliższego doradcę jednak jego rząd trwał bardzo krótko - zaznaczył prof. Roszkowski.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
07:50 PR24_mp3 2021_02_15-21-35-35.mp3 Prof. Wojciech Roszkowski o Zdzisławie Najderze ("Północ-Południe")
 
***

Audycja: "Północ południe"

Prowadzący: Piotr Wąż

Gość: prof. Wojciech Roszkowski (historyk)

Data emisji: 15.02.2021

Godzina: 21:35

dz

Czytaj także

Wspomnienie o Zygmuncie Nowakowskim - emigracyjnym Jasienicy

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 19:07
Krakus, legionista, autor powieści, dramatów, w tym szlagieru II Rzeczypospolitej "Gałązka rozmarynu", aktor, reżyser, popularny felietonista "Ilustrowanego Kuriera Codziennego", historyk, emigrant w Londynie, autor felietonów w Radiu Wolna Europa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słuchowisko "Radio Wolna Europa". Losy ludzi, losy radia

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 20:03
W czwartą niedzielę stycznia przypomnieliśmy słuchowisko Edwarda Dewereńskiego pod tytułem "Radio Wolna Europa". Premiera sztuki uhonorowanej III Nagrodą w Konkursie "Nasłuchiwanie. Niepodległość" odbyła się 25 listopada 2018 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kazimierz Wierzyński - jeden z najważniejszych głosów pierwszej redakcji RWE

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 16:05
- Jego losy tak się potoczyły, że od 1941 roku mieszkał w Stanach Zjednoczonych. W momencie, gdy Wolna Europa zaczynała funkcjonować i zdecydowano, że dużą część programu stanowić będą audycje o charakterze literackim, wybór musiał paść na niego - mówił o Kazimierzu Wierzyńskim w audycji "Ślady na piasku" prof. Rafał Habielski.
rozwiń zwiń