X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Biskup: nierówności ekonomiczne główną przyczyną podziałów społecznych w USA

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 13:52
- Teraz dużo będzie zależało od prezydenta Bidena. Jeśli posłucha i doceni te części społeczeństwa, które na niego nie głosowały, pochyli się nad nimi oraz dostrzeże różne nurty wśród amerykańskich obywateli i włączy je do swojej polityki, to będzie szansa na zmniejszenie emocji - powiedział dr hab. Bartłomiej Biskup, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • Dr hab. Bartłomiej Biskup o sytuacji społeczno-politycznej w Stanach Zjednoczonych ("Północ-Południe")
Dr hab. Bartłomiej Biskup
Dr hab. Bartłomiej BiskupFoto: PR24/TB

Sympatycy prezydenta Donalda Trumpa wtargnęli w środę do gmachu Kongresu, doprowadzając do wstrzymania posiedzenia amerykańskiego parlamentu, który zebrał się, aby zatwierdzić wyborczą wygraną prezydenta elekta Joe Bidena.

EPA Waszyngton zamieszki 1200.jpg
"Pomimo incydentów nie mamy do czynienia z wojną domową". Kożuszek o sytuacji w USA

Demonstrantom udało się wejść m.in. do sali obrad Izby Reprezentantów oraz biura szefowej tej izby Nancy Pelosi. Zdjęcia przechadzających się po korytarzach Kongresu sympatyków Trumpa z flagami Konfederacji oraz bronią obiegły cały świat. Według informacji waszyngtońskiej policji w trakcie środowych zamieszek śmierć poniosły cztery osoby.

Posłuchaj
21:24 _PR24_AAC 2021_01_07-12-37-16.mp3 Dr hab. Bartłomiej Biskup o sytuacji społeczno-politycznej w Stanach Zjednoczonych ("Północ-Południe")

W Stanach Zjednoczonych co pewien czas dochodzi do masowych protestów, w których biorą udział przedstawiciele różnych grup społecznych. Dr hab. Bartłomiej Biskup zwrócił uwagę, że podziały wśród nich są uwypuklane przede wszystkim poprzez nierówności ekonomiczne, co w dalszej kolejności prowadzi do niezadowolenia i wychodzenia na ulice.

- Teraz dużo będzie zależało od prezydenta Bidena. Jeśli posłucha i doceni te części społeczeństwa, które na niego nie głosowały, pochyli się nad nimi oraz dostrzeże różne nurty wśród amerykańskich obywateli i włączy je do swojej polityki, to będzie szansa na zmniejszenie emocji - wskazał politolog.

Porównując protesty, do jakich dochodzi w Polsce i USA, dr hab. Bartłomiej Biskup zwrócił uwagę, że ich podłoże jest nieco odmienne.

- U nas nie ma aż tak dużych nierówności ekonomicznych. Źródła podziałów szukać należy przede wszystkim w różnicach światopoglądowych. W Stanach Zjednoczonych, wśród części społeczeństwa, jest również poczucie braku docenienia, wykluczenia w stosunku do innych osób. Stąd tak ostre reakcje i podziały - dodał.

* * *

Audycja: "Północ - Południe"
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
Gość: dr hab. Bartłomiej Biskup, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego
Data emisji: 07.01.2021
Godzina emisji: 12.37

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szturm protestujących na Kapitol. Dr Herudziński: to nie pierwsze tego typu zamieszki w USA

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 12:00
- Takie zachowania społeczne budzą emocje wśród obserwatorów. Są to raczej emocje negatywne. Widzimy zamieszki, śmierć osób, które w nich uczestniczyły, więc trudno dopatrywać się tu zdrowego mechanizmu demokratycznego - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Tomasz Herudziński, socjolog.  
rozwiń zwiń