X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Bronisław Wildstein: żyjemy w świecie, który odwraca znaczenia

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 02:37
- Opowiada nam się o buncie, młodych awangardowych twórcach, ale to żaden bunt, tylko konformizm i powielanie schematów dominującej ideologii, a ta awangarda to powielanie form, które się zupełnie zdewaluowały, bo były stworzone jakiś czas temu, właśnie jako bunt, ale niespecjalnie były interesujące - powiedział w Polskim Radiu 24 Bronisław Wildstein, publicysta i laureat literackiej nagrody festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". 
Bronisław Wildstein został laureatem nagrody literackiej im. bł. ks. Bukowińskiego
Bronisław Wildstein został laureatem nagrody literackiej im. bł. ks. BukowińskiegoFoto: PAP/Marcin Gadomski

W niedzielę zakończyła się kolejna edycja festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Polskie Radio było patronem medialnym wydarzenia, w trakcie którego prezentowane były filmy fabularne, dokumentalne i dokumenty radiowe ukazujące historię zmagań o wolność i niepodległość w Polsce i w krajach bloku komunistycznego. Przyznano także nagrodę literacką im. bł. ks. Bukowińskiego. W tym roku jej laureatem został Bronisław Wildstein. 

1200 (1).jpg
XII Festiwal "Niepokorni Niezłomni Wyklęci". Wręczono najważniejsze nagrody

"Żyjemy w świecie tyranii narzuconych schematów myślenia opinii publicznej"

Rozmówca Polskiego Radia 24 i autor wydanej w tym roku książki "Bunt i afirmacja. Esej o naszych czasach" podkreślał, że czuje się bardziej pisarzem niż eseistą. - Pisarstwo to złożona sprawa. Mój esej wspomnieniowy "Cienie moich czasów" również traktuję jako literaturę. Ta ostatnia książka jest teoretyczna, bardziej filozoficzna, ale to esej - ocenił. 

Gość magazynu "Północ-południe" podkreślił, że pisze także felietony o sprawach "bardzo doraźnych", jednak książki wydaje o rzeczach głębszych. Przyznał, że jego najnowsza książka jest "sumą teoretyczną namysłu nad rzeczywistością, nad zjawiskami, nad którymi zawsze usiłuję się zastanowić, próbą nakreślenia ich rodowodu, opisania tego świata, odnalezienia korzeni negatywnych zjawisk, które wywołały kryzys współczesności".

Czytaj także: 

W ocenie publicysty, "żyjemy w świecie, który odwraca znaczenia". - Opowiada nam się o buncie, młodych awangardowych twórcach, a ten bunt i awangarda to żaden bunt, tylko konformizm, powielanie schematów dominującej ideologii, a ta awangarda to powielanie form, które się zupełnie zdewaluowały, bo były stworzone jakiś czas temu, właśnie jako bunt, ale niespecjalnie były interesujące. Żyjemy w świecie tyranii narzuconych schematów myślenia opinii publicznej. Trzeba umieć się temu wyrwać - wskazał Bronisław Wildstein. 


Posłuchaj
15:09 WildsteinPR24_MPLS 2020_09_27-21-42-14.mp3 Bronisław WIldstein: bunt to kategoria metafizyczna. W całości jestem po stronie afirmacji ("Północ-południe"/ PR24)

 

W rozmowie więcej na temat festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci", a także o tym, czym jest bunt według Bronisława Wildsteina. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.  

***

Audycja: "Północ-Południe"

ProwadzącyMagdalena Piejko

GośćBronisław Wildstein (publicysta)

Data emisji: 27.09.2020

Godzina emisji: 21.42


mbl

Czytaj także

"Tylko prawda jest interesująca". Reżyser Maciej Pawlicki o festiwalu filmowym "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci"

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2020 00:40
- Zadaniem historyków, publicystów, dziennikarzy i filmowców jest opowiedzenie prawdy i historii we wszystkich jej wymiarach. Problem polega na tym, że w wielu obszarach została ona zafałszowywana, a próby odkrywania tych „ciemnych stron” spotykały się z wrzaskiem, że nie wolno tykać świętości - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Pawlicki (publicysta i producent). W dyskusji o tym, jak opowiadać językiem filmu o trudnych momentach polskiej dziejów mówili także Anna Ferenc (członek jury festiwalu, reżyser) oraz Krzysztof Nowak (reżyser, producent).  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Film "Fenomen polskości". Czerniakowska: chcę opowiadać o Polakach z których jestem dumna

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020 21:33
- To są perły i gwiazdy na naszej drodze. W trudnych chwilach możemy sobie powiedzieć, że oni mieli trudniej i potrafili się świetnie zachować. Ciągle chcę opowiadać o Polakach z których jestem dumna - mówiła w Polskim Radiu 24 reżyser Alina Czerniakowska, autorka filmu "Fenomen polskości".  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chciał, by historia była pisana prawdą". Janusz Kurtyka otrzymał pośmiertnie "Drzwi do Wolności"

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2020 20:40
Prezes IPN z lat 2005-2010 Janusz Kurtyka pośmiertnie otrzymał "Drzwi do Wolności" na XII Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni. Wyróżnienie, które odebrał syn historyka Paweł Kurtyka, przyznawane jest m.in. za niezłomne propagowanie idei wolności.
rozwiń zwiń